kaplnka finsko exterier kaplnka finsko

Foto: Essi Nisonen 

 

Na vzniku a stavbe tichej, subtílnej kaplnky sa vo veľkej miere podieľali aj dobrovoľníci. Môže byť odpoveďou na zmeny aktuálnych čias.

 

Fínske slovo Metsäkappeli znamená v preklade lesná kaplnka a tento jednoduchý názov vystihuje aj samotnú stavbu z dielne architektonického štúdia NOAN. Pri sakrálnych objektoch často nie je núdza o ornamentálnosť, monumentálnosť a vznešenosť. Táto stavba je pravým opakom: svojou polohou aj architektúrou sa stáva miestom pre pokoj, útechu alebo radosť malej komunity. Inými slovami: kaplnka je ideálnym riešením aj pre malé svadby či krsty, ktoré sa v časoch korony ani nemôžu konať vo väčšom meradle.

 

kaplnka finsko interier kaplnka finsko detail

Foto: Essi Nisonen 

 

Krov z lepeného lamelového dreva

Lesná kaplnka sa nachádza v priestoroch kempu Tervajärvi. Z toho vyplýva aj jej funkcia, slúžiť bude okrem spomínaných malých obradov najmä pre táborníkov. Jednoduchú drevenú stavbu obklopuje hustý les, ktorý jej dodáva intímny a hĺbavý charakter.

Najväčšiu pozornosť púta krov tvorený z lepeného lamelového dreva. Jeho tvar inšpirovala nielen okolitá príroda, ale aj cirkevné rituály. Dôležitým atribútom z architektonického hľadiska bolo udržať prierez komponentov v harmonickom pomere k ich výške. V malom vnútornom priestore neboli potrebné žiadne ďalšie priečne konštrukcie.

 

kaplnka finsko strecha

Foto: Essi Nisonen 

 

Jednotlivé drevené diely boli vyrábané priemyselne a pochádzajú z fínskeho smreka. Všetko je navrhnuté tak, aby v interiéri nebolo vidieť žiadne spojovacie prvky. Nábytok v kaplnke je pohyblivý a vyrobený zo smrekovca a spolu s mosadznými prvkami vytvorený priamo na mieru miestnym stolárom.

Malá stavba s veľkým potenciálom

Montáž kaplnky bola vo veľkej miere v réžii miestnych dobrovoľníkov. Každopádne, náročnejšie časti stavby zverili do rúk profesionálom. Vznikol tak zaujímavý dialóg medzi dobrovoľníckym tímom, dodávateľom drevených komponentov a hlavným dizajnérom, z ktorého vzišlo niekoľko dizajnových riešení.

 

kaplnka finsko stolicka kaplnka finsko detail strecha

Foto: Essi Nisonen 

 

Tento typ stavby môže mať svoj potenciál v budúcnosti sakrálnej architektúry. Malá kaplnka určená najmä pre miestnu komunitu poskytuje ideálny priestor na stíšenie či prežívanie dôležitých životných udalostí len v tom najužšom kruhu blízkych.     

Pin It