dom na garazach dreveny panel

Dom má obyvateľov čo najviac oddeliť od ruchu mestského života, aj preto mu dominuje svetlé drevo. Foto: Alexandre Pavlidis

 

Ako bývať v meste a zároveň byť aspoň trochu v kontakte s prírodou? Nevýhoda obmedzeného priestoru sa zmenila na zaujímavú príležitosť.

 

Málo miesta a žiadna záhrada. Architekti zo štúdia Office Muto to poňali ako výzvu a na existujúce garáže v mestečku Clamart neďaleko Paríža postavili ľahkú drevenú konštrukciu, z ktorej vznikol malý, ale útulný mestský dom. 

 

dom na garazach zelen stromy

Okná domu zámerne smerujú na miesta, kde v okolí rastie najviac stromov. Foto: Alexandre Pavlidis

 

Dom oddelený od zeme aj od ruchu okolia

Stavbe dominuje svetlé drevo, aby majitelia aj v mestskom prostredí cítili kus prírody. Architektom sa pri tomto atypickom projekte podarilo vytvoriť aj veľkorysú terasu a dokonca i záhradu. Okná smerujú práve tam, a tiež na okolité stromy, čím opäť sledujú primárny cieľ dať mestskému človeku čo najviac zelene. Zároveň tak pri prechode slnečných lúčov korunami stromov vzniká v dome zaujímavá hra svetiel – a to v ktorejkoľvek časti dňa. Nadnesene sa dá povedať, že dom je nielen oddelený od zeme, ale aj od ruchu a pulzujúceho života v okolí. 

 

dom na garazach obyvacka hra svetla

Pri prechode slnečných lúčov korunami stormov vzniká vnútri zaujímavá hra svetla. Foto: Alexandre Pavlidis

dom na garazach interier

 Interiér je jednoduchý, aby poskytol majiteľom čo najviac priestoru. Foto: Alexandre Pavlidis

„Víkendový“ dom uprostred mesta

Vnútro domu je tvorené jediným súvislým a vzájomne prepojeným priestorom, v ktorom sa spájajú drevené rámy, trámy na strope s veľkým vertikálnym panelom.  Tento jednoduchý, ale prepracovaný interiér tak poskytuje maximum priestoru pre život jeho obyvateľov a stáva sa malou (plocha domu predstavuje 100 metrov štvorcových) mestskou oázou pokoja. Aj preto tlmené prírodné farby, žiadne výrazné doplnky a priestory zútulnené živými rastlinami. Z komplikovaných podmienok sa architektom podarilo vytvoriť typologicky nový projekt, ktorý aj na betónových garážach vytvoril prostredie víkendového domu obklopeného zeleňou a vlastnou záhradou.

dom na garazach interier drevo

 

dom na garazach interier okna

Foto: Alexandre Pavlidis

 

Pin It