865 min

 

To, ako klimatizácia funguje poznáme, ale poznáme aj to kedy je potrebné klimatizačnú jednotku vyčistiť od nečistôt, prachu a rôznych usadenín? Aj tu platí pravidlo, že o všetko sa je potrebné starať. Preto nepodceňte ani starostlivosť o vašu klimatizáciu a doprajte jej pravidelný servis a pravidelnú údržbu, aby vám mohla vo vašej domácnosti poslúžiť niekoľko ďalších rokov.

 V nasledujúcom článku sa dočítate, ako klimatizáciu používať, ako sa o ňu dôkladne starať, aby vydržala čo najdlhšie a aj to ako prebieha samotný servis. Odborný rozhovor nám poskytol Andrej Klaučo, riaditeľ spoločnosti Scitoom, zaoberajúcou sa montážou, servisom klimatizácií a vzduchotechniky.

 

Je jedno akú klimatizáciu do obytného priestoru zvolíme? Existujú podľa vás parametre/kritériá, na ktoré treba prihliadať pri výbere klimatizácie?
Určite to nie je jedno. Je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov. Aký veľký je priestor, kde chcem klimatizáciu inštalovať, a aké je dispozičné riešenie priestoru. Podľa toho vieme určiť, akú výkonnú klimatizáciu namontujeme. Tiež je dobré vybrať takú klimatizáciu, ktorá má niekoľko úrovní filtrácie vzduchu. Tie najzákladnejšie majú iba filter pevných častíc, ktorý zachytí iba tie väčšie nečistoty. Oplatí sa preto investovať do zariadenia, ktoré má okrem tohto základného filtra aj ďalšie, kvalitnejšie filtre.


Ako by sa mala správne používať klimatizácia?
Používanie klimatizácie nie je náročné. Keďže v súčasnosti sa používajú inverterové klimatizačné zariadenia, je možné klimatizáciu používať nepretržite aj počas celého obdobia horúcich dní. Na spotrebe elektrickej energie sa to prejaví iba minimálne, pretože klimatizácia akonáhle vychladí daný priestor, dokáže sa „vypnúť“. Následne sa priebežne zapína vždy, keď teplota v miestnosti opäť stúpne. Takýmto spôsobom udržiava teplotu v miestnosti na nastavenej úrovni. Ak by sme si klímu zapli vždy, keď prídeme z práce domov a vypneme ju pred spaním, tak klíma musí stále pracovať na plné obrátky, aby dosiahla nastavenú teplotu. Týmto spôsobom nikdy nedosiahneme príjemnú teplotu v byte, vždy budeme cítiť prievan a bude sa nám zdať, že klíma veľmi hučí a v podstate neplní svoju funkciu.


Taktiež je vhodné nastaviť horizontálne lamely smerom k stropu, aby studený vzduch, ktorý je ťažší ako teplý, klesal voľne smerom dolu a nevytváral tak prievan. Pri takomto používaní klimatizácie budeme mať v celom priestore príjemnú teplotu, nebude nám fúkať na krk a nebudeme ani vedieť, že máme klímu vôbec zapnutú.


Pri nesprávnom používaní, dokáže klimatizácia aj uškodiť?
Každé zariadenie, ktoré sa používa nesprávne nám môže uškodiť. Nie je to len klimatizácia. Preto je pre nás samozrejmosťou, že po montáži klimatizácie si so zákazníkom prejdeme všetky detaily správneho a bezpečného používania tak, aby bolo možné klimatizáciu kvalitne využívať a aby plnila svoj účel.

 

ako vyzera cisty a spinavy filter Original 1

Pre porovnanie: zanesený vs. čistý filter klimatizačnej jednotky


Ako zistime, že naša klimatizácia je čiastočne zanesená? Alebo je potrebné vymeniť filtre? Kedy je potrebné volať technika?
O klimatizáciu sa treba pravidelne starať. Pri pravidelnom servise, čistení alebo kontrole sa dá predísť nielen poškodeniam zariadenia, ale aj nášho zdravia. V klimatizačnej jednotke sa strieda teplo s chladom, vytvára sa tam kondenz a to je pri zanedbanom čistení vhodné miesto pre tvorbu baktérií a plesní. Naši zákazníci vedia, že my ich vždy pred začiatkom hlavnej sezóny kontaktujeme a dohodneme si termín čistenia a kontroly zariadenia, aby ju zákazník mohol bez akýchkoľvek obáv používať.


