kupele grossling bazen  kupele grossling interier

 

Zdroj: Luce Atelier

 

Ikonické bratislavské Kúpele Grössling fungovali od konca 19. storočia až do roku 1994. Teraz ich čaká nová etapa. Veľkú medzinárodnú architektonickú súťaž na obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky napokon vyhralo štúdio z Talianska.

 

Novú tvár dá známym kúpeľom florentský tím OPPS Architettura. „Víťazný návrh s citom zvýrazňuje hodnotu a patinu 125-ročnej budovy, obnovuje zasypaný bazén z roku 1895 a verejnosti otvára celý areál skrz spojenie kúpeľov, knižnice, kaviarne, parku a umeleckej rezidencie,“ uviedol magistrát hlavného mesta SR. 

Elegantná budova s aurou

Pre portál Stavebníctvo a bývanie poskytol vyjadrenie jeden z členov tohto tímu, Antonio Salvi. „Naša práca nevychádza z túžby navrhnúť „jedinečný“ projekt, ale skôr z pochopenia miesta,“ odpovedá Salvi na otázku, čím je práve ich návrh unikátny. „Vnímali sme, aj keď sme ho priamo nepoznali, atmosféru a charakter existujúceho kúpeľného komplexu.“ Podľa jeho slov bolo jedným z hlavných cieľov architektov z OPPS Architettura zlepšiť kvalitu tohto miesta, no rešpektovať pritom jeho poslanie. „Je to elegantná budova a vyžaruje svoju auru,“ pokračuje architekt.

Obnovia najstarší bazén

Víťazný taliansky tím pracoval s kontrastom nového a starého, masívnych neoklasicistických prvkov pôvodnej budovy s modernými presklenými časťami. „Použitie skla s rôznymi variáciami priehľadnosti umožňuje komunikáciu rôznych častí budovy pri zachovaní primeranej úrovne súkromia,“ vysvetľuje Antonio Salvi. 

 

Víťaz súťaže na obnovu kúpeľov Grossling pre SaB: To miesto má auru

 Zdroj: Luce Atelier

 

Ako informoval Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) – organizátor súťaže – autori do návrhu zahrnuli aj s obnovu najstaršieho bazéna z roku 1895. Ten bol v štyridsiatych rokoch minulého storočia pri prestavbe komplexu zasypaný. „Obnovia sa tri sedacie bazény,  pribudne k nim parná sauna a fínska sauna, ktorá bude napojená na plavecký bazén. Návrh vytvára aj samostatnú saunovú zónu, miesta na masáže a kúpeľné služby, či vonkajší bazén,“ avizuje MIB.

O súťaž bol veľký záujem

Florentský architekt Antonio Salvi ďalej vysvetľuje, že zeleň, ktorá ale nie je príliš masívna, funguje aj s odrazmi na vodnej hladine a u návštevníkov má navodiť pocit integrácie – ponoria sa do človekom vytvoreného prostredia, no v synergii s prírodnými prvkami. 

Samotní talianski architekti z OPPS architettura nemajú na Slovensku ani v blízkom okolí ešte žiadnu realizáciu, takže tento projekt bude ich prvým dielom v našich zemepisných šírkach.

Podľa MIB bol o túto architektonickú súťaž veľký záujem, v prvom kole prišlo 77 návrhov zo 17 krajín sveta. Okrem talianskeho štúdia sa medzi finalistov zaradili aj tímy zo Slovenska, Čiech a Maďarsko. Víťazstvo napokon putovalo do Florencie štvorici architektov v zložení: Antonio Salvi, Francesco Polci, Filippo Pecorai a Paola Chiriatti. Podľa plánov by obnova kúpeľov mala byť hotová do roku 2025.

Exteriérkúpeľov Grossling

 Zdroj: Luce Atelier

 

Pin It