Slovinskí architekti z OFICE ARHITEKTI boli talianskou stránkou New italian blood označení za dvojku spomedzi mladých slovinských architektov pod 40 rokov. Ich projekty prekvapujú nápadmi, ktoré vznikajú v bežných situáciách, napríklad pri hraní tetris či jedení keksov. Dve vybrané realizácie sú dôkazom toho, že bývať štýlovo sa dá v obytnom dome i v sociálnom byte.

 

Tetris Apartments

Active ImageActive ImageActive ImageObytný dom stojí na pozemku s dĺžkou 58 metrov a šírkou 15 metrov. Budova sa nachádza v blízkosti rušnej diaľnice, preto architekti orientovali byty na pokojnejšiu južnú stranu a balkóny pootočili o 30 stupňov. V budúcnosti počítajú s ďalšími dvoma blokmi na pozdĺžnych stranách, preto na východnej a západnej strane nenájdete žiadne okná. Každý byt má vlastný balkón, niektoré i lodžiu. Kombinácia balkónov so zimnými záhradami udržiava konštantnú teplotu a pôsobí ako izolačná zóna, ktorá zvyšuje kvalitu života v byte. V intimite, ktorú sa autori snažili dosiahnuť, sa vyhli priamym pohľadom do bytov v protiľahlom bloku. Priestory na podnikanie a komerčné účely zredukovali na minimum.
Byty majú rozličnú veľkosť, od ateliérových bytov s rozlohou 30 m2  po 3-izbové byty s rozlohou 103 m2, ktoré sa nachádzajú na čelnej fasáde a ponúkajú krajší výhľad a orientáciu do rohov budovy. Pri stavbe použili ekonomicky úsporné, ale kvalitné materiály, ako napríklad dubové drevené podlahy. Kúpeľne sú obložené žulou a veľké okná oslepujú z vonkajšej strany kovom. Mesačné energetické náklady sú nízke s prihliadnutím na to, že sociálne byty sú určené pre obyvateľov s nižším príjmom.
Koncept stavby bol navrhnutý tak, aby plány priestorového usporiadania boli flexibilné. Jedine nosná stena je tá, ktorá oddeľuje obytné jadro od zvyšku budovy. Do hry Tetris bolo zapojených veľa ľudí, pričom fasáda vznikla jednoducho – len kopírovala plán rozostavenia. Vonkajšia fasáda zahŕňa lodžiu, obloženú lešteným kameňom alebo zabalenú do prefabrikovaného panela, vyrobeného z dreva v troch rôznych farbách. Ich kombináciou vzniká kľukatý vzor. Panely, ktorými sú obložené balkóny, zaujmú efektnou perforáciou. Stavbu financoval Slovinský bytový fond.

Active ImagePoloha: Poljanska cesta, Ljubljana
Veľkosť: 5 000 m2             
Počet poschodí: 4 + 2 podzemné parkoviská
Typy bytov:
1-izbové byty s rozlohou 35 m2
2-izbové byty s rozlohou 69 m2
2,5-izbové byty s rozlohou 89 m2
3- izbové byty s rozlohou 103 m2
Realizácia: február 2006 – október 2007
Predajná cena: 1 200 eur/m2
Architekti: Rok Oman, Špela Videčnik, Martina Lipicer, Nejc Batistič, Andrej Gregorič, Ana Kosi

Lace apartments

Active ImageActive ImageActive ImageApartmány sa nachádzajú v centre Novej Gorice, na západe Slovinska pri talianskych hraniciach. Mesto má veľmi špecifické klimatické podmienky – považuje sa za najhorúcejšie v krajine, v zime je povestné chladným vetrom. Stredozemné more ovplyvňuje vegetáciu a podnebie, ako aj spôsob života ľudí, ktorí kladú dôraz na vonkajšie vplyvy. Požiadavkou klienta bol preto výrazný dizajn vonkajších priestorov. Architekti sa inšpirovali exteriérmi domov, ktoré sa vyskytujú v tejto oblasti  - navrhli otvorené balkóny a terasy zakryté klenbou a pergoly a lodžie ohraničené sklom či kovovým zábradlím. Na mnohých balkónoch sú aj tradičné integrované skrinky na odkladanie exteriérového nábytku.
Mestská parcela, na ktorej budova stojí, má dĺžku 48 metrov a šírku 16 metrov. Päť obytných poschodí dopĺňajú dve podzemné garáže, na prízemí sú situované kancelárie a obchody. Pri rozhodovaní o veľkosti a type bytov zvíťazila jednoduchosť. Napriek tejto štruktúre druhý vonkajší plášť terás dáva každému bytu odlišný výraz a prípadný záujemca si môže vybrať podľa svojho  vkusu a životného štýlu. Farebnosť fasády vyplýva z typickej farebnej škály tejto oblasti – pôdy údolia Gorice, vína a murovaných vrcholov striech. Napriek tomu miestni obyvatelia začali obytný blok nazývať pyžamou, lebp im pripomína nočný mužský odev.
Externé časti klimatizácie sa nachádzajú sčasti na streche a sčasti za kovovou výstužou, ktorá vytvára fasádu medziposchodia nad prízemím. Kombinácia prvkov na fasáde – vyčnievajúce strechy, pergoly, obytné deliace múry, terasy a balkóny s lodžiami – chránia pred náhlymi zmenami počasia a silným vetrom. Na vonkajších stranách zimných záhrad a balkónov nájdete hliníkové tieniace panely. Obyvateľov „pyžamy“ tešia aj nízke náklady na energiu a údržbu.

Active ImagePoloha: Rejčeva cesta, Nova Gorica
Veľkosť:
1 200 m2/poschodie
10 250  m2  vrátane parkoviska
Počet poschodí: 5 + 2 podzemné parkoviská
Typy bytov:
2-izbové byty s rozlohou 69 m2
2,5-izbové byty s rozlohou 89 m2
3- izbové byty s rozlohou 103 m2
spolu 70 bytov
Realizácia: jún 2006 – október 2008
Architekti: Rok Oman, Špela Videčnik, Nejc Batistič, Martina Lipicer, Andrej Gregoric, Katja Aljaz

TEXT Sláva Štefancová
FOTO Tomaž Gregorič, Andrej Gregorič

 

Tento článok bol uverejnený v SaB október / november 2009.

 

 

 

Pin It