Ako sa čistí taká klimatizácia? Ako si ju môžeme vyčistiť svojpomocne doma a ako prebieha čistenie technikom?
Verím, že sa nájde veľa zákazníkov, ktorí sú šikovní a dokážu si klimatizáciu vyčistiť aj svojpomocne. Ale neodporúčal by som to. Je to elektrické zariadenie, kde neopatrnosťou si môže človek poškodiť zdravie a taktiež, ak je zariadenia ešte v záruke, výrobca záruku neuzná, ak sa zistí, že sa do zariadenia zasahovalo neodborne. Okrem toho, prostriedky, ktoré používame na čistenie a dezinfekciu klimatizačných zariadení nie sú bežne dostupné v obchodnej sieti. Rôznymi náhradami môžeme klimatizácii viac uškodiť, ako jej pomôcť.

 

1768 min


Keď príde náš technik k zákazníkovi, aby mu vyčistil zariadenie, určite to nie je chvíľková záležitosť, kde na výparník nastriekame neidentifikovateľnú „vodu“ a vec je vybavená.


Čistenie klimatizácie našim technikom má niekoľko základných krokov:


Vnútorná jednotka klimatizácie:


• vizuálna kontrola klimatizačného zariadenia
• demontáž plastových častí vnútornej jednotky
• demontáž filtrov pevných častí
• demontáž iných, špeciálnych filtrov, ak ich jednotka obsahuje
• kontrola elektrického dopojenia
• čistenie a dezinfekcia výparníka
• kontrola kondenzovej vaničky a dopojenia odtokového potrubia
• dezinfekcia kondenzovej vaničky a odtokového potrubia
• vyčistenie plastových častí vnútornej jednotky
• vyčistenie všetkých filtrov
• kontrola a vyčistenie diaľkového ovládača
• výmena batérií v diaľkovom ovládači


Vonkajšia jednotka klimatizácie:


• vizuálna kontrola vonkajšej jednotky
• vyčistenie od pevných nečistôt
• dezinfekcia kondenzátora
• kontrola elektrického dopojenia
• kontrola tesnosti klimatizačných rozvodov
• revízia chodu zariadenia


Sú nejaké pravidlá, ktoré treba dodržiavať, aby mi klimatizácia vydržala čo najdlhšie? Napríklad aké je vhodné nastavenie teploty, resp. ako často čistiť filtre, aby moja klimatizácia vydržala aj niekoľko rokov? Čo odporúčate?
Klimatizácia vždy pracuje rovnako. Či si na ovládači nastavíme teplotu 22°C alebo 18°C. Nastavená teplota na ovládači je teplota, ktorú chcem dosiahnuť v miestnosti, nie teplota vzduchu, ktorý má vychádzať z klimatizácie. Preto z tohto pohľadu nie je pre životnosť zariadenia dôležité, akú teplotu si chceme zvoliť.
Prvou a veľmi dôležitou podmienkou dlhej životnosti klimatizácie je jej správne namontovanie. Ďalším dôležitým prvkom je vnútorné prostredie, v ktorom máme klimatizáciu. Je rozdiel, či máme klimatizáciu v priestore, kde sa fajčí, alebo sa tam nachádzajú domáce zvieratá, alebo niekto, kto má alergiu. Vtedy je vždy lepšie čistiť klimatizáciu pravidelne.

IMG 0021 Original 1


Tiež na frekvenciu čistenia vplýva aj vonkajšie prostredie, či sa náš byt nachádza pri prašnej ceste, alebo medzi stromami, z ktorých lietajú rôzne drobné čiastočky,...
Keď prídeme k zákazníkovi na prvé čistenie klimatizácie, vidíme v akom stave je zariadenie a podľa toho vieme zákazníkovi odporučiť ako často by mal svoju klímu čistiť.

Čo predstavuje váš názov Scitoom?
Slovo scitoom pochádza z latinského slova scitum, čo v preklade znamená riešenie a my chceme našim zákazníkom ponúkať tie správne riešenia. Scitoom, to nie je len nájsť pre zákazníka to správne riešenie, ale ponúknuť mu aj Skúsenosť, Cielenosť, Istotu, Transparentnosť, Odbornosť, Operatívnosť a našu Motiváciu byť jeho spoľahlivým partnerom.

 

Viac o komplexných službách nájdete na: scitoom.com

 cropped logo 20161 1024x514

 

Pin It