Pin It

03_Jasmine_Schuller_Villa3s_150x100

 

V rodinnom dome Bernharda Schönherra, architekta a partnera rakúskej kancelárie LOVE Architecture, sa k slovu dostala striedmosť, funkčnosť, nápaditý dizajn, ale aj energetická efektívnosť. 

 

 

Architekt si zaumienil postaviť dom, ktorý by bol jednoduchý, a pritom komplexný, čitateľný a hravý zároveň, plný svetla a optimizmu, malý, ale aj priestranný. Jeho cieľom bolo vytvoriť miesto, ktoré by malo svoj charakteristický rukopis, ale zároveň nezapadlo do sféry neobývateľných architektonických „múzeí". Villa 3s je vďaka tomu domovom, ktorý svojim obyvateľom poskytuje ideálny priestor pre rodinný život.

 

01_Jasmine_Schuller_Villa3s

 

Strecha ako zberač energie
Netradičné formovanie konštrukcie dáva domu premenlivú podobu, ktorá sa prejavuje pri pohľadoch z odlišných uhlov. V interiéri zasa vytvára atypicky klenutý priestor s výškou stropu až štyri metre, vďaka čomu miestnosť pôsobí oveľa veľkorysejšie. Strecha však zároveň plní funkciu tepelného akumulátora na zabezpečenie príjemnej vnútornej mikroklímy. K slovu sa dostáva aj pasívny štandard. „Dom je z technického hľadiska riešený veľmi jednoduchým spôsobom," približuje architekt svoj projekt. „Zasklená fasáda je orientovaná prevažne juhovýchodne, aby počas chladného obdobia absorbovala čo najviac energie. Počas horúčav slúži na prekrytie terasy a ochranu pred lúčmi zasa veľká slnečná plachta. Strechu pokrýva drevo, ktoré jednak skvelo vyzerá, zároveň však prispieva k dlhšej trvácnosti zatepľovacieho systému, ukrytého pod dreveným obkladom. Vnútro domu to zasa chráni pred prehrievaním."

 

13_Jasmine_Schuller_Villa3s

 

Ventilácia domu
V zasklenej fasáde sú inštalované ventilačné klapky, ktoré vstupnú energiu distribuujú po celom dome. Počas teplých období sa na noc otvárajú, aby sa znížila teplota strešnej konštrukcie, ktorú tvorí masa betónu s hmotnosťou 150 ton. V priebehu dňa potom akumulovaný chlad zmierňuje teplotu vo vnútri domu. „Je to jednoduché technologické riešenie, ktoré však funguje dokonale," podotýka architekt a dopĺňa, že priemerné mesačné náklady na vykurovanie a ohrev vody neprekračujú 100 eur, čo je v Rakúsku veľmi nízke číslo.

 

06_Jasmine_Schuller_Villa3s

 

07_Jasmine_Schuller_Villa3s

 

text: Anna Salvová
foto: Jasmine Schuller

Celý článok si môžete prečítať v magazíne SaB august – september 2012.

 

 

Pin It