126_P6080007Zo všetkých strán sa na nás valia hrozivé predpovede o vyčerpaní prírodných zdrojov. Táto otázka už nie je problémom budúcnosti, je to problém našej generácie, prípadne generácie našich detí. Naša planéta sa len ťažko vyrovnáva s ranami, ktoré jej pravidelne uštedrujeme a možností na uživenie siedmych miliárd ľudí rapídne ubúda. Otázky využitia alternatívnych energií a recyklácie sú preto čoraz pálčivejšie a nástojčivejšie.

 

Tento problém sa týka mnohých odvetví, stavebníctvo a bývanie nevynímajúc. Ťažba neobnoviteľných, ale aj obnoviteľných zdrojov energie a stavebných surovín prispieva k zhoršovaniu stavu životného prostredia. Recyklácia a znovupoužitie stavebného odpadu sa preto čoraz častejšie stávajú bežnou a samozrejmou súčasťou ponuky mnohých stavebných firiem.

 

O zlepšenie sa môžete pričiniť aj vy
Ak si však myslíte, že recyklácia stavebného odpadu sa týka len veľkých firiem s potrebnou ťažkou technikou, mýlite sa. Aj vy sami sa môžete pričiniť o zlepšenie životného prostredia. Ako na to? Ak sa chystáte rekonštruovať alebo stavať, prvým krokom je nájsť zdroj použitého materiálu vo svojom okolí. Preto sa nebojte napríklad osloviť susedov, ktorí sa chystajú zbúrať starú chalupu. Materiál, ktorý oni považujú za bezcenný, môže ušetriť nielen životné prostredie, ale i vašu peňaženku. Veľkým prekvapením a zdrojom množstva materiálu môže byť aj lokálna skládka odpadu, kde vyhadzujú nepotrebný materiál všetci obyvatelia dediny alebo mestskej štvrte. Vhodné je osloviť aj majiteľov miestnych firiem, ktorí sa rekonštrukcii domov a bytov venujú profesionálne. Starý a pre nich nepotrebný materiál môžete získať zadarmo, alebo za malý poplatok. Rovnako dobre ako stavebné firmy, môžu poslúžiť aj firmy zaoberajúce sa búracími prácami či zberné dvory stavebného odpadu.
Skvelým pomocníkom pri hľadaní šetrných alternatív je internet. Takmer každá firma už pochopila silu prezentácie, menný zoznam firiem s ponukami služieb a cien je preto samozrejmosťou. Môžete skúsiť nájsť súkromné ponuky na recyklovaný stavebný materiál – napríklad škridly alebo tehly z rekonštruovaných domov.

 

Úspora i estetická hodnota
Recyklácia stavebného odpadu nemusí byť len otázkou úspory či šetrenia životného prostredia. Veľa mladých a kreatívnych ľudí využíva stavebný odpad na zveľadenie a skrášlenie svojho domu alebo bytu. Staré dlaždice skombinujte s novými, alebo z nich vytvorte originálnu mozaiku. Rovnako aj starý drevený nábytok získa s novým náterom alebo lakom celkom iný, nový nádych.

 

Na tému recyklácie stavebných odpadov sme sa porozprávali s Ing. Vladimírom Kováčom, riaditeľom spoločnosti Vassal EKO s. r. o., ktorá je lídrom v oblasti recyklácie a zhodnocovania stavebných odpadov v západoslovenskom kraji.

 

Pán inžinier, mohli by ste čitateľom v skratke vysvetliť, prečo recyklovať stavebný odpad?
Zhodnocovaním stavebných odpadov spoločnosť prispieva k šetreniu prírodných surovinových zdrojov, lebo efektívnou recykláciou sa znižuje nutnosť ťažby štrkov, pieskov a iných nerastných surovín využívaných v stavebníctve aj v energetike. Navyše, materiál z búracích a demolačných prác netreba uskladňovať na skládkach ako odpad. Jeho recykláciou vzniká stavebný materiál, ktorého kvalita je porovnateľná s pôvodnou surovinou, pričom jeho cena je výrazne nižšia.

