Active ImageStačí sa pozrieť na renesančné či barokové paláce a letohrádky, a zistíme, že využívanie pasívnych solárnych ziskov nie je žiadnou novinkou. Každý joule energie, navyše získaný bez námahy, bol pre obyvateľov rozsiahlych sídiel nevyhnutnosťou.

 

 

Prvky solárnej architektúry môžu prispieť až k pätnásť percentným úsporám energie,  potrebnej v objekte na vykurovanie. Hlavnou podmienkou je orientácia všetkých veľkých zasklených plôch na juh. Dôležité je aj umiestnenie obytných priestorov (obývacie a detské izby) v južnej a ostatných miestností (kuchyňa, kúpeľňa, skladovacie priestory, chodba)  v severnej časti domu. Takto navrhnutá dispozícia domu umožňuje usporiť až o dvadsať percent viac energie na vykurovanie v porovnaní s domom, ktorý  má dennú časť otočenú na východ alebo západ.
 
Solárna architektúra
Ak chceme využívať Slnko na pomoc pri vykurovaní domu, ktorý plánujeme postaviť, oplatí sa venovať zvýšenú pozornosť výberu pozemku, na ktorom bude objekt stáť.  Jednou z hlavných požiadaviek je, aby veľké zasklené plochy neboli v tieni stromov (čo môžeme ovplyvniť) alebo okolitých budov. Okrem toho musíme už v etape projektovania počítať s tým, že v letnom období bude slnečného žiarenia v dome nadbytok. Teplota v presvetlených miestnostiach by mohla vystúpiť až nad akceptovateľné hodnoty.  Neželaným tepelným ziskom predídeme, ak zvolíme vhodné tienenie okenicami,  exteriérovými či interiérovými žalúziami alebo vhodne dimenzovanými markízami.
 
Obytné podkrovia
Ďalšiu možnosť ako pasívne využívať slnečnú energiu ponúka eko-architektúra domov s obytným podkrovím a strešnými oknami. Z energetického hľadiska je bývanie pod šikmou strechou veľmi výhodné. Väčšina majiteľov nových rodinných domov volí obytné podkrovie najmä pre špecifickú atmosféru, ktorú vytvárajú šikmé steny v kombinácii so záplavou slnečného svetla a nádherným výhľadom do okolia.  Z hľadiska energetickej bilancie je dom so šikmou strechou najvýhodnejšou alternatívou. Vykazuje najvyšší zisk solárnej energie a zároveň najnižšie tepelné straty. Energetická bilancia prízemného domu s plochou strechou a rovnakou obytnou plochou je až o devätnásť percent horšia. Ak je dom s plochou strechou poschodový, jeho energetická bilancia je o sedem percent horšia, ako pri dome s rovnakou plochou a obytným podkrovím.

Zimné záhrady
Časť domu, ktorá plne využíva slnečnú energiu a zároveň funguje ako dodatočná izolačná vrstva je zimná záhrada. Ohriaty vzduch prúdi zo zaskleného priestoru do ostatných miestností, čím sa znižujú tepelné straty budovy. Navyše, pokojné prostredie zimnej záhrady, na hranici medzi interiérom a exteriérom, je ako stvorené na relaxáciu a oddych. Pragmatickou variáciou na tému zimnej záhrady sú zasklené verandy.

Slnko v byte
Solárne zisky v bytových domoch nedokážeme využívať v takej miere, ako v prípade individuálneho bývania. Šťastnejší majitelia južne orientovaných bytov môžu využiť solárne zisky prostredníctvom zasklených balkónov. Najmä v zimných mesiacoch takto dosiahnu nezanedbateľnú úsporu tepla. Zasklená lodžia či balkón fungujú na rovnakom princípe ako zimná záhrada: dodatočne izolujú obytné miestnosti a vyhriaty vzduch prúdi dovnútra, čím sa znižuje potreba energie na vykurovanie. Nezanedbateľné sú aj druhotné funkcie týchto zasklených priestorov: zväčšenie úžitkovej plochy bytu a zníženie prašnosti a hluku v interiéri.

Slnko je veľmi dobrý pomocník pri vykurovaní objektov. Na spôsob ako využiť jeho energiu je najlepšie myslieť už v etape projektovania. Správne zvolená dispozícia domu, veľkosť zasklených plôch vrátane vhodnej tieniacej techniky, prípadne inštalácia solárnych panelov výrazne prispievajú k optimálnej tepelnej pohode v dome.

Nový zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie  a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorého návrh schválila vláda SR 18. marca 2009, stanovuje regulačný rámec a garanciou výkupných taríf a posilňuje záujem o obnoviteľnú energetiku na Slovensku. Konštatuje to Energetické centrum Bratislava (ECB). Dodáva však, že zákon nie je o obnoviteľných zdrojoch energie, ale o výrobe elektrickej energie z nich. Zákon má Slovenskej republike pomôcť s napĺňaním cieľov výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov (14 % v roku 2020), ktoré sú záväzné.

Active Image1Active Image2
Active Image1. Už obyvatelia barokových palácov a letohrádkov využívali pasívne solárne zisky.

2. Neželaným tepelným ziskom predídeme, ak zvolíme vhodnú techniku tienenia.

3. Hlavným prvkom solárnej architektúry je orientácia veľkých zasklených plôch na juh.

 

TEXT Monika Rothová, Vojtech Hollan
FOTO Landmark Trust, Lucas, Wikipedia

Pin It