Slávnu Pritzkerovu cenu odovzdali prvýkrát online. Pozrite si video

Yvonne Farrell a Shelley McNamara. Foto: The Pritzker Price

V našich zemepisných šírkach sa pozornosť posledných dní upierala na výsledky CE ZA AR – Ceny za architektúru. Len krátko predtým, v utorok 6. októbra, sa konala ceremónia odovzdávania svetoznámej Pritzkerovej ceny, a to prvýkrát online. Zástupcovia nadácie, ktorá cenu odovzdáva, vydali video na počesť dvoch írskych laureátok.

 

Už v marci oznámil Tom Pritzker, šéf nadácie, že tohtoročnými nositeľkami ceny sa stali Yvonne Farrell a Shelley McNamara. Dvojica architektiek založila v roku 1978 štúdio Grafton Architects a sú vôbec prvými Írkami, ktoré získali Pritzkerovu cenu, považovanú za vôbec najvýznamnejšie ocenenenie pre architektov na svete. Prvenstiev má však tento ročník odovzdávania cien viac. Vyše 40 rokov sa ceremoniál odovzdávania cien konal na niektorom z historicky alebo architektonicky významných miest. Tento rok sa kvôli globálnej pandémii koronavírusu uskutočnil „len“ online. Organizátori preto vytvorili film približujúci nielen Farrell a McNamara, ale aj význam samotnej Pritzkerovej ceny.

Prázdne javisko Beckettovej hry

Laureátky sa všetkým prihovorili z miestnosti nazvanej Long Room, ktorá je časťou starej knižnice Trinity College v Dubline. „Keď stojím takmer osamote v tejto miestnosti a bez publika oslavujem túto úžasnú česť dostať Pritzkerovu cenu, automaticky mi príde na um prázdne javisko hry Samuela Becketta. Ale, samozrejme, nie sme sami. Nachádzame sa v priestore, ktorý obsahuje čas, vedomosti a poklady mysle. Cítime prítomnosť všetkých skvelých ľudí, ktorí prešli týmto veľkým priestorom. Túto miestnosť sme si vybrali, aby sme mohli osláviť silu architektúry tu, v našom meste,“ povedala Shelley McNamara.

Ich prístup je novátorský a zároveň rešpektuje históriu

McNamara a Farrell sa zároveň stali len štvrtou a piatou ženou, ktoré získali Pritzkerovu cenu. Pred nimi sa tejto cti dostalo Zahe Hadid, Kazuyo Sejime a Carme Pigem. „Farrell a McNamara ako architektky a pedagogičky od 70. rokov 20. storočia vytvárajú priestory, ktoré sú rešpektujúce a zároveň nové, ctia si históriu a preukazujú majstrovstvo mestského prostredia a stavebné remeslo. Vyváženie sily a jemnosti a podpora úcty k miestnym kontextom, ich akademickým, občianskym a kultúrnym inštitúciám, ako aj k bytovej výstavbe vedú k moderným a pôsobivým dielam, ktoré sa nikdy neopakujú ani nenapodobňujú, ale rozhodne majú svoj vlastný architektonický hlas,“ uvádza sa v oficiálnom dokumente Pritzkerovej ceny.

 

Pozrite si video, ktoré vydali zástupcovia Pritzkerovej ceny.

 

Niektoré zo stavieb Farrell a McNamara:

 

Slávnu Pritzkerovu cenu odovzdali prvýkrát online. Pozrite si video

Kancelárie ministerstva financií. Foto: Grafton Architects

Slávnu Pritzkerovu cenu odovzdali prvýkrát online. Pozrite si video

University Campus. Foto: Iwan Baan

Slávnu Pritzkerovu cenu odovzdali prvýkrát online. Pozrite si video

Urban Institute of Ireland. Foto: Ros Kanavagh 

Pin It