Pin It

Active ImageSlnečné domy sú nielen na pohľad, ale i technicky majstrovským dielom. Budovy sú samy o sebe obrovským kolektorom. Absorbujú a uchovávajú teplo získané zo slnečných lúčov.  

 

Výsledkom tvorivej spolupráce, plnej nápadov a inovatívnych riešení je dom, ktorý spĺňa všetky požiadavky nízkoenergetického bývania. Hlavný architekt profesor Josef Király hovorí: „ Každý projekt je pre mňa výzvou. Aby som spravil správne rozhodnutie, potrebujem veľa informácií, musím poznať súvislosti a vzťahy, musím mať odvahu presadiť nové myšlienky.“ Netreba hovoriť, že aj v tomto prípade sa mu to podarilo.


 Active Image

Obývací priestor na prízemí, vrátane fitness centra a krytého bazéna je prístupný zo záhrady. Celá fasáda smerovaná do átria je presklená, vďaka čomu majú obyvatelia domu stály vizuálny kontakt so záhradou. Napriek veľkoplošnému zaskleniu nie sú vnútorné priestory v lete prehrievané, pretože zasklené plochy sú schránené dômyselným a vkusným tienením a naviac, v dome je automatický vetrací systém.

 

Active ImageActive Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prekrytá terasa plynule nadväzuje na obývačku a je prístupná aj z priestorov bazéna.

Garáž je prepojená s obytným priestorom chodbou. Do domu sa vchádza z ulice. Vstupný priestor tvorí predsieň, z ktorej je prístup do priebežnej chodby spájajúcej nočnú a dennú časť domu. Spálne sú umiestnené na opačnej strane ako obývačka prepojená s kuchyňou, vďaka čomu si obyvatelia môžu dožičiť nerušený odpočinok. Za kuchyňou je priestranná komora, ktorá slúži ako sklad potravím i technického vybavenia domácnosti.

Budova spĺňa parametre pre pasívne domy nielen preto, že miesta potenciálnych tepelných mostov boli detailne vyriešené a obálka domu bola navrhnutá a zhotovená s ohľadom na pasívny štandard, ale aj preto, že na vykurovanie potrebuje minimum energie. Zásobovanie teplom zabezpečujú dve tepelné čerpadlá, ktoré využívajú geotermálnu energiu. Od  investície do solárnych panelov bolo upustené vzhľadom k ich nízkej vypočítanej efektívnosti. Rodinný dom má vlastný systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla a predohrevom vzduchu, ktorý pracuje samostatne a nezávisle v priestoroch bazéna a v obývacej časti. Pasívny štandard budovy bol potvrdený na základe sledovaných hodnôt spotreby.

 

Active Image

 Zadaním bola rekonštrukcia alebo lepšie povedané obnova klasického murovaného rodinného domu s dvojgarážou. Úlohou bolo vybudovať dom s moderným vzhľadom a zabezpečiť obyvateľom súkromnie v dome i v záhrade, nakoľko objekt stojí na pozemku v hustej mestskej zástavbe.

 

 

 

 

 

Technické parametre

Rok výstavby: 2004
Pozemok: 1501 m2
Celková plocha využívaná na bývanie: 381,82 m2
Zastavaný priestor: 1 400 m3
Konštrukcia: masívna, drevená, konštrukcia pre fixné zasklenie
Energetický koncept: štandardný pasívny dom, dve tepelné čerpadlá, podlahové vykurovanie, riadená ventilácia s rekuperáciou tepla
Ročná spotreba tepla (s celeročným používaním bazéna): cca 37 kWh/m2

TEXT Ivona Partmanová
FOTO Arch. Prof. Dipl. Ing. Josef Kiraly


Uverejnené v SaB apríl 2010.

 

 

Pin It