Sample Image

 

Časy keď výber svetelného zdroja predstavoval len jednoduchú voľbu medzi silnejšou alebo slabšou žiarovkou, už dávno pominuli. Dnešný spotrebiteľ by mal toho o svetelných zdrojoch vedieť oveľa viac.

 

 

 

 

Domácnosť je charakteristická rôznymi druhmi činností, ktoré sa v nej dennodenne odohrávajú. Každý priestor a činnosť si pritom vyžaduje iné svetelné podmienky. Umelé svetlo by ich malo spĺňať tak, aby zbytočne nezaťažovalo zrak ani peňaženku. Treba pritom prihliadať na to, že výber správneho svetelného zdroja je pre kvalitu interiéru kľúčový.

 

Klasické žiarovky
Najstarším elektrickým svetelným zdrojom je klasická žiarovka. Hoci sa od vynájdenia Edisonom podstatne zdokonalila, princíp jej fungovania sa nezmenil, takže je dnes najmenej hospodárnym svetelným zdrojom. Rozžeravené vlákno vo vnútri sklenenej banky totiž premieňa na svetlo len 15 – 20 percent energie, zvyšnú čať energie tvorí vyžarovanie tepla. Práve preto sa o žiarovke úsmevne hovorí, že viac hreje ako svieti. Životnosť žiarovky je veľmi nízka – približne tisíc hodín, no keďže je v porovnaní s inými zdrojmi mimoriadne lacná, stále sa s obľubou používa. Kto však chce svietiť hospodárne, mal by žiarovku používať len výnimočne, v priestoroch, ktoré nie sú veľmi frekventované.
Osobitnú skupinu tvoria halogénové žiarovky, ktoré sú v porovnaní s klasickými o niečo dokonalejšie – sú účinnejšie a ich životnosť je dvoj až štvornásobná v porovnaní s klasickými žiarovkami. Môžu byť napájané 230, 12, 24 voltmi. Ostro a brilantne svietia, vďaka čomu sú veľmi obľúbené. Nemali by sa však využívať ako hlavné osvetlenie, ale len na cielené osvetlenie napríklad interiérových dekorácií.


Žiarivky
Sú dnes najširšou a najčastejšie používanou skupinou svetelných zdrojov. Až 70 percent umelého osvetlenia na celom svete produkujú práve žiarivky. Fungujú na celkom inom princípe ako klasické žiarovky. Kým v žiarovke je zdrojom svetla rozžeravené vlákno (spôsobuje vysoké tepelné straty), v žiarivke nastáva elektrický výboj medzi dvoma elektródami, ktorý vytvára svetlo pri dopade na luminiscenčnú látku vo vnútri trubice. Elektrický výboj v žiarivke je studený, vďaka čomu je vyžarovanie tepla zo žiariviek nízke. Ich účinnosť preto výrazne presahuje 80 percent. Znamená to, že úsporná žiarivka s príkonom 20W sa svietivosťou vyrovná bežnej žiarovke s príkonom 100W. Existujú rôzne typy žiariviek (trubicové, kompaktné, špirálové). Donedávna bolo použitie žiariviek v svietidlách obmedzené. Tvar, rozmery a hmotnosť žiariviek sa však stále viac podobajú klasickým žiarovkám, preto sa dajú použiť i v starších kĺbových a sťahovacích svietidlách. Na druhej strane, nové tvary žiariviek sú výzvou pre dizajnérov, preto na trhu nájdeme originálne svietidlá, ktorých dizajn inšpirovali práve žiarivky. Žiarivky s menším príkonom možno kúpiť s klasickým závitom E27 alebo so zmenšeným závitom E14 pre menšie typy svietidiel.

Zdravé i úsporné
Vo verejnosti ešte stále pretrváva predsudok, že svetlo zo žiariviek je škodlivé, že z neho bolí hlava či padajú vlasy. Moderné žiarivky však práve naopak patria k najlepším a najzdravším svetelným zdrojom. Nedráždia oči a neskresľujú farby, svietia bielym, až žltým svetlom. Kým v priemyselnej výrobe sa uplatňuje najmä prísne biele svetlo, v domácnosti by sme mali používať o čosi teplejšie  biele svetlo imitujúce denné svetlo, alebo mierne žlté svetlo. Životnosť kvalitných žiariviek je minimálne 12 tisíc hodín, na trhu sú už aj žiarivky so životnosťou nad 20 tisíc hodín. Životnosť 12 tisíc hodín znamená, že pri priemernom dennom použití štyri hodiny vydrží žiarivka osem až deväť rokov. Novšie typy žiariviek už nie sú príliš citlivé ani na časté zapínanie a vypínanie, vydržia až 500 tisíc alebo neobmedzený počet spínacích cyklov), môžu sa teda využívať i v priechodných priestoroch (chodby, schodiská), na WC a v kúpeľniach. Žiarivky okamžite štartujú a hoci maximálnu svietivosť dosiahnu až po niekoľkých sekundách svietenia, nemajú pomalý nábeh ani neblikajú.
Pri ich použití však treba mať na pamäti, že vyžadujú voľný prístup vzduchu. Nemali by sa používať na miestach, kde teplota okolia môže prekročiť 40 °C a kde strieka či kvapká voda. Jednoduchšie  žiarivky nie sú vhodné do svietidiel s tradičným žiarovkovým stmievačom. Niektoré moderné žiarivky už majú vstavanú funkciu dvojúrovňového stmievača. Poskytujú buď jasné svetlo alebo útulné náladové svetlo, ktoré sa dá dosiahnuť jednoduchým vypnutím a opätovným stlačením vypínača. Jas žiarivky sa zníži na polovicu a spotreba energie o 60 percent. To všetko bez stmievača, jednoduchým vypínačom. Novodobé žiarivky môžu mať zabudovaný aj svetelný senzor, ktorý pri zotmení žiarivku automaticky zapne a pri dostatku svetla vypne.

LED – svetelný zdroj budúcnosti
Najnovšou generáciou moderných svetelných zdrojov sú LED (Light-emitting diode - diódy vyžarujúca svetlo). Prvú funkčnú a prakticky použiteľnú LED diódu vyvinuli pre 45 rokmi v Kanade. Odvtedy sa LED využívali najmä ako signalizačné svetlá (červené a zelené) rôznych zariadení, malé príručné zdroje svetla či automobilové svietidlá. Teraz sa začínajú presadzovať aj ako plnohodnotná súčasť interiérového osvetlenia. LED funguje na inom princípe ako doterajšie zdroje. Je to vlastne polovodičová elektronická súčiastka, ktorá pri prechode elektrického prúdu vyžaruje úzkospektrálne svetlo. LED majú obrovskú budúcnosť, zatiaľ sú však veľmi drahé. Ich vysokú cenu však vyvažuje vysoká životnosť (až 100 tisíc hodín) a mizivá spotreba energie pri vysokej svietivosti. 

 

Text: Petra Nováková
Foto: Osram, Marburg