Roísín Lafferty, írska architektka, premenila niekdajšiu historickú vozovňu a stajňu na moderný dvojposchodový dom. Aj napriek tomu, že pri renovácii zdôraznila prednosti pôvodného objektu, nezabránilo jej to v tom, aby interiéru dodala dostatok originálnych prvkov vo sviežom mixe dekoratívnych štýlov. Právom možno hovoriť o experimente.

 

Podľa slov architektky bolo najdôležitejším vystihnutie hry kontrastov. Hneď v úvode však treba poznamenať, že sa nejedná len o kontrasty medzi materiálmi či farbami, ale takisto tie dispozičné. Priestorným miestnostiam sú od seba oddelené typickými prechodmi s valenou klenbou. Pri rozhodovaní sa o tom, či má byť objekt v súlade s nimi, alebo má prezrádzať všetky etapy svojej existencie, sa architekti zhodli na tom, že najvhodnejšou voľbou bude juxtapozícia nového a starého. Priznaním pristavených častí nadobudol Bolton House osobitý charakter a podporil zámer uplatnenie maximalistického dekoru.

 

 

kingston lafferty m design kuchyna moderny interier stavebnictvo byvanie

 Foto: Barbara Corsico/Kingston Lafferty Design

 

 

Jednou zo zvláštností domu je jeho minimalistická povaha, ktorá sa nesústreďuje len na úsporné vybavenie interiéru, ale takisto na samotné zónovanie. Absencia stien tu je zastupovaná výraznými solitérmi v podobe ružovej pohovky s oblou, mäkkou formou. Tá sa tiahne popod klenbu a určuje pritom oddychovú zónu. Nie je pritom jednoznačné, či je reč o obývačke, pracovni, čitateľskom kútiku alebo salóniku. Podobná dvojznačnosť sa prejavuje aj na hraniciach medzi obývačkou a kuchyňou. Len nepatrný oceľový rám zásteny tu opticky oddeľuje jedálenskú časť od kuchynského ostrova s mramorovým barovým pultom.

 

 

kingston lafferty design kuchyna modra interierovy dizajn stavebnictvo byvanie

  Foto: Barbara Corsico/Kingston Lafferty Design

 

 

Snáď najväčšmi experimentálne však pôsobí preklenutie terasového stola s kuchynskou časťou, kde je situované okno. Architekti celú túto oblasť navrhli v prevedení veľkých mozaikových dlaždíc v tmavomodrom odtieni. Lafferty však obklad nevyužila len v kúpeľni, ale dokonca aj v spálni. Zachovalé keramické dlaždice krášlia priečku fungujúcu ako čelo postele v spálni. "Pre ľudí sú obklady studeným povrchom, ktorý si dokážu predstaviť skôr v kuchyni ako v spálni. Ja si však myslím, že spálňa dnes plní podobné funkcie ako kuchyňa. Osobne mám raňajky v posteli rada," konštatuje na margo svojej voľby s nadhľadom.

 

 

 kingston lafferty duo design bolton house moderny interier stavebncitvo byvanie

  Foto: Barbara Corsico/Kingston Lafferty Design

 

 

Pri tvorbe interiérov nezostával tím závislý na jedinej farebnej schéme, ale aj napriek tomu je tu citeľný princíp ženského a mužského. Ružová sofa je z jednej strany miestnosti ukončená celoplošným zrkadlom a doplnená nápadne postmodernistickým lustrom v červenej farbe. Pasáže medzi miestnosťami zas vystihuje hladený betón a tmavé drevené obloženie. V niektorých obývacích zónach je schéma ladená do tlmených odtieňov čiernej a tmavomodrej, v iných zas dominujú belasé plochy. To všetko je však neustále rámcované pôvodnou kamenno-tehlovou konštrukciou. Bolton House sa pohráva s možnosťami hmoty. Je vidieť, že architektka mal pri jeho stvárnení dostatok slobody. Aj napriek tomu pristúpila k tomuto zadaniu s cieľom nájsť rovnováhu medzi starým a novým a v zmysle estetiky wabi-sabi našla v tomto projekte krásu aj na nečakaných miestach. 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It