×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/galeria/132-august-11
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/132-august-11

Jedným zo zásadných aspektov zdravého životného priestoru je efektívny a účinný spôsob výmeny vzduchu v interiéri. Pri nesprávnom vetraní totiž dochádza k zbytočným stratám energie, alebo na druhej strane pri nedostatočnom vetraní sa v miestnostiach zvyšuje teplota, vlhkosť a hromadia škodliviny. 

 

 

Spôsoby vetrania

Odpradávna poznáme prirodzené vetranie, patrí sem vetranie otvorenými oknami, infiltrácia vzduchu netesnosťami, vetranie pomocou vetracích šácht a podobne. Výmena vzduchu nastáva v dôsledku rozdielneho tlaku medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Dnešná doba plná moderných technológií nam priniesla nútené vetranie, ktoré z miestnosti odsáva pomocou ventilátora opotrebovaný vzduch a vzniknutý podtlak v miestnosti vsaje dovnútra čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia. Tretím spôsobom je kombinácioa prirodzeného a núteného vetrania.

 

Nútené (riadené) vetranie
Princíp prirodzeného vetrania je asi každému jasný, poďme sa preto bližšie pozrieť na vetranie nútené. To zabezpečuje neustály kontrolovaný prísun čerstvého vzduchu, s možnosťou jeho úpravy, bez vysúšania, bez prievanu a vírenia prachu v miestnosti. Núteným vetraním vieme do veľkej miery zamedziť stratám tepelnej energie z interiéru, osvedčuje sa hlavne v budovách s vzduchotesným obalom a je štandardom pre energeticky úsporné domy. Nútené vetranie sa často kombinuje s klimatizáciou, zariadeniami na ohrev, filtráciu a iné úpravy vzduchu.

 

Klimatizácia
Jednoducho povedané, toto zariadenie upraví a udrží v interéri požadovanú teplotu a vlhkosť. Okrem toho môže vykonávať aj iné úpravy vzduchu, ako je filtrácia a regulácia rýchlosti prúdenia vzduchu. Teplota, vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu ovplyvňujú náš pocit tepelnej pohody. Ten je subjektívny a závisí okrem objektívnych fyzikálnych parametrov aj od zvyku ľudí, ich veku a pohlavia. Klimatizácia sa preto navrhuje tak, aby sa ňou zabezpečil v celom priestore taký stav vzduchu, ktorý vyhovuje širokému spektru požiadaviek. Najlepšie je uvažovať o vetraní už počas projekčnej prípravy. Vtedy možno vybrať najvhodnejšie trasy pre vzduchotechnické potrubia a umiestniť ich tak, aby nenarúšali vzhľad interiérov. Vetracie potrubia nie sú pri stavbe veľkou komplikáciou. Väčšina má priemer 100, najviac 160 mm, a dajú sa zabudovať do stropov, podhľadov alebo do stien. V interiéri vidno z celého vetracieho zariadenia len tzv. vzduchové ventily umiestnené na strope alebo na stene pod stropom. Cez ne sa nasáva vzduch z interiéru a privádza sa do vnútorných priestorov čerstvý vzduch. Ak ste s vetraním nerátali v štádiu projektovania a dom už je hotový, dá sa problém riešiť aj dodatočne. Nástenná vetracia jednotka sa dá nainštalovať do problémových miestností tak, že sa prívod vzduchu zabezpečí cez stenu – nasávacia a vyfukovacia mriežka je na fasáde priamo za vetracou jednotkou. Takáto vetracia jednotka zabezpečuje aj rekuperáciu a elektrický dohrev nasávaného vzduchu.


Existujú vetracie jednotky, ktoré dokážu šetriť náklady na vykurovanie nielen rekuperáciou, ale aj ďalším využitím odsávaného teplého vzduchu. Ich súčasťou je tepelné čerpadlo, ktoré ako zdroj nízkoúrovňového tepla využíva odsávaný vzduch. Tepelné čerpadlo dokáže z odsávaného vzduchu vyrobiť teplo, ktoré sa využíva napríklad na dohrievanie privádzaného vzduchu alebo na ohrev teplej vody v zásobníku. Ohrev teplej vody sa môže podporiť aj slnečnými kolektormi (toto riešenie je výhodné, najmä ak je v dome bazén).

 

132_Daikin_L3_hires

 

 

Správne nastavenie klimatizácie
Klimatizácia v režime chladenia automaticky odvlhčuje vzduch, upravuje teda zároveň teplotu aj vlhkosť vzduchu. Práve význam úpravy vlhkosti vzduchu je potrebné zdôrazniť. Niekedy nemusíme upravovať teplotu vzduchu na to aby sme sa cítili komfortne. Pri rovnakej teplote prostredia a rôznej vlhkosti reaguje naše telo rôzne. Napríklad pri teplote 25 ºC a vlhkosti 50 % sa cítime komfortne, zatiaľ čo pri rovnakej telpte a zvýšenej vlhkosti na 80 % sa náš organizmus začne prehrievať. Prostredie sa nám bude zdať horúce a dusné.


Podobne je to aj s nastavením rýchlosti prúdenia vzduchu, ktoré ovplyvňuje odparovanie z povrchu kože. Veľa sťažností na klimatizáciu možno pričítať prievanu, na ktorý je ľudský organizmus najcitlivejší. Napríklad pri rovnakej teplote je pocit chladu tým väčší, čím vyššia je rýchlosť prúdenia vzduchu okolo nás. Zvýšenie rýchlosti vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie teploty vzduchu o 2 až 3 stupne.


Pri nastavovaní klimatizácie je dôležité predísť nastavniu príliš nízkej teploty, ktorá má často na svedomí negatívny vplyv na naše zdravie. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal byť väčší ako 7 ºC. V opačnom prípade je ohrozené naše zdravie a v neposlednom rade môže byť takto vystavené nadmernej záťaži aj samotné zariadenie.


Z klimatizačného zariadenia by nemal prúdiť chladný vzduch priamo do pobytovej zóny človeka. Tu je potrebné si uvedomiť, že ochladený vzduch ktorý vychádza z klimatizácie je ťažký a automaticky po cca 2 metroch klesá k zemi. Prúdenie vzduchu je samozrejme možné nastaviť. Každá nástenná klimatizačná jednotka má lamely pre výškové aj smerové prúdenie vzduchu. Výškovú lamelu je najčastejšie potrebné nasmerovať dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nadstavujú podľa potreby klimatizovania. Prúdenie vzduchu sa nasmeruje tam, kde je potrebné dosiahnuť ochladenie, prípadne do stredu miestnosti.

 

{gallery}galeria/132-august-11{/gallery}

 

 

 

Pin It