Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

Developer J&T Real Estate predstavil niekoľko vizualizácií novej štvrte, ktorá má rozšíriť centrum Bratislavy a spojiť obe strany Dunaja. Jej súčasťou by mohlo byť aj nové kongresové a kultúrne centrum.

 

Vo februári tohto roku podporila vláda vybudovanie národného kultúrneho a kongresového centra s dotáciou 60 miliónov eur. Aktuálne svoju predstavu o ňom zverejnil aj developer J&T Real Estate (JTRE). Umiestnil ho do štvrte Nové Lido, ktoré má vyrásť v Petržalke. Jeho ambíciou je prepojiť obe strany Dunaja – spojiť by ich mal promenádový most medzi Starým mostom a mostom Apollo. 

 

Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

 

Kapacita 5-tisíc návštevníkov

„Národné kultúrne a kongresové centrum je projekt, aký sa stavia raz za generáciu. Bude významnou slovenskou scénou, ktorá dá priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom,“ uviedol Peter Korbačka, predseda predstavenstva JTRE. Podľa neho by sa tak Slovensko mohlo dostať aj na svetovú mapu kongresov.

Koncept národného kultúrneho a kongresového centra vzišiel z dielne slovenského ateliéru Compass pod vedením Juraja Benetina. Spolupracovali na ňom s viacerými zahraničnými odborníkmi. Patrí medzi nich aj britský ateliér Ian Ritchie Architects či škandinávske štúdio Efterklang. Podľa tohto návrhu nové centrum pojme až 5-tisíc divákov na koncerte, respektíve tri tisícky sediacich účastníkov kongresu. 

 

Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

 

Strešná záhrada pre menšie podujatia

Stavba podľa návrhu pozostáva z jednej hlavnej a dvoch menších sál, ktoré sa dajú rozdeliť a sú prístupné tromi samostatnými vchodmi zvonku. Architekti počítajú aj s hotelom, ktorý bude prepojený so samotným kultúrnym centrom a prístupný bude zo strany bulváru. „Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ hovorí architekt Juraj Benetin.  

Súčasťou návrhu je aj strešný priestor, kde by mal byť umiestnený amfiteáter. Developer avizuje, že zatiaľ čo v samotnom centre bude priestor pre rôzne akcie od malých javiskových foriem až po veľké festivaly, strešná záhrada bude tiež k dispozícii pre menšie akcie.

 

Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

 

Záujem prejavili aj iní

Parkovanie je v projekte vyriešené podzemnými garážami, samotná štvrť Nové Lido má priamo na svojom území plánovanú aj električkovú trať. JTRE ráta aj s vybudovaním prístavu. Architekt Juraj Benetin informoval aj o ekologickej stránke projektu: „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním.“ 

O vybudovanie národného kultúrneho a kongresového centra prejavili záujem aj iní developeri. Svoj projekt už predstavila aj spoločnosť Incheba či Immocap Group, ktorý by ho chcel umiestniť na Trnavské mýto.

Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

Takto by mohlo vyzerať Nové Lido na pravej strane Dunaja

Pin It