Nájdeme ho v historických a priestranných budovách, no čoraz častejšie sa dostáva aj do interiérov novostavieb. Odvážnym spôsobom sa usadil takmer všade – od podláh cez tapety až po svietidlá. Hovoríme o stavebnom materiáli terazzo.

V súčasnosti si môžeme vybrať z kvalitných stavebných materiálov, ktoré sú obohatené o alternatívne novinky s cieľom nahradiť tie staršie. Klasicky osvedčené materiály nahradia prichádzajúce novinky, len ťažko. Terazzo je však tradičný špeciálne prírodný materiál z mramoru, ktorý zažíva znovuzrodenie v oblasti stavebníctva.

 

 stavebnictvo a byvanie keramikasoukup Terrazzo

 

Ide o kvalitný a dobre odolný materiál voči poškodeniu. V 19. a 20. storočí, kedy prebiehal rozvoj moderného stavebníctva, upadol na chvíľu do úzadia. No dnes sa opäť vracia do interiérov aj exteriérov. Medzi základné prvky terazza patria mozaikové obrazce. Tento materiál je totiž spracovaný čisto na prírodnej báze z nefalšovaného mramoru, ktorý sa ťaží v prírodných ložiskách. Terazzo je neuveriteľne odolný a tvrdý materiál, ktorý v súčasnosti prekonáva väčšinu materiálov použitých na podlahy. Na rozdiel od iných povrchov ho možno prebrúsením a leštením obnoviť do pôvodného vzhľadu. Najmä pre svoje vlastnosti tvarovateľnosti, ľahkej údržbe a odolnosti voči rôznym poškodeniam je vhodný na podlahy v interiéri, ako aj v exteriéri. Nachádzame ho na kuchynských obkladoch, alebo na obkladoch v kúpeľniach. Majú schopnosť vytvárať jedinečný dizajn interiéru.

 

stavebníctvo byvanie terazzo podlaha


Kým tradičné terazzo sa skladá zo zmesi malých zvyškov mramoru rozptýlených v betóne. Moderné terazzo ponúka kombináciu škvrnitých kompozitných materiálov zo zmesi cementu, prírodných kameňov a úlomkov iných prvkov. Nájdu sa aj také bytové doplnky, ktoré nie sú vyrobené zo skutočného materiálu terazzo. Mnohé len odrážajú jeho vzhľad a napodobňujú ho v rôznych prevedeniach. Imitácie obkladu terazza nájdeme na tapetách, digitálnych výtlačkoch, obkladových prvkoch, maľovaných vzoroch, či na vzoroch posteľnej bielizne.

 

stavebnictvo a byvanie Yulia Cherviachenko terrazzo kitchen


Za oficiálne prvé zmienky sa považuje jeho prítomnosť v starovekých budovách v Palestíne a Malej Ázií. V skutočnosti ide o zmes prírodného mramorového kameniva, ktorého história siaha niekoľko storočí do minulosti. Dnes opäť prichádza do sveta interiérov.

 

Text: Petra Laclavíková

Foto: tofo.me, tuneldelhada.com, citystonedesign.sk, odes.sk, koebenhavnstoemrer.dk 

Pin It