Daikin obrázok tepelné čerpadlo

Foto: Daikin

 

Túžite po teplom a útulnom domove? Tepelné čerpadlá sa v poslednej dobe stali obľúbeným energeticky úsporným riešením, ktoré zabezpečuje vykurovanie, chladenie i prípravu teplej pitnej vody v mnohých domácnostiach. Ale ako si vybrať ten správny typ?

 

V súčasnosti, kedy sa čoraz viac hovorí o dôsledkoch zmeny klímy a kedy ceny energií rastú, snáď neexistuje výhodnejšie a efektívnejšie riešenie, než používanie moderného tepelného čerpadla, ktoré dokáže využiť obnoviteľnú energiu zo vzduchu, vody alebo zeme a používa ekologické chladivo. Výhodou je, že prevádzka tepelných čerpadiel je oveľa bezpečnejšia, než vykurovacie systémy. Na výrobu tepla nespaľujú žiadne palivo, ale využívajú malú spotrebu elektrickej energie. Ide tak o jedno z najúspornejších a ekologických riešení, vďaka ktorému domácnosti výrazne ušetria na účtoch za energie a zároveň prispievajú k znižovaniu spotreby fosílnych palív, uhlíkovej stopy a k šetreniu cennými zdrojmi. 

Ako si vybrať vhodný typ?

Výhodou tepelných čerpadiel je, že ich možno pripojiť takmer k všetkým vykurovacím systémom, ako sú radiátory, podlahové kúrenie. Dokážu nahradiť kotol a zabezpečia aj prípravu teplej vody pre domácnosť. Jednotlivé typy tepelných čerpadiel sa od seba líšia spôsobom výroby tepla, ale nie spôsobom distribúcie, keďže na výrobu tepla využívajú proces odparovania a kondenzácie chladiva.

 

Daikin obrázok tepelné čerpadlo

Foto: Daikin

 

Ako si teda vybrať ten správny typ a podľa čoho rozlíšiť, ktoré tepelné čerpadlo je pre vašu domácnosť najlepšie? Závisí to od typu nehnuteľnosti, jej potrieb a tiež aj od vašej súčasnej vykurovacej sústavy. Pred finálnym rozhodnutím a konečnou kúpou sa odporúča konzultácia s dodávateľom, ktorý vám poradí pre váš dom to najlepšie riešenie. Na začiatku počítajte s tým, že inštalácia tepelného čerpadla si vyžiada vyššiu vstupnú investíciu, avšak z dlhodobého hľadiska sa majiteľom domov vyplatí – vďaka nízkym prevádzkovým nákladom.

Nízkoteplotné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda pre novostavby

Nízkoteplotné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda sa hodia najmä pre novostavby. Sú výhodné pri kombinácii so systémom podlahového alebo teplovzdušného vykurovania, vďaka čomu v dome spotrebujete minimum energie.  Nízkoteplotný systém Daikin Altherma 3 R napríklad dokáže ekologickým spôsobom vykurovať, ochladzovať a dokonca pripraviť teplú pitnú vodu využívaním 75 % obnoviteľnej energie zo vzduchu a 25 % elektrickej energie. Je vhodný do akýchkoľvek klimatických podmienok počas celého roka, pričom v kombinácii so solárnym systémom sa efektívnosť vykurovania ešte viac zvyšuje. Náklady na energiu dokonca môžete znížiť aj využívaním solárnej fotovoltickej energie. Stačí, že si na dom nainštalujete solárne panely, ktoré vygenerujú až 70 % energie, a následne ju tepelné čerpadlo spotrebuje napríklad pri príprave teplej pitnej vody. 

Vysokoteplotné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda pri výmene kotlov

Máte doma starý kotol? Vysokoteplotné tepelné čerpadlá typu vzduch/voda sú vhodné pre rekonštrukcie na výmenu starých kotlov. Vysokoteplotný systém Daikin Altherma 3 H HT/MT môžete jednoducho pripojiť aj k existujúcemu potrubiu a starším radiátorom bez toho, aby ste museli vymieňať celý systém. Vysokoteplotný systém ohrieva vodu získavaním obnoviteľnej energie zo vzduchu, pričom dosahuje energetickú účinnosť až do A+++. Potrebujete viac teplej pitnej vody a chcete ušetriť? Tak stačí, ak zvolíte kombináciu tepelného čerpadla a solárneho termálneho ohrevu, z ktorého profituje aj vykurovanie a aj príprava teplej pitnej vody.

 

Daikin obrázok tepelné čerpadlo

Foto: Daikin

 

Tepelné čerpadlá využívajúce energiu z podzemných zdrojov

Zemné tepelné čerpadlá sú vysoko účinným a efektívnym riešením najmä pre novostavby. Keďže teploty v zemi zostávajú počas celého roka pomerne stabilné, tepelné čerpadlá získavajú obnoviteľnú energiu práve z tepla v zemi. Získavaním energie zo zeme sú tak mimoriadne úsporné a efektívne aj v chladnejšom počasí. 

