Výraz detských ihrísk bol na slovenských sídliskách nemenný po desaťročia. Niekdajšie preliezačky a šmykľavky poslúžili snáď viac ako trom generáciám. Farby, ktoré z konštrukcií vytiahol čas a polorozpadnuté zostavy strácajúce svoju funkciu, sa postupne stali stereotypom, na ktorý si deti a rodičia v mestách museli chtiac-nechtiac zvyknúť. Pre Jozefa Kliského, akademického sochára, však takáto podoba ihrísk nikdy nebola uspokojujúca. Hoci začínal s ihriskami, jeho firma sa dnes už zaoberá kompletnou výbavou verejných priestorov.

 

 

V období deväťdesiatych rokov, a obzvlášť na ich začiatku, pozostávali detské ihriská s chladných materiálov. Lakovaná oceľ a betón mali s detskou zraniteľnosťou a nemotornosťou pramálo spoločného. O bezpečnosti pieskovísk nehovoriac. K zmene začalo dochádzať vtedy, keď Jozef Kliský, ešte v rámci civilnej služby, postavil prvé detské ihrisko. Síce odvtedy uplynulo už 27 rokov, čaro detských ihrísk sa nestratilo.

 

 

 klisky preliezacka samorin detske ihrisko lod stavebncitvo byvanie

 Detské ihrisko Veľká loď v Šamoríne je rozpracované do najmenšieho detailu. Pozostáva z podpalubia, prednej a zadnej paluby, ale aj námorníckeho koša, mostíkov a baranidiel fungujúcich ako hojdačky.

 

 

 

Desiatky väčších či menších ihrísk sa od seba líšia v závislosti od toho, v akom prostredí sa nachádzajú. "Pokiaľ nám na stavbe stojí strom, tak tam stáť aj zostane," zdôrazňuje Jozef Kliský. Každý z návrhov je inšpirovaný detskou ríšou fantázie. Pri tvorbe ihrísk sú častou predlohou predovšetkým rozprávkové motívy. "Vždy, keď sa to dá, snažíme sa ihrisko ozvláštniť pekným prvkom na mieru," vysvetľuje. A je to vidieť. Firma sa môže popýšiť tým, že všetky ich prvky sú z ručne opracovaného agátového dreva, bez akýchkoľvek prefabrikátov.

 

 

klisky ihrisko pavuk stavebnictvo byvanie

 

 

 

Potvrdzuje to aj organický vzhľad herných zostáv. "Od výberu dreva, cez jeho očistenie až po osadenie - s každým kusom sme v neustálom kontakte a podrobujeme ho niekoľkonásobnej kontrole. Drevo má hrejivý charakter. Vyvoláva v človeku pocit bezpečia a prívetivosti," pokračuje Jozef Kliský. Pri pohľade na ktorékoľvek z väčších či menších sídlisk možno pozorovať zmysel pre pohyb, rozličné vekové kategórie a takisto dôraz na to, aby si svoje miesto našli aj rodičia či starí rodičia, dohliadajúci na hrajúce sa deti.. "Vyhýbame sa kričiacim farbám, preferujeme prírodnú paletu. Chceme, aby vďaka našim ihriskám verejný priestor ožil a slúžil svojej úlohe."

 

 

 

klisky ihrisko pavuk stavebnictvo byvanie 2

Detské ihrisko Pavúk imituje skutočnú podobu pavúka prostredníctvom série šmykľaviek a rámp. Centrálny prvok ihriska pritom nemá žiadnu hlavnú časť, čo dáva deťom slobodu vo výbere hry. 

 

 

V priebehu desaťročí sa táto rodinná firma zamerala na rozličné typy verejných priestorov. Medzi tými najzaujímavejšími možno nájsť ihrisko v areáli Čajka pod Bojnickým zámkom či vo vodnom parku Šamorín. Rozličné rozprávkové či historické prvky ako lodné paluby, stožiare či labyrinty rozvíjajú nielen detskú predstavivosť, ale zároveň nútia deti zdolávať vlastné hranice a popri hre aj rekreačne športovať. "Nesnažíme sa to deťom uľahčovať a podsúvať im nenáročné hračky, ale preliezačky prispôsobujeme schopnostiam detí v rozličnom veku. Je dôležité, aby sa deti naučili zdolávať výzvy," podotýka Jozef Kliský a dodáva, že polohotové riešenia nemajú zmysel.

 

 

klisky ihrisko cajka detske ihrisko samorin stavebnictvo byvanie

 Detské ihrisko Vodný park v Šamoríne je unikátnym projektom, ktorý využíva terén a simuluje tok vody od jeho ústia až po deltu rieky. Jednotlivé časti ihriska sú logicky rozdelené na plochy s mlynčekovou sústavou a drevenými korytami.

 

 

 

"Chceme, aby vďaka našim ihriskám

verejný priestor ožil a slúžil svojej úlohe."

Jozef Kliský, zakladateľ

 

 

klisky ihrisko kuzelnik nove zamky 2

 

 

Výzvy zdoláva aj samotná firma. S rozvojom street-workout trendu sa odhodlala predstaviť športové plochy aj pre dospelých a ďalej zamerať na skrášlenie sídlisk prostredníctvom altánkov, pergol či pitných fontán z prírodného kameňa. V jej portfóliu nájdeme aj smetné koše, pouličné knihovníčky či kvetináče. Drevená detské ihriská boli len začiatok. No práve nimi sa začala písať nová kapitola verejných priestorov v slovenských mestách.

 

 

Miesta, ktoré ožili vďaka týmto ihriskám, nájdete na

www.detskeihriskaklisky.sk

 

Pin It