ladovy dom hrebienok

Slávnostné otvorenie Tatranského ľadového dómu na Hrebienku. Foto: Marek Hajkovský

 

Dnes ráno pre verejnosť otvorili Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Tento rok sa jeho predlohou stal Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Skupinu stavbárov a tesárov už tradične viedol Adam Bakoš. „Ruská architektúra je veľmi prezdobená, museli sme sa venovať mnohých detailom,“ hovorí v rozhovore pre Stavebníctvo a bývanie.

 

Pri stavbe ľadových dómov v Tatrách ste každý rok, už od vzniku tejto myšlienky. Od tretieho ročníka ako šéf tímu, ktorý chrám stavia. Konkrétne predlohy zo svetovej architektúry vyberáte vy? 

Nie, vždy na jar dostanem zadanie, ktorým chrámom bude stavba inšpirovaná. Ja si potom musím všetko pripraviť a premyslieť a približne od mája potom začíname s plánovaním prác a ďalšími detailami.

Tento rok sa predlohou stal Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Ten je známy sklenenými ikonami, mozaikami a hlavne ikonickými vežičkami. Čím bola práca na jeho ľadovej verzii špecifická?

Presne týmito detailami. Ruská architektúra je všeobecne veľmi prezdobená a obsahuje veľa detailov a drobných okrás. Mal som preto aj obavy, či všetko stihneme – bolo potrebné všetko dobre naplánovať. Tieto drobnosti tam navyše všetky musia vydržať, tak, aby ich oxid uhličitý vydychovaný ľuďmi neroztopil. O to je to komplikovanejšie. Tento rok sme vyrobili aj hlbšie okná. Predtým mali asi 15 centimetrov, teraz pol metra, tak, aby bolo vidieť aj rímsy. 

 

ladovy dom Hrebienok 

Súčasťou dómu je tento rok mnoho prepracovaných detailov. Foto: Marek Hajkovský 

 

Ako v praxi vyzerá stavba chrámu z ľadu?

Snažíme sa čo najviac urobiť na zemi, aby to bolo čo najbezpečnejšie. Potom jednotlivé diely naskladáme na seba. Predsa len, tá stavba je vysoká dvanásť metrov a niektorí sochári sa boja pracovať v takej výške. V tom nám zasa pomáha stavbárska časť tímu.

Ak spomínate tím, kto ho tvoril tento rok?

V minulosti to boli aj zahraniční členovia – Nemci, Poliaci, Američania, Španieli. Tento rok by to kvôli korone bolo veľmi komplikované, a tak všetko zvládli Slováci a Česi. Musel som to detailne premyslieť a nakombinovať, keďže každý je dobrý v niečom inom, v základnej stavbe, oknách, rímsach... Už len urobiť guľu z ľadu je kvôli lomu svetla problém. Nakoniec sa to ale podarilo a môžem povedať, že som s výsledkom spokojný.

Boli ste aj na včerajšom slávnostnom otvorení?

Priznám sa, že naživo som ho ešte dokončený nevidel. Cibuľky veží sa tvorili v Košiciach, tie som videl až včera prostredníctvom online prenosu. 

 

Adam Bakoš

Adam Bakoš vedie tím rezbárov a stavbárov už niekoľko rokov. 

 

Navštívili ste už aj reálny, kamenný Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade?

Každý rok sa snažím naplánovať si dovolenku a pozrieť si reálnu predlohu budúceho ľadového dómu. Tento rok však opäť zasiahla korona a do Petrohradu som sa nedostal. 

Ktorý z dómov na Hrebienku osobne považujete za najvydarenejší?

Mne sa veľmi páčil Chrám svätého Petra a Pavla a potom tiež dóm inšpirovaný spišskou gotikou. Veľmi sa mi páčia práve prvky gotického slohu a tam sme sa ako sochári mohli naozaj vyšalieť (smiech). 

 

ladovy dom hrebienok

Foto: Marek Hajkovský

 

Tatranský ľadový dóm 

  • každoročne pritiahne približne štvrť milióna turistov
  • jeho inšpiráciou sa pravidelne stáva niektoré zo svetoznámych architektonických diel
  • tento rok výber padol na slávny petrohradský chrám plný prepracovaných detailov 
  • na stavbu použili 1 880 blokov ľadu, ktoré dokopy vážia viac ako 225 ton
  • ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere25 ma najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 12 m

 

Slávnostné otvorenie Tatranského ľadového dómu vo štvrtok 19.novembra 2020:

 

Pin It