 

Aké materiály a akým spôsobom sa dajú recyklovať?
Materiály na báze betónu sú na Slovensku asi najfrektentovanejšie. Pri recyklácii mechanizmy drvia kusy betónu na menšie časti, pričom je možné nastaviť veľkosť zŕn recyklátu podľa ďalšieho použitia. Jednotlivé kusy betónu často obsahujú aj iné materiály (kameň, drevo, tehly), ktoré dokážu najmodernejšie mechanizmy efektívne odstrániť a ďalej spracovať. Jedinou výnimkou je toxický odpad, ktorý znemožní ďalšie použitie recyklovaného betónu. Granulát zrecyklovaného betónu sa môže ďalej použiť ako štrk, a teda aj ako súčasť nového betónu, ako podklad pre zámkovú dlažbu, podklad pre asfaltové a betónové plochy a pozemné komunikácie či komunikácie na staveniskách.


126_Polep_mech

 

Materiály na báze dreva môžeme recyklovať dvomi spôsobmi. Pri prvom využívame fyzikálne vlastnosti dreva. Z odpadu vzniknutého pri spracovaní dreva sa vyrábajú drevovláknité a drevotrieskové dosky, výrobky z drevotrieskových stružlín mineralizované cementom – Heraklit a podobn, ktoré sa následne používajú predovšetkýcm na zhotovovanie obkladov, izolácií, alebo ako pomocný materiál a na výrobu nábytku. V menšej miere sa z kvalitného dreva zhotovujú preglejky, nosné drevené lepené konštrukcie (najmä väzníky, dosky, stĺpy). V ostatnom čase sa z kvalitných drevoštiepok zhotovujú drevoštiepkové tvarovky a profily na výrobu rámov a krídel okien aj dverí. Štiepky môžu poslúžiť ako vhodné plnivo do betónu alebo ako dekorácie pre záhradnú architektúru. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na drevo ako zdroj energie, ktorá vzniká jeho spaľovaním.
Druhý spôsob recyklácie dreva využíva jeho estetické vlastnosti. Predpokladom je zdravé drevo, z ktorého sa dajú vyrábať konštrukcie krovov, estetické obklady, výplne dverí, podlahy s dobrými úžitkovými vlastnosťami a vizuálnou jedinečnosťou. Takéto zhodnotenie dreva považujeme za najefektívnejšie.


126_drevotrieska_v_dekore_orech

 

Materiály na báze ocele a železa sa v celosvetovom meradle recyklujú zo všetkých materiálov najviac. Je to spôsobené ich rozšíreným používaním v konštrukciách, ako aj faktom, že sa recyklujú pomerne ľahko, pretože sa v rámci odpadu ľahko triedia (magneticky alebo mechanicky). Akýkoľvek oceľový odpad možno recyklovať na plnohodnotný nový stavebný materiál z hľadiska kvality, pričom sa materiál nedegraduje v závislosti od stupňa či opakovania použitej zložky. Dnes už zhruba 40 percent produkcie „novej" ocele tvorí práve recyklovaná zložka.

 

126_Vladimir_Kovac_VASSAL_EKO"Recyklácia stavebných materiálov má obrovský vplyv na ekonomiku a životné prostredie. Napríklad až 90 percent stavebnej sutiny, ktorá vzniká pri demoláciách, možno opätovne využiť v stavebníctve, kde plne nahrádza prírodné materiály.
Výhodou našej technológie je možnosť recyklovať stavebný odpad priamo na mieste stavby, ako aj v niektorom z vlastných recyklačných stredísk spoločnosti. Náš vozový park umožňuje demoláciu starej stavby, spracovanie a vytriedenie stavebného odpadu i realizáciu zemných prác s využitím práve zrecyklovaného materialu."

 

Ing. Vladimír Kováč

 

 

TEXT Katarína Segešová a Jana Zajasenská v spolupráci s firmou Vassal EKO
FOTO Vassal EKO, Novoles

 

 

Pin It