30. 5. 2016
V Bratislave v pondelok odštartovali 8. ročník Dni architektúry a dizajnu 2017. DAAD je každoročný festival, ktorý oslavuje architektúru, dizajn a umenie a tvorivé bohatstvo.
Dni architektúry a dizajnu sa stávajú, podobne ako v mnohých európskych metropolách Viedni, Prahe, Budapešti či Londýne, verejným sviatkom modernej a súčasnej slovenskej a svetovej architektúry. Podľa orgazátorov je cieľom festivalu DADD sprostredkovať zážitok s architektúrou a dizajnom, priblížiť ich smerovanie. Až do nedele môžu návštevníci podujatia stretnúť významné osobnosti svetovej architektúry a dizajnu, diskutovať a sledovať vízie budúceho vývoja v architektúre a dizajne na desiatkach podujatí.
Tento jedinečný projekt chce posilniť pozitívne vnímanie architektúry a dizajnu na Slovensku. Festival v prezentáciách, prednáškach, výstavách, seminároch, workshopoch a diskusiách rieši kľúčové otázky z hľadiska architektúry a dizajnu. Súčasťou podujatia sú veľké mená tvorcov. V sérii autorských prezentácií s názvom Prvá liga sa so svojou tvorbou predstavia poprední architekti: Mehron Kirk, (Anglicko), Tina Gregovič (Slovinsko), Arno Brandlhuber (Nemecko), Momoyo Kaijima (Japonsko), Anders Lonka, Martin Laursen a Martin Krogh (Dánsko).
V programe sú tiež filmy o architektúre, prehliadka a predaj tvorby mladých dizajnérov, personifikácie verejného priestoru, fashion prehliadka, detská tvorivá dielňa, prezentácia mladej slovenskej hudobnej scény aj tvorby študentov architektúry a dizajnu.
UTOROK_ 30/05/2017
19.00-23.00
- SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE DAAD 2017 – design event – Primaciálny palác,
Primaciálne námestie 1, Bratislava
MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko – prezentácia zahraničného architekta
Hudobná produkcia - DJ BOBŠAN / RADIMO
SUPERDESIGNSTUDIO – otvorenie výstavy - prehliadka víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017
09.00-18.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU
FA STU – Nám. Slobody 19, Bratislava
09.00-18.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel
- výstava
FASTU, Nám. Slobody 19, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
kurátori: Roman Ruhig a Ema Kiabová
15.00-16.00
- DIZAJN_U_JEME – otvorenie výstavy prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
16.00-17.00
- PARTERGALLERY - otvorenie výstavy exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská - otvorenie Kontakt,
Ventúrska ul.12, Bratislava
17.30-18.30
- DEVELOPMENT – otvorenie výstavy developerských projektov
galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
STREDA_ 31/05/2017
19.00-23.00
- PRVÁ LIGA – design event - Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
MEHRON KIRK – Londýn / Veľká Británia – prezentácia tvorby zahraničného krajinného architekta
TINA GREGORIČ - / DEKLEVA GREGORIC / - Ľubľana / Slovinsko - prezentácia tvorby zahraničného architekta
ARNO BRANDLHUBER - Berlín / Nemecko - prezentácia tvorby zahraničného architekta
Hudobná produkcia
17.00-18.00
- HRAna Bratislavy – inštalácia kontúry 3D modelu Bratislavy - otvorenie a diskusia,
Katarína Boháčová a Tomáš Hanáček, Primaciálne námestie 1, Bratislava
18.00-19.30
- BRATISLOVÁ - diskusný formát architekta Matúša Valla na tému "Dokážeme zmeniť mesto?" Hostia: David Kašpar – šef expertného tímu pre kultúrnu strategiu Prahy,
Tomáš Hudeček – bývalý primátor mesta Praha, Petr Hlaváček – predseda gremiálnej rady IPR, Primaciálny palác,
Primaciálne námestie 1, Bratislava
09.00-18.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU
FA STU – Nám. Slobody 19, Bratislava
09.00-18.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel - výstava - FASTU,
Nám. Slobody 19, Bratislava
10.00-17.00
- SUPERDESIGNSTUDIO – výstava / prehliadky víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
12.00-20.00
- DEVELOPMENT – výstava developerských projektov
galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
15.00-18.00
- DIZAJN_U_JEME – performance a výstava prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
00.00-24.00
- PARTERGALLERY - výstava exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská, Bratislava
ŠTVRTOK_ 01/06/2017
19.00-23.00
- PRVÁ LIGA – design event - Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1
PLUSMINUSARCHITECTS – prezentácia tvorby slovenského architektonického tímu
MOMOYO KAIJIMA - /BOW-WOW ARCHITECTS/ - Tokio / Japonsko - prezentácia tvorby zahraničného architekta
CLUBOVKA – design event - Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1
IRMA BOOM - Amsterdam / Holandsko - prezentácia tvorby zahraničnej dizajnérky
Hudobná produkcia
18.00-19.00
- SÚŤAŽIŤ ??? - Diskusný formát o architektonických súťažiach s architektom Petrom LÉNYIM / 2021 architekti /,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
09.00-18.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU
FA STU – Nám. Slobody 19, Bratislava
09.00-18.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel - výstava -
FASTU, Nám. Slobody 19, Bratislava
10.00-17.00
- SUPERDESIGNSTUDIO – výstava / prehliadka víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – výstava - Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
12.00-20.00
- DEVELOPMENT – výstava developerských projektov
galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
15.00-18.00
- DIZAJN_U_JEME – performance a výstava prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
15.00-19.00
- KÁVA v PORCELÁNE - otvorený ateliér Lindy Vikovej a Simony Janišovej,
Dobrá káva, v šálkach našej výroby, spojená s prehliadkou ateliéru a showroomu
Šoltesovej 13, Bratislava
17.00-18.00
- O 5 MIN 12 – koktejl s TON, hosť, dizajnér ALEX GUFLER - Taliansko
predstavenie novej kolekcie Alba
Karpatská 5028/8, Bratislava
19.00
- ATELIÉR_343 - prehliadka absolventských prác odevného dizajnu na VŠVU
Refinery Gallery, Vlčie hrdlo, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
00.00-24.00
- PARTERGALLERY - výstava exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská, Bratislava
PIATOK_ 02/06/2017
18.00-23.00
- PRVÁ LIGA – design event - FASTU – Nám. slobody 19
2021 - Bratislava - prezentácia tvorby slovenského architektonického tímu
ADEPT ARCHITECTS – Kodaň / Dánsko - prezentácia tvorby zahraničného architektonického ateliéru
21.00-22.00
- CLUBOVKA – design event
PETRA LANGEROVÁ – New York / USA – prezentácia tvorby slovenskej dizajnérky, pôsobiacej v New Yorku
Hudobná produkcia
17.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel - otvorenie výstavy -
FASTU, Nám. Slobody 19, Bratislava
15.30
- CHAMPAGNE a ČEREŠNE - Komentovaná prehliadka výstavy prototypov s rautom.
