Pre-Grown_150Vo svete sa už dávno vie, že zelené strechy sú riešením, ktoré má niekoľko výhod. Samozrejme, na prvý pohľad zaujme ich estetická stránka. Oveľa významnejší je však ich ekologický rozmer.

 

Bujná zeleň filtruje znečistenia v ovzduší, čím zlepšuje životné prostredie, zadržiava zrážkovú vodu, udržiava vlhkosť, zachytáva prach a škodliviny, pohlcuje hluk. Tým všetkým zlepšuje celkovú mikroklímu miest.

 

eco-logic_insta

 

Zelené strechy sú aj výrazným psychohygienickým faktorom, ktorý obyvateľom miest umožňuje relaxovať „uprostred prírody" na streche výškového objektu. Preto je ich budovanie optimálnym riešením pre najvyťaženejšie mestské a priemyselné zóny.
Okrem ekologického významu majú zelené strechy aj ekonomický rozmer, ktorý spočíva v predĺžení životnosti strešnej izolácie, v znížení nákladov na vykurovanie a klimatizáciu, ako aj v úsporách pri údržbe strechy. Zelené strechy tak dokážu zvýšiť hodnotu budov a skvalitniť prostredie, v ktorom žijeme. Ich realizácia aspoň do istej miery umožňuje kontakt človeka s prírodou uprostred mestských betónových džunglí.

 

 

Zelené strechy pri obnove bytových domov

Zelené strechy sa môžu veľmi dobre uplatniť aj pri rekonštrukciách panelových domov. Tu je ideálne ich extenzívne ozelenenie zmesou suchomilných rastlín – napríklad rozchodníkov, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Celková výška systémového súvrstvia, vrátane minerálneho strešného substrátu, je 10 – 12 cm a celkové zaťaženie v nasýtenom stave je 150 kg/m2. Netreba ich zavlažovať, stačí ich pohnojiť raz za rok, prípadne odstrániť nežiaduce nálety z okolitej prírody.

 

FBB_Pressebild5_Nemecko

FBB-begruenung-03

 

Väčšina plochých striech panelákov z čias socializmu však zateká. Preto treba pri rekonštrukcii, oprave či výmene strešného plášťa za hydroizolačný plášť (povlakovú krytinu), vyberať taký, ktorý je zaručene odolný proti prerastaniu koreňov (väčšina fóliových hydroizolácií na báze PVC a ECB). Technológie pneumatickej dopravy minerálnych strešných substrátov zo silových zásobníkových vozidiel do výšky či vzdialenosti 80 až 100 m umožňujú realizovať strešné záhrady bez žeriavov a iných zdvíhacích mechanizmov.
Zelené strechy majú i retenčnú funkciu, čo znamená, že zadržiavajú zrážkovú vodu. Podľa typu strechy a podľa regiónu dokážu zadržať 30 až 90 percent jej celkového množstva. Túto funkciu spĺňajú intenzívne aj extenzívne strechy.

 

 

Zatiaľ im málo dôverujeme

Realizácia plne funkčnej zelenej strešnej záhrady, ktorá má plniť všetky funkcie – okrasnú, ozdravnú a ekonomickú – vyžaduje aktívnu spoluprácu architektov, investorov, výrobcov i dodávateľov stavebných materiálov. V západných krajinách vnímajú ľudia zelené strechy, najmä z hľadiska ich ekologického prínosu, nanajvýš pozitívne. V Nemecku, Rakúsku v USA či v Austrálii možno objaviť celé sídliská s takto riešenými domami. U nás sa im ešte stále dostáva málo dôvery a považujú sa za netypický spôsob zastrešenia. Odborníci z realizačných firiem však veria, že ak ľudia lepšie spoznajú ich výhody, začnú im dôverovať. Výhody vegetačných striech totiž stoja aj za zvýšené náklady na ich realizáciu, lebo sa investorom v priebehu niekoľkých rokov vrátia.

 

UBW_Varsava_2

 

Ploché verzus šikmé

Zelenú strechu možno realizovať na plochej i šikmej streche. Ak má však strecha vyšší sklon, treba dostatočne zabezpečiť vegetačnú vrstvu, aby sa nezosúvala. Z tohto pohľadu sú na šikmé strechy vhodné trávnaté porasty alebo machy. Naopak, plochá strecha umožňuje širší výber vegetácie, preto môže slúžiť aj ako záhrada. Na výber správnej zelene treba pamätať už na začiatku výstavby, pri voľbe spôsobu využívania zelenej strechy. Ak sa rozhodnete pre vegetáciu nenáročnú na starostlivosť, pôjde o extenzívny, pri stromoch, kríkoch či záhradke o intenzívny typ zelene. Do návrhu plochej vegetačnej strechy treba zakomponovať aj vhodný závlahový systém.

 

Pre-Grown1

 

Spôsob využívania zelenej strechy vplýva aj na výber vhodnej hydroizolácie, ktorá môže byť jedno- alebo dvojvrstvová. V oboch prípadoch je dôležité aby bola hydroizolácia odolná voči prerastaniu koreňov, vyvedená aspoň 15 cm nad povrch substrátu a aby boli dôkladne zaizolované všetky prestupy. Hydroizolácia musí spĺňať i požiadavku únosnosti vyššej zátaže.

 

Hydrotech_garden_roof
Ak má strecha vyšší sklon, treba dostatočne zabezpečiť vegetačnú vrstvu, aby sa nezosúvala.

 

Duet_sp._j._Taras-drewniany

Ak staviate dom s plochou strechou, využite príležitosť dať mu nový, originálny charakter.

 

Prednosti vegetačných striech:
• prispievajú k zdravej klíme a zlepšujú mikroklímu,
• produkciou kyslíka zlepšujú kvalitu ovzdušia,
• regulujú teplotu a vlhkosť vzduchu,
• filtrujú emisie z ovzdušia a pohlcujú oxid uhličitý
• zvyšujú úspory energie tým, že znižujú prestup tepla z vnútorného prostredia,
• tepelno-akumulačná schopnosť substrátu v lete bráni prehrievaniu interiéru,
• majú lepšie tepelno-izolačné a zvukovo-izolačné vlastnosti,
• vegetácia eliminuje nepriaznivý vplyv UV žiarenia na izoláciu strechy, čo predlžuje životnosť strešnej konštrukcie,
• spomaľujú odtekanie zrážkovej vody.

 

Text: Barbara Turčíková
Foto: Hydrotech, Duet sp. j., FBB, UBW, Tomaz Bavdez

 

 

Pin It