22. 6. 2018

Nasledujúci dom príjemne prekvapil v súťaži YQ Stavba, ktorú organizuje spoločnosť Xella, a to svojou čistotou a jednoduchosťou. Jeho majitelia dokazujú, že kvalitná realizácia svojpomocou je možná aj pre ľudí, predtým stavebníctvom úplne „nepobozkaných“. Stačilo vedieť, čo chcú, a nájsť správnych odborníkov.
xella dom svojpomocne 01

Mladí manželia si predstavovali jednoduchý dom s plochou strechou, ale žiadny z katalógových projektov nespĺňal ich predstavu. Navyše sa dozvedeli o regulatíve obce, ktorý nariaďoval, že dom sa musí aspoň čiastočne zdvihnúť do druhého podlažia. V tejto fáze sa už rozhodli nadviazať spoluprácu so šikovným študentom architektúry.
xella dom svojpomocne 02

Architekt ich „dostal“
„Pôvodne sme vôbec nerozmýšľali nad tým, že budeme pre svoj dom potrebovať architekta. Pri listovaní desiatkami katalógov s rodinnými domami sa nám bohužiaľ žiadny nepáčil natoľko, že by sme si povedali, že tento chceme. Od známeho sme dostali kontakt na chalana, ktorý študuje na fakulte architektúry VUT v Brne a dohodli sme si s ním schôdzku. Na úvod sme mu povedali, že nevieme, či využijeme jeho služby a nech nás presvedčí, prečo by sme mali. Po asi hodinovom výklade, pri ktorom sme nadšene sedeli s otvorenými ústami a počúvali, sme sa dohodli. Architekt nás doslova dostal, náš vysnívaný dom úplne zapadal do jeho vnímania architektúry. Po tejto schôdzke sme boli presvedčení, že vďaka nemu budeme mať krásny moderný dom, presne podľa našich predstáv,“ vysvetľuje počiatky projektu majiteľ.
xella dom svojpomocne 03

Využili pórobetónové tvárnice Ytong
Architektúra domu je rozdelená do dvoch celkov. Jeden predstavuje lineárna biela hmota, ktorá tvorí súkromnú časť domu so spálňou. Druhý je vertikálny a prestupuje touto bielou lineárnou časťou. Vertikálny celok je tvorený hnedou hmotou a je zastrešený pultovou strechou. Tu sa nachádza obývacia izba s kuchyňou. Obvodové murivo sa skladá z pórobetónových tvárnic Ytong a nosnú konštrukciu plochej strechy tvorí Ytong strop Klasik. Novostavba je koncipovaná ako nízkoenergetický dom – trieda energetickej náročnosti budovy: B (úsporná). Tepelné straty celého RD sú 5,5 kW. Dom je vyhrievaný elektrickým podlahovým vykurovaním.
xella dom svojpomocne 04

Svojpomoc kvôli úspore
„Stavba začala v marci 2015 a sťahovali sme sa v novembri 2016. Na jar 2017 sme dom úspešne skolaudovali. Všetky práce sme zvládli svojpomocne. Najrýchlejšia bola hrubá stavba – naozaj sa dala zvládnuť za týždeň, vrátane plochého stropu. Ďalšie práce v interiéri už tak rýchlo neprebiehali, napríklad vtedy, keď sme celý deň osadzovali dvere sprchovacieho kúta. V porovnaní s ďalšími prácami bolo stavanie jednoduché a hlavne sme denne videli obrovský pokrok,“ hovorí pani majiteľka. Svojpomoc si vybrali nielen kvôli úspore, ale tiež chceli mať dohľad nad celou stavbou a kvalitou zhotovenia. Hoci ani jeden z manželov nepracuje v stavebných a dokonca ani v technických odboroch, spomínajú na stavanie s úsmevom. „Pomáhali nám naši príbuzní, ktorí pred desiatkami rokov sami tiež stavali,“ dodávajú manželia.
xella dom svojpomocne 05

text a foto Xella