Pin It

 

10.12.2013

 

Santiago CastanoSantiago CastañoSantiago, Pepe, Antonio a Elena. To sú štyri mená, ktoré stoja za renomovanou španielskou dizajnovou značkou Sancal. Tá si práve v tomto čase pripomína 40. výročie svojho vzniku a pri tejto príležitosti odhalila vynovené priestory svojej továrne.

 

Santiago Castaño, muž pochádzajúci zo skromných pomerov, mal iba 20 rokov, keď sa rozhodol založiť si obchod na výrobku nábytku v starej garáži. K jeho prvým produktom patrili kreslá v štýle Marie Antoinetty, ktoré si objednal istý človek zo severu Španielska. „V tom čase som všetko robil sám: kreslil som návrhy, vytváral šablóny, strihal, šil a čalúnil, navštevoval dodávateľov i zákazníkov," spomína po štyridsiatich rokoch Santiago. Keďže klientov uchvátila kvalita kresiel a dopyt rýchlo rástol, zapojili sa do výroby aj brat Pepe s manželkou Conchou. Po čase však prišla únava z prešívaných vankúšov, zlatých nití a hlbokého štepovania, preto sa Santiago rozhodol pre radikálnu zmenu. Inšpirovali ho k tomu potulky Milánom, ale aj politická situácia v rodnej krajine, v ktorej po období Frankovej diktatúry zavládla liberálna demokracia. Pre Sancal nastalo nové obdobie – obdobie „dizajnu pre každého".

 

Lagos 105

Pohovka Lagos (2001), ktorú navrhol zakladateľ značky, Santiago Castaño, je jemným kúskom ukrývajúcim robustnú konštrukciu. Precízne vykalkulovaný dizajn sa však veľmi ľahko vrýva do pamäti.

 

Prvý modulárny systém
Prvým prelomovým produktom bola modulárna pohovka s názvom Model 33, ktorej výhodou boli široké možnosti nastavenia a rozloženia. Takto sa zrodil prvý modulárny systém značky, takzvaný Sancal Tapizado Modular. Výrobné priestory sa presunuli z garáže do malej továrne na vidieku, zatiaľ čo spoločnosť naďalej budovala svoje dobré meno vďaka kvalite a čestnému prístupu. V tomto čase sa do podnikania zapojili aj Elena a Antonio. Deväťdesiate roky znamenali začiatok spolupráce s industriálnymi dizajnérmi a interiérovými architetkmi. Návrhy Miguela Milú a Gemmy Bernal dopĺňali komerčnejšie kúsky z pera samotného Santiaga, ako aj Floriana Morena. Sancal začal exportovať...

 

Konoha 785

Autorom dizajnového kúsku Konoha (2011) je Toyo Ito, ktorého inšpirovala prírodná forma dvojitej špirály. Samotné slovo „konoha" znamená po japonsky „listy stromov". A presne takto pôsobí aj tento jedinečný produkt – ako list, lavica aj skulptúra. Jeho tvarovanie umožňuje voľné využitie v akomkoľvek priestore a zároveň prispieva k nadväzovaniu kontaktov medzi ľuďmi.

 

Novodobé jaskynné maľby
Na prelome milénií rozbehla firma spoluprácu s ďalšími dizajnérmi, ako Quim Larrea, Ricard Ferrer, La Cubitera a Ximo Roca, neskôr Toyo Ito, Karim Rashid, Nadadora, Luis Eslava, Ionna Vautrin či Sebastian Herkener. Najnovší projekt spoločnosti sa však netýka iba produktového portfólia, ale aj samotnej továrne. Okrem povinnej zastávky v showroome odteraz nesmie žiadny hosť vynechať ani prehliadku výrobných priestorov s kreatívnymi nástennými maľbami, ktoré majú zamestnancov rozptýliť pri každodennej práci a zorientovať návštevníkov. V istom zmysle predstavujú novodobú verziu prehistorických jaskynných malieb.

 

sancal_40_years_01.jpg sancal_40_years_02.jpg sancal_40_years_03.jpg sancal_40_years_04.jpg sancal_40_years_05.jpg sancal_40_years_06.jpg sancal_40_years_07.jpg sancal_40_years_08.jpg sancal_40_years_09.jpg

 

Návštevníkov na ich dobrodružnej ceste sprevádza netradičné značenie, vytvorené z geometrických útvarov reprezentujúcich danú zónu, ale aj z visiacich prvkov a satirických znakov, v ktorých sa miešajú tradičné obrazy s modernými, často vytvárajúce surealistické kontrasty. Maľby mali na starosti traja umelci – Agostino Iacurci, Ricardo Cavolo a Zosen, ktorého 40 masiek poukazuje na plynutie času, tváre úspechov aj prehier, šťastia, ale aj problémov, ktoré každodenne riešime.

 

Pion 1049

Toto je skutočný dizajnový šachmat. Pri návrhu debutového kúsku pre Sancal (2013) inšpiroval dizajnérku Ionnu Vautrin termín zo šachovej partie hneď dvakrát. Pion, ako nazvala tento hybrid stolíka a stoličky, totiž tvarovo naozaj pripomína šachové figúrky. Rovnako sa však zahrala s kontrastom laku a „matu", ktorý vytvoril voskový náter na častiach z javorového dreva.

 

Jedáleň ako showroom
Farby jednak ukazujú, kde sa návštevník práve nachádza, jednak odrážajú rozličné záujmy tvorivého tímu. V rámci prehliadky ponúkajú prestávku štyri mikro-showroomy, umiestnené na snehobielych platformách, v ktorých si môže každý pozrieť najnovšie prírastky v portfóliu, ale takisto sa naučiť, ako funguje produkcia nábytku. Vrcholom prehliadky je jedáleň, ktorá tiež pôsobí ako samostatný showroom. Ukazuje však produkty v reálnej situácii. Navyše, pôvodný neosobný priestor sa vďaka premene jedálne zmenil na inšpiratívne prostredie s domáckym charakterom.

 

sancal_jedalen_01.jpg sancal_jedalen_02.jpg sancal_jedalen_03.jpg sancal_jedalen_04.jpg sancal_jedalen_05.jpg sancal_jedalen_06.jpg

 

Party 900

S nesmierne všestranným a premenlivým sedacím systémom Party žiadny večierok rýchlo neskončí. Pre Sancal ho navrhlo (2012) duo Luis Eslava a ako sami hovoria, nie je iba na „sedenie", ale na to, aby ste si ho skutočne užili.

 

Float 886

Sedačka Float (2012) z dielne Karima Rashida slúži aj ako pohovka, aj ako zástena, ktorá vám dáva dostatočne komfortný priestor a zároveň chráni vaše súkromie.

 

pripravila: Anna Salvová
foto: Sancal

 

 

 

Pin It