vertikalne parkovanie Ride Parking Chybik Kristof 2

Foto: štúdio Chybík+Krištof

Budeme už čoskoro parkovať do výšky? Architekti zo štúdia Chybík+Krištof zhmotnili nápad praktických parkovacích veží, ktoré majú ušetriť cenný priestor.  

 

Vertikálne parkovanie Ride parking navrhnuté pre spoločnosť Ride Technic spočíva v ukladaní áut nad seba a je plusom pre životné prostredie aj náklady. Ušetrené miesto na zemi zároveň otvára priestor pre detské ihrisko, obchod alebo vyhliadku, informoval portál lidovky.cz.

Do miest aj do prírody

Technicky ide o rotačný nadzemný zakladač, ktorý navyše môže prispôsobiť svoj vzhľad aktuálnemu prostrediu tak, aby bol čo najmenej viditeľný. Zaparkovať v ňom môže 12 áut a na dané miesto sa jednoducho umiestni toľko týchto parkovacích jednotiek, koľko ich bude potrebných. „Vývoj dopravy v najbližších 20 až 50 rokoch sa dnes predvídať, no veľkokapacitné parkovacie domy odliate z betónu tu budú navždy. Predstava, že raz nebudú potrebné, je v takomto prípade desivá,“ uviedol spolutvorca projektu Ondřej Chybík. 

 

vertikalne parkovanie ihrisko vertikalne parkovanie sidlisko

 

Vertikálne parkovanie s detským ihriskom (vľavo) a na sídlisku (vpravo). Foto: štúdio Chybík+Krištof

 

Architekti zo štúdia Chybík+Krištof do vertikálneho parkovania vkladajú veľké nádeje. Ich parkovacie veže sa dajú ľahko demontovať a premiestniť. Ride Parking má priniesť elegantné parkovanie nielen v mestách či pri obchodných centrách, nemocniciach a iných dopravných uzloch. Jeho autori vidia uplatnenie aj v prírode, pri zimných športových areáloch alebo ako výstavné výklady pre autosalóny. 

Vzhľad sa prispôsobí prostrediu

Na každom z týchto miest môže parkovacia veža vyzerať inak. Možná je sedlová alebo plochá strecha a dokonca aj otvorený parter. V meste môže mať podobu hrubozrnnej omietky, tehly alebo betónu. Naproti tomu v prírode dostane organickú formu. Tak, aby čo najviac splynula s okolitým prostredím. 

V súčasnosti sú podobné parkovacie systémy využívané vo viac ako 150 krajinách sveta, medzi ktoré patrí aj Singapur, Japonsko, USA, Nemecko či Estónsko.

 

Vertikalne parkovanie Ride Parking Chybik Kristof vertikalne parkovanie priroda

 

 

Pin It