Mrakodrap budúcnosti? Architekti od Zahy Hadid ho presklili a dali mu tvar kvetu

Vizualizácia: Zaha Hadid Architects

Britské architektonické štúdio Zaha Hadid Architects pred pár dňami zverejnilo vizualizáciu mrakodrapu, ktorý má vyrásť v Hong Kongu na jednej z najdrahších adries do roku 2022.

 

Táto 36-poschodová stavba má mať prevažne sklenenú fasádu a jej tvar vychádza z kvetu s názvom Bauhinia, ktorý je symbolom Hong Kongu a nachádza sa aj na jeho vlajke. Ide vlastne o druh orchidey. Inšpirovaný týmto prírodným motívom dostal aj 2 Murray Road – ako sa projekt oficiálne volá – výrazné zaoblené línie. Zaujímavých prvkov však má viac. 

Priestor pod budovou vyplnia nádvoria a záhrady

Vizuálne výraznou črtou nového mrakodrapu sú balkóny plné stromov. „Hlavná časť mrakodrapu bude vyvýšená nad zemou a napojená na mestskú sieť vyvýšených chodníkov pre chodcov, pod budovou bude umiestnených niekoľko nádvorí a záhrad,“ informuje ďalej portál zameraný na dizajn dezeen.com. 
„Je to odkaz na organické formy prírodného sveta; prestavba súvisí s priľahlými verejnými záhradami a parkmi,“ vysvetlilo štúdio Zaha Hadid Architects v tlačovej správe.

„Tieto pokojné vonkajšie plochy ústia do veľkorysých spoločných priestorov interiéru; remeselné spracovanie a precíznosť zakrivenej sklenenej fasády zvyšujú toto bezproblémové prepojenie medzi interiérmi budovy a okolitými záhradami a samotným mestom,“ cituje portál dezeen.com britských architektov.

 

Mrakodrap budúcnosti? Architekti od Zahy Hadid ho presklili a dali mu tvar kvetu

 Vizualizácia: Zaha Hadid Architects 

 

Záhrada v oblakoch

Ďalším odkazom na prírodný svet má byť „záhrada v oblakoch“, nachádzajúca sa asi v dvoch tretinách mrakodrapu. Práve do tejto časti architekti umiestnili aj bežeckú dráhu. 
Na vrchole stavby je naprojektovaná uzavretá banketová sála, ktorá poskytne panoramatický výhľad na mesto. 

Čo sa týka technológií, budova má mať oceľovú konštrukciu opláštenú štvorvrstvovými, dvojito-laminátovými, zaoblenými sklenenými jednotkami. To všetko navrhnuté tak, aby stavba dosiahla hodnotenie udržateľnosti LEED Platinum a najvyšší 3-hviezdičkový rating v čínskom systéme pre hodnotenie zelených budov.  

 

Mrakodrap budúcnosti? Architekti od Zahy Hadid ho presklili a dali mu tvar kvetu

 Vizualizácia: Zaha Hadid Architects 

 

Vyrastie na najdrahšom pozemku na svete

„Predstavenie projektu prichádza viac ako tri roky po tom, čo parcelu o rozlohe 31-tisíc metrov štvorcových získal hongkonský developer nehnuteľností Henderson Land. Podľa globálnej realitnej spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL) sa v čase predaja tento objekt – vtedy viacpodlažná parkovacia garáž – stal najdrahším pozemkom na svete," uviedol portál BBC.

Štúdio Zaha Hadid Architects nesie meno po slávnej iracko-britskej architektke, ktorá ho založila v roku 1980. Po Hadidovej smrti v roku 2016 dnes na jeho čele stojí Patrik Schumacher.  

Pin It