Pin It

Active ImageDom vo svahu je symbolom použitia kovu ako konštruktívneho a utvárajúceho prvku súčasnej architektúry. Budova obložená pomocou šablón z predzvetraného modro-sivého titánzinku vzbudzuje veľký záujem investorov i architektov a svedčí o tom, že sa dnes čoraz viac využívajú vynikajúce vlastnosti kovu, a to aj v prípade architektonicky náročných domov, či už pre jednu alebo viac domácností.

 

 

Návrh domu pochádza z dielne architektov Froelich & Hsu ETH/BSA/SIA a.s. z Zürichu. Skutočnosť, že investor je majiteľom firmy „Zingg-Lamprecht“, ktorá obchoduje s nábytkom a špecializuje sa na dizajn a bývanie na vysokej úrovni, dáva tušiť, kde má požiadavka na špeciálnu architektúru svoje korene. Myšlienku vytvoriť na pohľad príjemnú a trvanlivú strešnú krytinu pomocou šablón Rheinzink nádherne realizovala odborná klampiarska firma Carl Meier Sohn z Zürichu.

Active ImageSituácia a architektonický návrh
Stavebná parcela sa nachádza na strmom svahu a je prístupná od juhozápadu z obytnej ulice. Vďaka extrémnej polohe na svahu je z domu nádherný výhľad do údolia. Táto panoráma, akoby orámovaná masívnou strechou, je ústrednou témou domu. Pre jednoposchodový dom sa hľadala strecha, ktorá by v danom objeme pôsobila uzavretým dojmom. Strešný materiál mal byť podľa možnosti štruktúrovaný smerovo neutrálne a musel sa hodiť na steny, strechu aj na obloženie klenby. Tieto požidavky ideálne splnila krytina z titánzinkových šablón, ktorú navrhla odborná klampiarska firma Carl Meier Sohn. Spoločná realizácia detailov sa uskutočnila v úzkej spolupráci architekta, klampiarskej firmy a výrobcu. Zvláštna pozornosť bola venovaná priamemu prechodu medzi stenou a strechou, ako aj precíznemu spracovaniu.  Škára v podhľade strešnej krytiny umožňuje prístup vzduchu do zadnej časti strechy. Lamelové otvory na hrebeni strechy odvádzajú vzduch von.

Konštrukčné detaily
Architekt od začiatku kládol dôraz na to, aby bola krytina rovná, bez vyčnievajúcich drážok. Mala pôsobiť jemne a mala byť bez výstupkov, ako obrus z kovu, ktorý prilieha na podklad a presahuje cez okraje. Firma Carl Meier Sohn vyrobila predbežný model zo šablón, ktorý bol presvedčivý a uľahčil cestu k jeho realizácii. Priečne spoje na svahu sú, samozrejme, vystavené vetru a dažďu. Nerovnoramenné ohyby na šablónach zabraňujú kapilárnemu prenikaniu vody. Vďaka štrukturálnej rohožke a doplňujúcemu vzduchovému filmu dochádza k rýchlemu vysušeniu prípadnej vlhkosti, ktorá by sa mohla objaviť na spodnej strane strechy. Na prianie architekta, aby boli dodržané čisté línie, sú odkvapové žľaby uložené za odkvapnicou, takže ich nie je vidno. Pripojenie strešnej krytiny medzi štítom strechy a obložením fasády je pohyblivé, vodotesné a bez prečnievajúcej odkvapovej hrany. Funkčne podmienené vetranie hrebeňa strechy je umiestnené na zadnej strane budovy. Drážkované titánzinkové profily pod zastrešením vytvárajú náležité zakončenie fasády a jasnú líniu strešného hrebeňa.

Active ImageActive ImageAko vo vnútri, tak i vonku
Vo vnútri budovy architekt hravo vyriešil problém strmého svahu priestorotvorným schodiskom, ktoré sa ako kaskáda vinie celým domom. Prístup do budovy vedie z priestoru pred garážou podzemným schodiskom do suterénu, kde sa nachádza šatňa. Druhé schodisko sa mierne stáča doľava a vedie do prízemia. Tu sa obytná a jedálenská časť postupne rozdeľujú do rozsiahlych priestorov. Na poschodí sú miestnosti na spanie a ďalšie priestory účelne prístupné z centrálnej haly. Novostavba v Dättlikon využíva strmosť svahu na vytvorenie nekonvenčného priestorového riešenia a vytvorenie neobvyklej, moderne tvarovanej strechy. Spodná časť domu z betónu, priebežné zasklenie a obloženie z titánzinku s povrchovou úpravou „predzvetranápro modrosivá“, odolnou voči poveternostným vplyvom, spolu splývajú a tvoria harmonický celok. Celkový priestor a vonkajší vzhľad domu podčiarkuje jeho zasadenie do terénu. Strecha je koncipovaná ako markantný hmotný prvok osadený na budovu. Jemne členené obloženie z titánzinkových šablón kontrastuje s pohľadovým betónom fasád a vzdialene pripomína bridlicový útvar. Sklon strechy je prispôsobený sklonu svahu, čo vytvára dojem, akoby dom vyrastal priamo z terénu.
Stavba, vydarená z ekologického hľadiska i z hľadiska trvanlivosti, zodpovedá dobovým trendom. Vynikajúca ekologická bilancia Rheinzinku je kompletne zdokumentovaná v popise produktu zodpovedajúcom norme ISO 14 025, ktorý vyhotovilo konzorcium Ekologicky prijateľný produkt AUB.

Investor: Yves und Mariann von Ballmoos, Dättlikon, Schweiz
Architektúra: Froelich & Hsu Architekten ETH/BSA/SIA AG, Zürich
Klampiarska firma: Carl Meier Sohn, CH-Zürich (Vlastník Roger Meier, vedúci projektu Andreas Hofmann a Gian-Marco Guler, vedúci pracovného tímu Markus Meister)
Surovina: Rheinzink (Švajčiarsko) a. s., Dättwil-Baden, Švajčiarsko


TEXT Bernard Trächsel, dipl. klampiarsky majster a oblastný vedúci firmy Rheinzink (Švajčiarsko), a. s. pre východné a západné Švajčiarsko
FOTO Froelich & Hsu Architekten, Zürich

Pin It