Pin It

Sample ImageObjekt neobyčajne pôsobivo riešenej knižnice je umiestnený na jednom z úbočí nad smutne presláveným kolumbijským mestom Medellin, ktoré sa od 80. rokov minulého storočia v povedomí ľudí spája s násilím a kriminalitou. Bola tu totiž križovatka medzinárodného obchodu s drogami.

 

 

 

Knižnica ako krajina
Kolumbijská vláda však koncom tisícročia prijala vládny sociálny a kultúrny program, ktorý si kladie za cieľ ponúknuť tamojšiemu obyvateľstvu rovnaké ekonomické a sociálne príležitosti, ako v ostatných častiach krajiny.
Okrem iného bolo súčasťou program vybudovať komplex knižnice, školiacich a administratívnych miestností spojený s posluchárňou s mimoridnou kapacitou. Návrh riešenia rozdelil realizáciu projektu na tri časti – knižnicu, študovne a poslucháreň; ich prepojenie prostredníctvom základnej platformy, ktorá umožňuje flexibilne usporadúvať autonómne akcie s účasťou rôznorodých skupín študentov i obyvateľov mesta, nakoľko každá z týchto častí funguje samostatne.  

Sample ImageNávrh a realizácia
Mesto Medellin je geograficky hornaté. Rozprestiera sa na sever od pohoria Los Andy, jednej z topograficky najčlenitejších častí Kolumbie. Táto poloha určuje charakter a obraz mesta a do značnej miery aj spôsob života jeho obyvateľov. Projekt sa teda zameral presne na túto stránku v snahe čo najviac integrovať objekty knižnice do krajiny tak, aby sa vlastne stala jeho interpretáciou.
Cleý komplex je usporiadaný v dvojici štruktúr – prvú predstavuje budova – krajina (útesy) a druhú platforma ktorá integruje a prepája prekrytie útesu do námestia s výhľadom do údolia. Takto je budova povýšená na styčný bod, znásobujúci vzťahy, ktoré necháva vyvíjať sa ako orientačný bod, vytvárajúci dominujúci obraz.

Architektúra ako krajina
Viac ako na budovu sa návrh architektonického ateliéru Giancarlo Mazzanti Sierra sústreďuje na budovanie pôsobivého krajinného obrazu, ktorý patrí k údoliu, poukazuje na nepoznané smery nepravidelných horských kontúr, čo však jeho autori nemysleli ako metaforu, ale ako usporiadanie tvarov na danom mieste. Zvrásnená stavba, akoby vyrezaná z masívu pohoria doslova spoluvytvára krajinu. Formovanie krajiny je preddefinované vrásnitou štruktúrou pohoria v tvare a priestore, rušiac predstavu o krajine ako pozadí architektúy, vyzdvihuje mnohoznačnosť vzťahu medzi budovou a krajinou.

Sample ImagePrepojenie s mestom
Knižnica je so zvyškom metra, ktoré križuje celé mesto a má štyri linky, spojená kabínkovou lanovkou s kabínkami pre osem osôb. Cestuje sa ňou však na lístky metra. Približne dva kilometre sa lanovka vznáša nad jednou z chudobných štvrtí mesta a končí sa uprostred nej. Ide o projekt medellinskej radnice spred niekoľkých rokov na integráciu obyvateľov tejto časti mesta, aby sa necítili odtrhnutí od zvyšku mesta. Podarilo sa, kriminalita, sa výrazne znížila, štvrť sa začala rozvíjať a pred rokom pri konečnej stanici lanovky postavili modernú 7-poschodovú knižnicu. V knižnici sú stovky nových počítačov s LCD monitormi, ktoré slúžia miestnym deťom, aby sa mohli pripravovať do školy, hľadať materiály na internete, alebo sa len tak hrať. Okrem toho je v nej aj  množstvo beletrie a odborných kníh, kongresové sály a priestory na stretávanie sa ľudí, ktorí ju využívajú skutočne hojne.

 

 Sample Image

 

PREKLAD Jana Zajasenská
TEXT Barbara Turčíková

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It