21. 12. 2017 

Ikonou novodobej slovenskej architektúry je tatranský hotel Patria. Vyplynulo to z hlasovania Slovákov v ankete "77 dôvodov, prečo mám rád Slovensko“.

1600x720 architektura 81.jpg

V každej zo siedmich kategórii si respondenti mohli vybrať niektorú zo siedmich nominácií a každej z nich bolo možné udeliť jednu až sedem hviezdičiek.

Podľa organizátorov ankety boli výsledky hlasovania v kategórii ikonická stavba novodobej slovenskej histórie veľmi tesné.

„Prvé miesto získal hotel Patria, svojím tvarom kopírujúci tatranské štíty, s celkovým počtom 7478 hviezdičiek. Je príkladom architektúry, ktorá dokonale zapadá do prostredia, dotvára ho, definuje a nijak nenarúša,“ oznámili víťaza hlasovania.

V tesnom závese za hotelom Patria boli dve architektonické diela s prívlastkom SNP. Bratislavský Most SNP a banskobystrický Pamätník SNP. „V priebežných výsledkoch sa ich poradie neustále menilo, no napokon získal viac - 7280 hviezdičiek - Most SNP. Pamätník SNP získal 7211 hviezdičiek,“ uviedli organizátori ankety.

Kategória mala najvyrovnanejšie a najtesnejšie výsledky v ankete 77 dôvodov prečo mám rád Slovensko. Štvrté miesto obsadila budova Slovenského rozhlasu v Bratislave, za ním sa umiestnil piešťanský Kolonádový most, nasledovala televízna veža Kamzík a na siedmom mieste kúpalisko Zelená žaba. Medzi individuálnymi nomináciami sa vyskytol napríklad nový chodník korunami stromov v Bachledovej doline alebo Most Apollo.

Druhý ročník projektu zorganizovala nadácia Zachovanie dedičstva našich predkov Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 2113 respondentov. Spoločne udelili 368 637 hviezdičiek. Absolútnym víťazom ankety sa stal opäť Peter Sagan s celkovým počtom 10 803 udelených hviezdičiek.

text: bk
foto: 77dovodov.sk