Dômyselní architekti RAU v spolupráci s Ro & Ad Architects práve úspešne dokončili  jedinečnú vtáčiu pozorovňu v tvare vajíčka v oblasti Haringvliet v Holandsku. Vďaka použitiu trvalo udržateľných okrúhlych materiálov a jedinečnému tvaru ponúka táto drevená konštrukcia pohlcujúci zážitok. Stavbu pomenovali jednoducho a výstižne - „Tij“ - čo v preklade znamená kývnutie a tiež tvar vajíčka.

 

Toto unikátne pozorovacie miesto je vyrobené z rákosia, gaštanových palíc, piesku a  je parabolicky navrhnuté tak, aby sa dosiahlo unikátne spojenie medzi tvarom, konštrukciou, veľkosťou a pozorovacími otvormi. Na krytinu bola použitá miestna trstina z prírodnej rezervácie Scheelhoek.

 

ekologicke observatorium hlinena fasadna omietka stresna krytina stavebnictvo byvanie

 

 

Odborný architekt stavby Tij potvrdil, že práve kvôli schopnostiam prestavby, modulárnosti a materializácii stavba plne spĺňa všetky kľúčové body pre udržateľnú štruktúru. A navyše sa  dá kompletne rozobrať bez straty svojej hodnoty, pričom tlak na ekosystém nie je vyvíjaný takmer žiadny. Tvar observatória je výnimočný, napodobňujúci vajce, akoby matka príroda sama vytvorila toto jedinečné dielo.

 

 

ekologicke observatorium tij ro ad archtiects ekobyvanie stavebnictvo byvanie

 

 

Na to aby sa zabránilo narušeniu plynulého toku života vtákov posledná časť stavby má podobu tunela. Fasáda je pokrytá pieskom poskytujúcim prirodzené prostredie pre vtáky.  Pozorovateľ môže vidieť rôzne druhy žijúce voľne v prírode vedľa stavby a kochať sa nedotknutosťou prírody. Toto ekologické observatórium s minimálnom tlakom na prírodné prostredie je doslova unikátnou stavbou v lone prírody.

 

 

ekologicke observatorium konstrukcie materialy stresna konstrukcia stavebnictvo byvanie

 

 

Observatórium bolo navrhnuté s cieľom zlepšiť kvalitu vody a biodiverzitu. Snahou bolo tiež stimulovať migráciu rýb zo Severného mora do systému riečnej delty Maas a Rýn v Holandsku. Zvýšila sa biodiverzita v okolitých prírodných rezerváciách a v nadchádzajúcich rokoch sa vyvinie, podľa slov odborníkov, silnejší a zdravší ekosystém

.

ekologicke observatorium m konstrukcie materialy stresna krytina stavebnictvo byvanie

 

 

Tij je súčasťou rozsiahleho terénneho plánu, kde môžu návštevníci okrem iného zažiť dychberúcu prírodnú rezerváciu Scheelhoek. Po chodníku si turisti môžu prezrieť niekoľko druhov vtáčieho biotopu, napríklad niekoľko druhov brodivých vtákov a nielen to. Toto observatórium uchváti každého milovníka skutočnej prírody.

 

 

 

Pin It