Bachledka

Špičková architektúra nekričí a do prírody môže byť zasadená s citom a rešpektom. Dbá hlavne na funkčnosť a ekológiu. Takúto špičkovú architektúru túžite zažiť, ochutnať na vlastnej koži. Čarovná a fascinujúca si dokonale podmaní celé vaše bytie. Nenápadne sa vkradne do vášho srdca a ostane tam navždy.

 

Bachledova dolina sa nachádza na pomedzí Spišskej Magury, Belianskych Tatier a Podtatranskej brázdy. Je obľúbeným a vyhľadávaným miestom domácich, ale aj zahraničných turistov. Nová reštaurácia a apartmány PANORAMA Bachledka zaujmú svojím dizajnom už na prvý pohľad.

 

Architektonický koncept

„Snažili sme sa minimalizovať hmotu na vrchole kopca, ponechali sme iba nevyhnutný velín lanovky a výstupný objekt z chodníka korunami stromov. Všetok ostatný objem vybavenosti je osadený v teréne a jediné viditeľné fasády sú tie presklené,” vysvetľujú zvolený koncept architekti z ateliéru Compass, ktorí využili ideálnu južnú orientáciu svahu s výhľad-mi na Belianske Tatry. Splynutiu stavieb s terénom pomáhajú zelené strechy so zošikmenými okrajmi, ktoré plynulo nadväzujú na úroveň okolitého terénu.

 

Cieľom návrhu architektov Mateja Gréberta, Romana Janatu, Miroslavy Gašparovej a Juraja Benetina (Compass Architekti) bolo vytvoriť vrcholovú vybavenosť pre Chodník korunami stromov a rekreačný areál BACHLEDKA Ski&Sun. Minimalizovanie vplyvu nového objemu na vrchole Malej Poľany a splynutie s prostredím bolo do-siahnuté zapustením objektu do zeme, zošikmením stropov, zelenými pochôdznými strechami, kopírovaním vrstevníc a výberom použitých materiálov ako drevo a pohľadový betón. Hlavná fasáda je celopresklená, orientovaná na juhozápad a s výhľadom na Belianske Tatry. Je preseknutá exteriérovou schodisko-rampou na dve časti – presklenie apartmánov a presklenie reštaurácie. Na vrchnom podlaží, na úrovni vrcholového plató, vystupuje budova na povrch v mieste velínu lanovky a výstupu z chodníka korunami stromov.

 

Bachledka 01 Bachledka 02

 

 

Bachledka 03 Bachledka 04

 

 

PANORAMA Bachledka

Reštaurácia PANORAMA Bachledka je dielom známeho architektonického ateliéru Compass, Umiestnená je do prírody tak, aby ničím nerušila nádherný výhľad na Belianske Tatry, ktorý sa návštevníkom z vrcholu Spišskej Magury naskytá. Architekti sa rozhodli ukryť objekt do svahu, zakryť ho zelenou pochôdznou strechou a naprojektovať ho tak dômyselne, aby si pohľad na tatranskú prírodu vychutnali návštevníci z každého miesta v reštaurácii a kaviarni. „Hlavnou myšlienkou návrhu bolo zabezpečiť výhľad na Belianske Tatry zo všetkých kľúčových miest: z vrcholu kopca, z interiéru reštaurácie aj z vonkajších te-rás,” vysvetľuje Tomáš Grébert.

 

Nové apartmány vyrazia dych

Dizajnové a presvetlené apartmány sa nachádzajú na západnej strane areálu a komfortne poslúžia aj náročnejším hosťom. Všetky tri apartmány majú dve dvojlôžkové spálne, kúpeľňu, kuchynský pult a šatník ukrývajúci ďalšie miesto na spanie. Kombinácia betónu, dreva a teplých farieb na nábytku v interiéri robí z apartmánov moderný priestor plný harmónie s okolím.
Do prostredia citlivo zakomponované architektonické dielo je moderný projekt, poňatý s maximálnou citlivosťou k okoliu, a spolu s využitím prírodných prvkov predstavuje novú formu architektúry, ktorá je vo svete veľmi obľúbená.

 

BACHLEDKA - Vrcholová vybavenosť
Miesto: Bachledova dolina
Architekti: Matej Grébert, Roman Janata, Miroslava Gašparová, Juraj Benetin
Realizačný ateliér: www.compassatelier.com
Iné: INAR (spracovateľ projektu interiéru reštaurácie), Polivka, Hörmann & partners (statika)
Foto: BoysPlayNice Photography & Concept, archív BACHLEDKA

 

 

 

 

Pin It