Pin It

 

Nad mestom Žilina a dedinkou Teplička nad Váhom sa do výšky 613 m n. m. vypína kopec Dubeň. Na jeho hrebeni nedávno vyrástla unikátna rozhľadňa, ktorá z nenápadného kopca vytvorila nielen miestnu dominantu.

 

Návštevníci si môžu vychutnať jedinečný výhľad z desaťpodlažnej vyhliadkovej veže vysokej 27,4 metra. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom. Na vrchol rozhľadne vo výške 598 metrov vedie 121 schodov. Pre návštevníkov je otvorená od marca minulého roka.

 

rozhladna duben cezaar stavba roka stavebnictvo byvanie

 

Generálnym dodávateľom stavby projektu bola žilinská stavebná spoločnosť HSF System SK. Veža na Dubni získala v minulom roku nomináciu na Cenu ARCH a taktiež na Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR.

 

duben rozhladna perspektiva cezaar stavba casopis sab stavba roka

 

„Rozhľadňa síce svojím rozsahom patrila skôr k menším projektom, na ktorých sme pracovali, ale vzhľadom k povahe stavby sa minulý rok stala jednou z najviditeľnejších stavieb na Slovensku,“ hovorí konateľ HSF System SK Tomáš Kosa a dodáva: „My ku každému projektu pristupujeme rovnako. Vždy chceme odviesť čo najlepšiu prácu.“

 

Pri tomto projekte je tak možné ukázať širokej verejnosti, že na Slovensku vznikajú originálne a hodnotné stavby a že v niektorých prípadoch sú schopné porovnávať sa s tým najlepším, čo sa vo svete postaví. Projekt bol financovaný z rozpočtu OOCR Malá Fatraa z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby. Rozhľadňu navrhli architekti Ladislav Vikartovský a Gábor Nagy zo spoločnosti FKF Design.

 

 

duben rozhladna cezaar zabia perspektiva drevostavba casopis sab stavebnictvo byvanie

 

 

„Väčšie komplikácie s výstavbou sme nemuseli riešiť. Trochu náročnejší bol prístup do horského terénu, s ktorým sme sa museli vyrovnať. S tým súvisela logistika projektu, materiálové a personálne zabezpečenie,“ hovorí Tomáš Kosa, konateľ spoločnosti HSF System SK.

 

Stavebná spoločnosť HSF System SK sa opakovane objavuje v rebríčku najlepších stavebných firiem na Slovensku. Jej zákazníci na stavebnom trhu dlhodobo oceňujú, že zvláda udržiavať vysokú kvalitu prác a termínových parametrov stavieb. Je to hlavne zásluhou profesionality a odbornosti stabilného tímu zamestnancov.

Pin It