Sample Image

 

Raslavice sú známe svojimi folklórnymi tradíciami. V obci však beží aj unikátny projekt, ktorý ju zviditeľnil aj v inej oblasti – v triedení a kompostovaní odpadov

 

 

 

Obec Raslavice sa nachádza v južnej časti bardejovského okresu, na polceste medzi Prešovom a Bardejovom.Žije v nej asi 2 550 obyvateľov, z toho je približne 350 Rómov

 

Prečo je projekt unikátny

Unikátnosť projektu nespočíva v tom, že v obci zaviedli triedený zber odpadov; ale v tom, že sa podarilo zapojiť do jeho realizácie všetky skupiny obyvateľov – teda i miestnych Rómov. Na triedení odpadov sa ich pravidelne podieľa až 70 percent. Projekt, ktorý spoločne pripravili starosta obce Anton Lamanec a organizácia Priatelia Zeme – SPZ (odborný garant projektu a školiaca inštitúcia), sa uskutočňuje aj vďaka finančnej podpore z Fondu sociálneho rozvoja.

Sample ImageV Raslaviciach je zaviedli triedený zber, pri ktorom využívajú farebné plastové vrecia. Do tých môžu jednotlivé domácnosti triediť papier, plasty, sklo, kovy a viacvrstvové nápojové obaly (tzv. tetrapaky). Vrecia sa z domácností pravidelne odvážajú podľa kalendára zvozu. Neskôr sa dotrieďujú a odovzdávajú na zhodnotenie recyklačným firmám.

Zaujímavosťou je, že rómski obyvatelia obce triedia viac druhov komunálnych odpadov ako väčšinové obyvateľstvo. Popri spomínaných druhov triedia aj biologické odpady, ktoré sú váhovo najväčšou zložkou komunálnych odpadov. Zbierajú sa výlučne rastlinné zvyšky z domácností (šupy z čistenia ovocia a zeleniny) a záhrad (pozberové zvyšky z pestovania). Jednotlivé domácnosti ich zbierajú do vlastných nádob alebo do plastových vreciek. Tie môžu počas dňa priniesť na obecné kompostovisko, kde sa spolu s bioodpadom z údržby verejnej zelene kompostujú. O tom, kto sa zapojil do triedenia odpadu, vedú v obci presnú evidenciu.

 

Obec motivuje občanov

Na obecnom kompostovisku sa môže ročne skompostovať cca 30 ton bioodpadov. Podľa údajov v evidencii bola kapacita raslavického kompostoviska využitá takmer na 100 percent. V roku 2006 sa z rómskych domácností vytriedilo približne 10 ton bioodpadu a z verejnej zelene približne 20 ton bioodpadu. Obec tým znížila množstvo odpadov odvážaných na skládku o 12,5 percenta. Vďaka tomu Raslavice ušetrili takmer 52 tisíc korún na poplatkoch za odvoz a zneškodnenie odpadu na skládke.

K tomu treba pripočítať i triedenie a recykláciu ďalších druhov komunálnych odpadov (papiera, plastov, skla...) a výrazné zníženie množstva vyhadzovaného odpadu na „čierne“ skládky. Ide o významné šetrenie životného prostredia i peňazí v obci. Príkladné triedenie rómskej časti občanov je jedným z dôvodov, vďaka ktorým sa poplatky za odpad v obci nemuseli dvíhať.

Pre efektívne fungovanie triedeného zberu a kompostovania bolo dôležité:

Sample Image    *      zapojiť miestnu komunitu do plánovania aktivity. Slúžilo na to úvodné stretnutie s koordinátorom projektu a projektovým manažérom, na ktorom mohli Rómovia prezentovať svoje podnety a nápady na úspešnú implementáciu predkladaného projektu,

    *      uskutočniť v obci rôzne informačné aktivity tak, aby sa podchytilo čo najviac domácností (prednášky pre verejnosť, školu, školenia “kompost majstrov”, osvetu “od domu k domu”),
    *      vyškoliť obsluhu kompostoviska a zakúpiť potrebné pomôcky a techniku,
    *      aktívne zapojiť komunitu do realizačných prác (úprava terénu, zriaďovanie kompostoviska...),
    *      priame zapojenie ľudí z komunity pri zbere vytriedených zložiek odpadu a kompostovaní.

Obec motivuje občanov k triedeniu formou osvety a predovšetkým ekonomicky. Tí, ktorí triedia odpad, platia za odvoz odpadu len 175 korún. Tí, ktorí netriedia, platia až dvojnásobok.

Na kompostovisku pracujú dvaja vyškolení pracovníci. Hlavným kompost majstrom je miestny Róm. Pomáha mu pracovník so zníženou pracovnou schopnosťou, ktorému obec vytvorila „chránené pracovisko“.



Význam pre komunituSample Image
Zmenou spôsobu nakladania s odpadmi v rómskej osade sa počas projektu odstránili najväčšie zdroje znečistenia – veľkokapacitné kontajnery, „čierne“ skládky, ako aj spaľovanie odpadov. Zavedenie zberu zmesového odpadu do 110-litrových nádob, triedený zber odpadov a informačná kampaň, ktorá celý projekt sprevádzala, eliminovali nielen neporiadok a zápach v rómskej osade, ale i potenciálny zdroj šírenia infekčných ochorení a výskytu parazitov (muchy, hlodavce).

Aktívny prístup a zapájanie sa obyvateľov rómskej osady do jednotlivých aktivít tohto projektu prispelo k zlepšeniu verejnej mienky majoritnej časti obyvateľov Raslavíc o tomto etniku.

Prvýkrát sa v obci Raslavice overili teoretické predpoklady kompostovania separovaného biologického odpadu a funkčnosť jedného zo segmentov odpadového hospodárstva vo všetkých jeho rovinách: personálnej, organizačnej, technologickej i materiálnej.

Z celospoločenského hľadiska je dôležité vypestovať povedomie a trvalé návyky u občanov rómskej národnosti. Ide najmä o uvedomenie si, že triedením a spracovávaním odpadov zvyšujú kvalitu svojho života a životnú úroveň.

Inšpirácia pre iných...

Projekt v Raslaviciach je inšpiratívny aj tým, že ukazuje, ako sa dajú riešiť sociálne problémy pomocou environmentálnych projektov. Ako jednoducho, lacno a efektívne plniť legislatívne povinnosti obce, zmysluplne využívať finančné prostriedky získané z fondov EU a iných zdrojov či efektívne spolupracovať medzi neziskovým sektorom a samosprávou.

Záujem o projekt prejavil začiatkom júna aj americký veľvyslanec Rodolphe Vallee. Ocenil, že sa tu spoločne rieši problém ekologický, sociálny i ekonomický.

Projekt a jeho výsledky vzbudili pozornosť aj v zahraničí. Priatelia Zeme – SPZ ho preto zaradili medzi ukážkové príklady v rámci celoeurópskeho kompostovacieho projektu „Growing with Compost”. Prvými návštevníkmi Raslavíc boli začiatkom júla 2007 členovia organizácie Community Composting Network z Veľkej Británie a členovia organizácie Ecological Recycling Society z Grécka.

Veríme, že príklad z Raslavíc zaujme aj slovenské obce, ktoré platia príliš veľa za odvoz odpadu, majú problém s čiernymi skládkami a vysokú nezamestnanosť medzi rómskou populáciou.

 

 

 

Pin It