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 GEO je napríklad napájané na 80 % energiou zo zeme a na 20 % elektrickou energiou, vďaka čomu dokáže vykurovať i pripraviť teplú pitnú vodu v energetickej  triede až do A+++. Tieto typy čerpadiel z dlhodobého hľadiska výrazne znižujú vypúšťanie uhlíkových emisií a pomáhajú ušetriť značné náklady za energiu. Ich inštalácia si vyžaduje pozemok alebo vrt, avšak na druhej strane dosahujú v chladnom období vysokú účinnosť. 

Hybridné tepelné čerpadlá 

Hybridné tepelné čerpadlo je ideálnym riešením pre rekonštrukciu a výmenu starého plynového kotla. Ak renovujete nehnuteľnosť alebo chcete nahradiť plynový kotol novým, môže byť pre vás kombinácia plynového kotla a tepelného čerpadla tou správnou voľbou.  Hybridné tepelné čerpadlá kombinujú tepelné čerpadlo s kondenzačným kotlom na optimalizovanie účinnosti nezávisle od vonkajších teplôt. Príkladom je tepelné čerpadlo Daikin Altherma R Hybrid, ktoré kombinuje obnoviteľnú technológiu tepelného čerpadla vzduch/voda s technológiou kondenzačného kotla, čím poskytuje najvyššiu účinnosť.  Jeho inteligentné programovanie dokonca pomáha ušetriť až o 35 % viac energie, než bežný kondenzačný kotol.  Kompaktný dizajn tepelného čerpadla Daikin Altherma R Hybrid vyžaduje minimálny inštalačný priestor a bezproblémovo sa pripája k vášmu existujúcemu potrubiu a radiátorom. Takto môžete využívať energetickú účinnosť tepelného čerpadla bez toho, aby ste museli vymeniť celý systém. 

Je tiež vybavené unikátnym výmenníkom tepla so zdvojeným okruhom, pričom využíva technológiu kondenzačného kotla na vykurovanie a prípravu teplej pitnej vody o 10 až 15 % účinnejšie, než bežné plynové kondenzačné kotly. Získavaním energie zo vzduchu využíva optimálnu kombináciu obnoviteľnej a klasickej energie na vykurovanie a prípravu teplej pitnej vody pre domácnosť. Pri prevádzke v režime tepelného čerpadla systém využíva obnoviteľnú energiu zo vzduchu a dokáže dosiahnuť energetickú účinnosť až do triedy A++.

Daikin Altherma R Hybrid tepelné čerpadlo+ multi

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma R Hybrid+multi môže byť použité aj v kombinácii so systémom vzduch/vzduch, klimatizačnými jednotkami pre optimálne chladenie. Daikin Altherma R Hybrid+multi tepelné čerpadlo plus multi je „all-in-one“ riešenie pre vykurovanie, chladenie klimatizáciami a prípravu teplej vody. Vonkajšia jednotka má 3, 4 alebo 5 výstupných portov. Jeden výstupný port je vyhradený pre vnútornú jednotku – hydrobox tepelného čerpadla a plynový kotol v jednom celku (pre vykurovanie a prípravu teplej vody do zásobníka) a ostatné vývody sú pre dané kompatibilné klimatizačné jednotky.

Tepelné čerpadlá na prípravu teplej pitnej vody 

Ide o inteligentné riešenie ohrevu pitnej vody, ktoré využíva elektrickú energiu, tepelné čerpadlo vzduch/voda a v prípade potreby aj solárnu tepelnú energiu a fotovoltickú energiu bez toho, aby sa spaľovali tradičné fosílne palivá. Efektívnosť, ekologický prístup, flexibilita a nový vzhľad sú pre Daikin Altherma M HW charakteristické črty, vďaka ktorým vyniká v porovnaní s klasickým bojlerom, elektrickým ohrievačom vody.

Zvoľte si spoľahlivosť a inteligentné ovládanie 

Špičkové tepelné čerpadlá Daikin poskytujú dokonalý komfort a pohodlie vďaka svojmu praktickému a všestrannému riešeniu tri v jednom. Navyše disponujú vysokou účinnosťou a dlhodobou spoľahlivosťou. Majitelia domácností sa určite potešia aj jednoduchému ovládaniu tepelného čerpadla pomocou mobilnej aplikácie. Myslite aj na to, že podobne ako všetky vykurovacie systémy, aj tepelné čerpadlá je potrebné udržiavať a servisovať. Aby ste zabezpečili ich spoľahlivú prevádzku, vysokú účinnosť a dlhú životnosť, bude pravidelná údržba nevyhnutná. Aj preto vám odporúčame vyberať si spoľahlivého dodávateľa, ktorý vám zabezpečí kvalitný záručný a aj pozáručný servis.

www.daikin.sk

 

Pin It