Pin It

Svetlo_Osram_150x100Mnohé svetelné zdroje sa môžu ekologicky zrecyklovať a opätovne využiť. Ich životnosť však môžete predĺžiť aj správnym výberom a používaním.

 

Máme pre vás niekoľko tipov:

1. Dobre zvážte, aký produkt si idete kúpiť a na aký účel ho potrebujete.
2. Ak si neviete rady, obráťte sa priamo na odborný personál v predajniach, prípadne konzultujte svoje otázky s architektami, projektantami a odborníkmi v oblasti osvetľovania.
3. Ak máte staré opotrebované svetelné zdroje, vymeňte ich radšej za nové. Klasické svetelné zdroje v starších typoch svietidiel možno bez problémov nahradiť úspornými žiarivkami alebo LED žiarovkami, pretože väčšina pätíc týchto zdrojov je použiteľná v objímkach bežných svietidiel.
3. Overte si výrobcov a parametre. Renomovaní producenti ručia za kvalitu svojich produktov, vyrábajú ich podľa prísnych technických noriem. Dôležitými údajmi, ktoré si treba všímať, sú napätie, svietivosť, životnosť, požadované rozmery, technické normy, bezpečnosť pri používaní, energetická trieda, kompletnosť, možnosti dokúpenia náhrad a pod. Všetky základné informácie musia byť uvedené na obale výrobkov a internetové obchody by ich mali uviesť aj v popise produktu.
4. Ak nakupujete cez internet, vopred sa informujte u predajcu, či poskytuje aj službu spätného odberu. Mnohí z nich sú členmi združení výrobcov a distribútorov svetelnej techniky, ktoré takúto službu sprostredkúvajú.
5. Pri nákupe v zahraničných internetových obchodoch si dávajte pozor. Tovar môže zodpovedať iným technickým normám. Pokiaľ je to možné, treba uprednostňovať internetové obchody, registrované na Slovensku, ktoré sa riadia slovenskou legislatívou.
6. Vyhýbajte sa pokútnym výrobcom a neznámym podozrivým značkám, inak riskujete nezaručenú kvalitu výrobkov.
7. So svetelnými zdrojmi zaobchádzajte tak, ako je to stanovené.

 

02_Osram

 

foto: Osram
pripravila: Anna Salvová

 

 

Pin It