turzovske kupele

Foto: Košický samosprávny kraj

 

Košický samosprávny kraj má zámer odkúpiť areál, kde kedysi fungovali známe kúpele. Nachádzajú sa tam aj pamiatkovo chránené liečebné domy.

 

„Mesto Gelnica malo kúpele známe a obľúbené v celej monarchii,“ uvádza Ján Gašpar v publikácii Gelnica, história a súčasnosť. Svoj rukopis tu zanechal aj slávny architekt zo Spišskej Soboty Gedeon Majunke. Podľa Majunkeho projektov tu postavili vilu Thurzo (zachovala sa dodnes ako liečebný dom Praha), kúpeľný dom a v roku 1890 reštauráciu. V najväčšej 34-izbovej vile Budapest z dielne levočského architekta Antona Mullera, bolo ako v jedinej ústredné kúrenie, splachovacie WC a elektrina. 

 

mlada praha turzovske kupele

Mladá Praha a vila Budapest. Zdroj: mesačník Gelničan/archív Jána Gašpara

 

Muller zanechal výraznú stopu aj vo Vysokých Tatrách. Pripisuje sa mu napríklad autorstvo prvej budovy v Novom Smokovci, sanatória pre doktora Mikuláša Szontágha st., ale tiež napríklad hotela Európa, Danielovho domu alebo Studenopotocké kúpele (na mieste dnešnej Bilíkovej chaty). 

Súčasťou kúpeľov boli aj ďalšie hodnotné stavby, no celý areál dnes chátra. Košický samosprávny kraj ich aktuálne chce obnoviť.

Kolkáreň aj súkromná vila

V časoch najväčšej slávy Turzovské kúpele navštevovala bohatá klientela až z Budapešti. Okrem liečebných domov sa tu nachádzala aj kolkáreň, tenisové ihrisko, na jazere sa dalo člnkovať. „Do areálu kúpeľov patrila aj Kaplnka sv. Kríža z roku 1830 a asi 400 metrov nižšie v doline súkromná vila Dorottya z roku 1899, ktorú dal postaviť majiteľ železiarne Ján Streck,“ informuje vo svojej knihe ďalej Ján Gašpar.

 

vila thurzo turzovske kupele

Vila Thurzo.  Zdroj: mesačník Gelničan/archív Jána Gašpara

 

Po prvej svetovej vojne sa však maďarská klientela vytratila, a to znamenalo aj koniec zlatých časov Turzovských kúpeľov. Neskôr ich v priebehu rokov postupne využívali členovia Hitlerjugend, pionieri a objekt slúžil tiež ako škola v prírode. 

V roku 2009 napokon Košický samosprávny kraj prevádzku objektu ukončil a neskôr predal súkromníkovi. 

 

turzovske kupele budova

Foto: Košický samosprávny kraj

 

Plánujú využiť aj eurofondy

Dnes sa snaží dostať ich opäť do svojich rúk. Cieľom je oživiť cestovný ruch aj zamestnanosť v gelnickom okrese. O odkúpení Turzovských kúpeľov budú rozhodovať krajskí poslanci na najbližšom zastupiteľstve. Na rekonštrukciu kúpeľov plánuje využiť viac zdrojov vrátane eurofondov. „Chceme využiť potenciál vtedajších kúpeľov, liečivej vody a ich meno na to, aby sme pomohli celej Hnileckej doline,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 

V rámci zámeru sa ráta s komplexnou obnovou Turzovských kúpeľov. Objekty by mohli slúžiť na kúpeľné a ubytovacie účely, v areáli by sa malo nachádzať aj stravovacie zariadenie.

Pin It