Vývoj parametrického pavilónu pre projekt Čerešne.
Sprevádza prof. Imro Vaško
Terasa budovy Wallenrod na Mickiewiczovej 9, Bratislava
16.00-21.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU
FA STU – Nám. Slobody 19, Bratislava
10.00-13.00
- O 5 MIN 12 – koktejl s NOVA INTERIER + RIM CZ
Predstavíme vám to najlepšie z horúcich noviniek administratívnych priestorov.“
Velehradská 7/A, Bratislava
10.00-17.00
- SUPERDESIGNSTUDIO – výstava / prehliadka víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – výstava - Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
12.00-20.00
- DEVELOPMENT – výstava developerských projektov
galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
15.00-18.00
- DIZAJN_U_JEME – performance a výstava prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
16.00-23.00
- URBAN MARKET 2017 (Spring Edition)
FASTU – Nám. Slobody 19, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
00.00-24.00
- PARTERGALLERY - výstava exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská, Bratislava
SOBOTA_ 03/06/2017
10.00-17.00
- SUPERDESIGNSTUDIO – výstava / prehliadka víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – výstava - Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
11.00-22.00
- URBAN MARKET 2017 (Spring Edition)
FASTU – Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-21.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU FA STU
Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-22.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel - výstava - FASTU,
Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
12.00-20.00
- DEVELOPMENT – výstava developerských projektov galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
15.00-18.00
- DIZAJN_U_JEME – performance a výstava prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
16.00-18.00
- ARCHFILM – prehliadka filmov o architektúre z krajín V4 – FASTU Nám. Slobody 19, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
00.00-24.00
- PARTERGALLERY - výstava exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská, Bratislava
11.00-22.00
- 82 bøok&design shõp
FASTU v rámci UM
NEDEĽA_ 04/06/2017
10.00-17.00
- SUPERDESIGNSTUDIO – výstava / prehliadka víťazov architektonických súťaží 2016 / 2017,
Primaciálny palác, Primaciálne námestie 1, Bratislava
10.00-18.00
- EGO – výstava - Kostol Klarisiek, ul. Farská – Klariská, Bratislava
Prvé dámy slovenskej architektúry – výstava
MÁRIA KRUKOVSKÁ, ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ, MILICA MARCINKOVÁ, VIERA MECKOVÁ, OĽGA ONDREIČKOVÁ A LÝDIA TITLOVÁ,
Slovensko
10.00 -18:00
- InDEX 2 – Industrial design examples
výstava poľského dizajnu / Poľský inštitút, Nám. SNP 27, Bratislava
11.00-19.00
- URBAN MARKET 2017 (Spring Edition)
FASTU – Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-18.00
- OPENDESIGNSTUDIO - výstava diplomových prác 2016 / 2017 študentov FASTU FA STU
Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-19.00
- "10 años de premios nacionales de artesanía" / 10 rokov národných cien umeleckých remesiel - výstava - FASTU,
Nám. Slobody 19, Bratislava
11.00-17.00
- INSPIRELI AWARDS SLOVAKIA 2016 - výstava prác nominovaných mladých architektov a,dizajnérov do celośtátneho kola súťaže
Galéria architektúry, Spolok architektov Slovenska, Panská 15, Bratislava
12.00-20.00
- DEVELOPMENT – výstava developerských projektov galéria Archa, Uršulínska 6, Bratislava
15.00-18.00
- DIZAJN_U_JEME – performance a výstava prezentácie tvorby talentovaných slovenských dizajnérov a jedinečných pochutín z dielne FACH,
Palffyho palác, Ventúrska 10, Bratislava
00.00-24.00
- MARTIN RAJNIŠ - Praha / Česko - autorská výstava českého architekta
Hviezdoslavovo námestie, Bratislava
00.00-24.00
- PARTERGALLERY - výstava exponátov Slovenského múzea dizajnu vo výkladoch ul.Laurinská / Panská, Bratislava
text: bk
foto: DADD