Pin It

 

 

Čas plynie. Miera emisií sa musí do roku 2020 znížiť o 20%. Výrobcovia a dodávatelia technického zabezpečenia budov si toto kritérium veľmi dobre uvedomujú už dlhšie. Dôkazom toho boli expozície, v ktorých sa nachádzali riešenia premiérovo uvedené pred dvomi či tromi rokmi. Ako si však odôvodniť ich aktuálnu prítomnosť?

 

Redakcia časopisu SaB sa už tradične zúčastňuje veľtrhu Aquatherm v Nitre. Už na základe prvého dňa môžeme tvrdiť, že sa jedná o jeden z tých najlepších ročníkov. Popredné značky predstavili na rozlohe troch pavilónov komplexné portfólio produktov, ktoré reagujú na aktuálne potreby klientely. Zohľadňujú pritom užívateľský komfort aj dopad na životné prostredie.

 

Dva faktory, zásadné pre všetky segmenty, ovplyvnili aj ergonomické stvárnenie nových produktov. Vysvetľuje Ing. Branislav Orolín, obchodný zástupca pre vetraciu techniku inVENTer: „Návrhári novej generácie decentrálnych vetracích systémov zvyšujú výkon prostredníctvom rozličných úprav. Jednou z tou najvýraznejších sú najmä viditeľné zmeny v tvare lopatiek rotora,“ vysvetľuje poukazujúc na zmenu v okrajoch lopatiek a ich zoradenia, ktoré je podmienené zmenou v smere otáčania. Reverzný chod sa však u  jednotky ventilátora Xenion nestalo samoúčelným. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sme zvýšili sací výkon odvetrávania o viac ako polovicu.“ Prostredníctvom úpravy keramického výmenníka sa dokonca zvýšil spätný zisk tepla o viac ako 80%. A inovácie sa dotkli aj samotných regulátorov.

 

 

aquatherm nitra 2019 klimatizacia mitsubishi casopís sab stavebnictvo byvania

 

 

Súčasné ovládanie regulátora je v prípade vetracích systémov bezproblémové. Systém si dokáže sám vypočítať to, o koľko stupňov potrebuje interiér ochladiť. To v praxi znamená, že analýzou situácie v interiéri automaticky určí vhodné nastavenia a teplotu reguluje bez akéhokoľvek zásahu. Pokračuje Ing. Branislav Orolín: „V rámci nastupujúcej sezóny predstavujeme od jari novinky, ktoré reagujú na trend prepojenosti a šetrnosti energií. Z pragmatických dôvodov sme zúžili profil modelu Corner. Od júna plánujeme uviesť na trh inVENTer Connect so zapusteným vnútorným krytom. Môžeme hovoriť o novinkách, ktoré budú energeticky účinné aj vzhľadovo zaujímavé.“ Jeho slová potvrdzuje aj predstavenie odťahového ventilátora Pulsar, ktorý je vybavený gumenými rotormi, ktoré sa v prípade nečakaného kontaktu s iným predmetom okamžite zastavia. „Ide rovnako o preventívne riešenie, ktoré zníži úrazovosť u malých detí.“

 

 

 

 

 

 

Dizajnové riešenia s ohľadom na spotrebu energií však predstavili aj ďalší vystavovatelia. V nástennej expozícii ľavého krídla stánku Climaport majú návštevníci možnosť zhliadnuť trojicu odvhčovačov Carrier v prevedení Wood, Steel, Marble. Dizajnová rada však nezaostáva ani po výkonnostnej stránke. Chod je znížený o 60%, prietok vzduchu sa zvyšuje o 15% v porovnaní s konkurenčnými modelmi a nechýba ani katalytický filter, eliminujúci prítomnosť škodlivých spór a iných mikročastíc v ovzduší.

 

 

Mikroklíma a zdravé dýchanie sa dostávajú v rámci rekuperácie do centra pozornosti aj u ďalších. Ioonizácia vzduchu prispieva k tomu, aby bol inhalovaný vzduch okysličený a tým pozitívne vplýval na psychickú pohodu v miestnosti. Takúto funkciu má aj rada modelov v portfóliu spoločnosti Klimax, ktorá vyhovie nárokom náročného spotrebiteľa, ktorý si potrpí na vkusné riešenia. Rada klimatizačných jednotiek Vision a Hokkaido V-Design sa vyznačujú elegantným moderným dizajnom aj 3D funkciou, vďaka ktorej sa vzduch šíri v miestnosti horizontálne aj vertikálne. Ešte ďalej posunuli funkciu 3D ochladzovania a ohrievania vzduchu japonskí výrobcovia Mitsubishi Electric. Nástenná klimatizácia MSZ FH a luxusná rada Diamond disponujú 3D I-see infrasenzorom, ktorý sníma pohyb osôb v miestnosti, na základe čoho je vzduch vedený tam, kde je potrebné. Hoci bol Diamond „mercedesom“ medzi klimatizáciami, estetické hľadisko nezostalo ľahostajné ani jednému z vystavovateľov.

 

 carrier aquatherm nitra 2019 casopis sab stavebnictvo byvanie

 

 

Čo však zmeny, ktoré sú postrehnuteľné omnoho ťažšie? Uhlíková stopa je jav, ktorý pociťujeme v globálnej mierke predovšetkým skrz teplotné výkyvy a náhle zmeny počasia. Lenže aj v prípade tepelných čerpadiel dochádza k posunom smerom k zelenej budúcnosti. Nové ekologické chladivo R32 bolo súčasťou technických listov Carrier aj Ecodan. Ako upozorňuje Buderus, nariadenie Európskej únie o chladiacich médiách s obsahom fluóru reguluje zaobchádzanie so skleníkovými plynmi. Medzi takéto médiá patria chladivá s obsahom fluóru. Chladivo R32 má malý potenciál globálneho otepľovania. Alternatívou voči R32 je aj samotné CO2. "Oxid uhličitý sa v rámci chladív dostal na hodnotu 1. Táto hodnota je v rámci ekologických noriem daných európskou legislatívou najprijateľnejšia,“ vysvetľuje inžinier Branislav Benuš z technického oddelenia CS-MTRADE Slovensko.

 

 

aquatherm nitra 2019 buderus expozicia kondenzacne kotly casopis sab stavebnictvo byvanie

 

 

Ekologický činiteľ sa prejavuje u každého rozlične. Životnosť výrobkov sa predlžuje použitím špeciálnej kombinácie materiálov, digitálnych technológií aj patentovaných povrchových úprav. Na Aquatherm je vidieť, že to platí pri dverových systémoch, okenných profiloch aj komponentoch kondenzačných kotlov. Ak sa predĺži jeden spotrebný cyklus, zníži sa tvorba odpadu. Koniec koncov, spoločnosť Viessmann v minulom roku zriadila vo Francúzsku prvé zberné centrum starých solárnych panelov. Životnosť tých nových sa predĺžila. Na scénu popritom veľmi pomaly nastupuje „nová“ organická fotovoltaika (OPV). Jej vývoj je však ešte stále na samom začiatku a k tomu, aby sa stala skutočne efektívnou sa budeme dostávať len pomaly. Rastúci záujem o dotácie v rámci programu Zelená domácnostiam však dokazuje, že o solárnu energiu majú Slováci záujem neustále. A čo je ešte dôležitejšie, záujem o životné prostredie leží na srdci všetkým článkom spotrebného trhu. Počnúc producentmi a končiac koncovými užívateľmi. 

 

 

 

 

 

Pin It