Sample ImagePri pohľade na lokalitu Rungue v Chile, vidíme zvažujúce sa údole pohoria, ktoré sa tiahne pozdĺž pobrežia. Ráz tejto krajiny sám o sebe pripomína veľkú terasu, z ktorej si môžeme vychutnávať výhľad na pôsobivú scenériu údolia.

 

 

 

Vlastný projekt domu sa zrodil pri predstave drevenej terasy. Na tejto platforme mali byť pôvodne integrované jednotlivé časti domu. Nakoniec sa však tvorcovia zamerali výlučne na terasu a interiér sa zúžil na veľkú obytnú časť, začlenenú do dominantnej terasy.

O konečnej podobe domu napokon rozhodol aj obmedzený rozpočet. Výsledným riešením sa tak stalo bývanie založené na dvoch hlavných častiach – terase a obytnej časti, ktorá však musela obsahovať kuchyňu, obývaciu izbu a dokonca i luxusné spálne pre členov rodiny majiteľa domu. Ten sa však nakoniec rozhodol inak, vzhľadom na to, že Terasový dom je prázdninovým domom a jeho obyvatelia trávia väčšinu času na terase alebo vo veľkoryso riešenej obývacej izbe s otvorenou dispozíciou a úžasným výhľadom. Preto bolo treba urobiť kompromis. Luxusné spálne, ktoré by sa aj tak využívali iba na spanie, sa napokon museli zmeniť na „spoločnú spálňu“.

Sample ImageV harmónii s okolím
Vďaka členitej terase dosiahli tvorcovia návrhu domu súlad medzi krajinou a obytným priestorom, ktorý je v dokonalej harmónii s okolitým priestorom. Exteriér pri takomto poňatí spĺňa úlohu oddychovej zóny, ktorá kopíruje reliéf a interiér, evokujúci sklenenú bunku, je dokonale integrovaný do členitej terasy.
Interiér je pozdĺžne rozdelený na dve časti priečkou, do ktorej je zakomponované príslušenstvo, teda kuchyňa a kúpeľňa, v zadnej časti domu je umiestnená oddychová zóna – spálňa. Tieto dva priestory teda dispozične delia interiér na veľkú rodinnú obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu na jednej strane a na priestrannú spoločnú spálňu na opačnej strane.

Vizuálne pôsobivé pohodlie
Drevené dosky terasy obklopujú celý dom, od jeho najnižšej časti, v ktorej je umiestnený bazén, až po najvyššiu časť, kde terasa organicky nadväzuje na strechu. Už pri prvom pohľade je jasné, že drevo ako stavebný aj dekoratívny materiál pri realizácii tejto letnej rezidencie prevláda.
Hlavná terasa, ktorej súčasťou je aj bazén, kopíruje dispozíciu terénu, ktorý sa zvažuje smerom na východ a pôsobí ako akési ležadlo vo veľkosti celého domu. To dáva jeho obyvateľom možnosť sedieť na nej v pohodlnej polohe, akoby skutočne sedeli na obrovskom ležadle. Druhá, horná terasa tvorí zároveň aj strechu domu a keďže je orientovaná opačne, teda na západ, majitelia ju využívajú na opaľovanie.

Ateliér Assadi & Pulido
Architektonický ateliér Assadi & Pulido neformálne funguje od roku 1999, no oficiálne ho hlavní partneri Felipe Assadi a Francisca Pulido založili až v roku 2006. Kancelária realizuje projekty predovšetkým v Čile, ale pôsobí aj v Portoriku, Venezuele, Peru, USA a v Taliansku. Súčasťou tvorivého tímu sú aj ďalší štyria architekti a dvaja študenti – stážisti.
Felipe Assadi získal vzdelanie v odbore architektúry na Finis Terrae University, v roku 1996, titul Magistra Architektúry na Pontificia Universidad Catolica da Chile v roku 2006. V roku 1999 mu Čilské združenie architektov udelilo cenu Young Graduation Class Award, ktorá sa odovzdáva najlepšiemu architektovi mladšiemu ako 35 rokov. Momentálne pedagogicky pôsobí v ateliéroch na Andrés Bello University v Santiagu a ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách v Čile, Mexiku a v Kolumbii. Felipe Assadi je aktuálne riaditeľom fakulty architektúry na Andrés Bello University.
Aj Francisca Pulido získala vzdelanie v odbore architektúry na Finis Terrae University v roku 1996. Podokončení trojročného doktorantského štúdia na rovnakej škole začala pôsobiť ako lektorka na Andrés Bello University.

 

Sample Image Sample Image


Architekti: Felipe Assadi & Francisca Pulido
Lokalita: Alto Rungue – Chile
Zastavaná plocha:        
Dom: 150 m²
Dom s terasou: 370 m²
Použité materiály:       
Drevo v interiéri: borovica
Drevo na terase: dub
Štruktúra: Patricio Stagno

 

TEXT Jana Zajasenská, Barbara Turčíková
FOTO Cristobal Palma

 

 

 

Pin It