Sample ImageSadru poznali už starí Egypťania, ktorí ju používali pri výstavbe pyramíd. V stredoveku slúžila ako spájací materiál a v ére baroka a rokoka sa využívala na rôzne štukatérske práce. Získavala sa z prírodného sadrovca odparením vody. Koncom 19. storočia v USA vydali prvý patent na „prababičku“ sadrokartónovej dosky, no trvalo ešte niekoľko desaťročí, kým sadrokartón získal podobu, v akej ho poznáme dnes.

 

K výhodám sadrokartónu patria variabilnosť využitia a nízka hmotnosť (200 – 300 kg/m³). Prednosťou sadrokartónových konštrukcií je i suchá a rýchla montáž. Dosky sa montujú pomocou skrutiek na základnú konštrukciu z oceľových profilov alebo z dreva, ktorá sa pripevňuje na steny, k podlahe a stropu. Škáry medzi doskami sa vypĺňajú špeciálnymi tmelmi.

Sample Imageestranné a rôznorodé využitie
Sadrokartón sa uplatňuje tam, kde sa vyžaduje minimálne zaťaženie konštrukcií a kde nemožno pri stavbe použiť mokrý proces. Používa sa v podkrovných priestoroch, kde je podlahová vrstva položená na trámový strop i v kúpeľniach. Zo sadrokartónu sa najčastejšie robia podhľadové konštrukcie, vyrovnávajúce nerovnosti povrchov stropov a stien, na budovanie svetelného stropu, kde prekrýva inštalácie vedené pod stropom.
V starej zástavbe sa dá využiť napríklad na zníženie vysokých stropov, kde sa znížením dosiahne úspora tepla a získa sa i nový skladovací priestor. V starších panelových bytoch sa ním môžu nahradiť bytové jadrá z umakartových dosiek, ktoré už nie sú moderné a často zvyknú odhnívať.
Sadrokartónové dosky sa ľahko režú na požadovaný tvar, pri spracovaní vzniká minimálne množstvo stavebného odpadu a sú lacnejšie ako klasické stavebné materiály. Navyše, pri ich použití odpadajú problémy so statikou, postup práce je rýchly, flexibilný a hospodárny, lebo netreba sekať drážky a priechody pre rozvody. Po skončení práce materiál nemusí schnúť a povrch možno ihneď upravovať. Okrem toho sadra vytvára v miestnosti optimálnu klímu, čo ocenia najmä alergici a astmatici.

Konštrukcia a montáž
Základom systému je sadrokartónová doska zložená zo sadrového jadra vyrobeného zo zmesi sadry a rozvlákneného papiera či sklenených vlákien, obaleného špeciálnym kartónom. Dosky sa vyrábajú v niekoľkých hrúbkach, ktoré sa udávajú v milimetroch. Na našom trhu sa vyskytujú kartóny v hrúbkach 6,5; 9,5; 12,5; 15 a 18 mm. Najčastejšie sa používa tzv. „stavebná doska obyčajná“ 12,5 mm hrubá. Poznáme ju napríklad podľa označenia GKB 12,5, pričom číslo za písmenami vyjadruje hrúbku dosky. Hrubšie dosky sa používajú z protipožiarnych dôvodov, na zvýšenie akustickej ochrany a odolnosti proti prierazu. Tenšie dosky sa využívajú v tzv. ohýbaných konštrukciách a pri suchých omietkach.
Ďalší prvok sadrokartónových systémov tvoria profily, označované aj ako spodná konštrukcia. Slúžia ako nosná konštrukcia pre sadrokartónové dosky a vyrovnávajú podklad. Všeobecne sa delia na profily pre priečky a profily pre podhľady a podkrovia.
Najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob, ako prestavať bytové jadro či vybudovať podhľad, je objednať si prácu u odbornej firmy. Prácu so sadrokartónom však zvládne aj šikovný domáci majster, ktorý už má s murovaním isté skúsenosti. Práca síce v tomto prípade trvá o niečo dlhšie, no na druhej strane sa ušetrí pomerne veľa finančných prostriedkov. Treba len zájsť do príslušného nákupného centra a vybrať si najvhodnejšiu hrúbku dosiek, nosné profily a škárovaciu hmotu.

Sample ImageKým začneme stavať
Starostlivo treba vyberať najmä nosnú konštrukcie a ďalšie výstužové prvky, lebo každý výrobca navrhuje svoj vlastný postup, kde uvádza postup ukladanie dosiek a po koľkých kusoch sa musia ukotviť. Treba pamätať i upevnenie závesných háčikov a nosných konštrukcií na stenu. To je dôležité najmä pri prestavbe kúpeľne, lebo umývadlo sa nemôže ukotviť do sadrokartónovej dosky, ale len na konštrukciu. Preto si treba najprv urobiť plán, kde sú podrobne zakreslené všetky nosné prvky a podľa nich navrhnúť riešenie konštrukcie. Na výsledok práce má vplyv i voľba spôsobu škárovania a dodržanie pracovného postupu. V niektorých prípadoch nestačí škárovať len pomocou škárovacej hmoty, ale aj s využitím škárovacej pásky. Sadrokartónové dosky musia byť pred začatím práce suché a v oblasti škár očistené od prachu. Na začistenie a prekrytie kotviacich prvkovsa používa disperzný tmel.

Využitie v interiéri
Sadrokartón sa používa aj pri vnútornom členení bytu, kde sa z neho okrem obloženia stien môžu vytvárať aj priečky, police a policové steny. V halách, predsieňach a kuchyniach sa zo sadrokartónu môže použiť pri budovaní políc, ník a stropných podhľadov. Konečný vzhľad ozvláštni finálna povrchová úprava (tapeta, štruktúrovaná omietka, rustikálne obklady,) i správne osvetlenie a nasvietenie.
V kuchyni sa sadrokartón uplatní napríklad pri vytváraní tzv „murovanej kuchyne“, kde sa do sadrokartónových modulov nakoniec zapustia kuchynské skrinky. Priečky, polopriečky a čiastočné predely miestností z tohto materiálu môžu byť atypické – skosené, oblé i „zubaté“. V domácej kancelárii možno zo sadrokartónu vybudovať knižnicu i kancelársky policový systém na mieru. Zaujímavé sú aj uzavreté atypické vstavané skrine v predsieni, ktoré vzniknú zavesením sadrokartónových dosiek na koľajničky.


TEXT Barbara Turčíková
FOTO Knauf, Rigips, Hausbau

 

 

 

Pin It