Pin It

8. 3. 2018

Jeho architektúra je poetická, no zároveň funkčná, berie ohľad na kultúru a tradície, ale rešpektuje základné potreby ľudského života. Reaguje na modernizmus, pritom odráža tradičnú miestnu architektúru.

IIMB2

Štyridsiatym piatym laureátom rešpektovanej Pritzkerovej ceny je indický architekt Balkrishna Doshi. Architekt, mestský plánovač a pedagóg v posledných sedemdesiatich rokoch pomáhal formovať diskusiu o architektúre po celej Indii a na medzinárodnej scéne.

Balkrishna Doshi sa podieľal asi na stovke realizácií. Vytvoril diela, ktoré rešpektujú východnú kultúru a zároveň zvyšujú kvalitu bývania v Indii. Jeho prístup k architektúre sa od päťdesiatych rokov dotkol života každej sociálno-ekonomickej triedy v Indii v širokom spektre žánrov.

BVD Headshot

„Doshi si veľmi dobre uvedomuje kontext, v ktorom sa nachádzajú jeho budovy. Jeho riešenia berú do úvahy sociálne, environmentálne a ekonomické rozmery a preto je jeho architektúra úplne zapojená do udržateľnosti," komentovala porota svoje rozhodnutie oceniť indického profesora.

"V priebehu rokov Balkrishna Doshi vždy vytvoril architektúru, ktorá je vážna, nikdy nezaujatá alebo ovplyvnená trendmi. S hlbokým zmyslom pre zodpovednosť a túžbou prispievať svojej krajine a jej ľuďom prostredníctvom vysoko kvalitnej, autentickej architektúry vytvoril projekty pre verejnú správu a verejné služby, vzdelávacie a kultúrne inštitúcie a rezidencie pre súkromných klientov.“

Výrazná postava už sedemdesiat rokov ovplyvňuje podobu indickej architektúry. „Moje diela sú rozšírením môjho života, filozofie a snov, ktoré sa snažia vytvoriť pokladnicu architektonického ducha. Venujem túto prestížnu cenu môjmu guruovi Le Corbusierovi,“ povedal ocenený architekt.

Z vytvorených diel porota osobitne vyzdvihla Indický inštitút manažmentu (Bangalore, 1977-1992), ktorý tvoria prepojené budovy, nádvoria a galérie, ale aj návrh systému budov, nádvorí a labyrintu ciest Aranya Low Cost Housing (Indore, 1989), v ktorom v súčasnosti žije asi 80-tisíc ľudí. Komplex tvorí viac ako 6 500 rezidencií od skromných jednoizbových jednotiek až po priestranné domy, v ktorých bývajú ľudia s nízkym a stredným príjmom.

IIMB1

CEPT5

CEPT2

Indology1

Indology2

Kamala1

Kamala2

ARANYA4

Sangath7

text: bk

foto: VSF

Pin It