MZO ARSENALE 1136 Photo by Marco Zorzanello

Začal sa 17. ročník benátskeho bienále architektúry. Foto: La Biennale di Venezia/Marco Zorzanello

 

V sobotu 22. mája odštartovalo prestížne podujatie s účasťou 61 štátov z celého sveta. Česko-Slovenský pavilón si však návštevníci nepozrú – je v zlom technickom stave.

 

V poradí 17. medzinárodná architektonická výstava má tento rok tému How will we live together? (Ako budeme spoločne žiť?). Ústrednou udalosťou je prezentácia 112 architektov zo 46 krajín sveta, vrátane delegácií z Afriky, Latinskej Ameriky či Ázie.

 

MZO ARSENALE 1357 Photo by Marco Zorzanello

 

MZO ARSENALE 1381 Photo by Marco Zorzanello

Foto: La Biennale di Venezia/Marco Zorzanello

 

Druhým veľkým okruhom sú výstavy 61 štátov sveta. Slovensko aj Česká republika medzi nimi tento rok chýbajú a náš spoločný pavilón je zatvorený. „Česko-Slovenský pavilón dlhodobo potreboval rekonštrukciu a poslednou kvapkou bolo, keď v lete 2019 počas konania výstavy silná búrka poškodila sklenený svetlík pavilónu. Správca pavilónu realizoval provizórnu opravu, aby sa výstava nemusela zavrieť. Ďalšou revíziou by však už budova neprešla, preto padlo koncom roka 2019 rozhodnutie o rekonštrukcii pavilónu ČR a SR v Giardini di Castello, Benátky,“ uviedla pre SaB Zuzana Viciaňová, hovorkyňa Ministerstva kultúry SR.

 

cesko slovensky pavilon bienale benatky

Česko-Slovenský pavilón v Benátkach. Foto: Národní galerie Praha

 

Ako ďalej informovala, vlastnícky sa pavilón delil podľa federálneho pomeru 2:1, pričom správou je poverená česká strana. Národní galerie Praha už začala s projektovou prípravou rekonštrukcie pavilónu a vznikla vraj už aj architektonická štúdia. "O časovom horizonte samotnej realizácie rekonštrukcie a teda o tom, kedy začneme v pavilóne opäť vystavovať, zatiaľ informácie nemáme. Výstavný program bude obnovený hneď po ukončení rekonštrukcie – dvojročný cyklus v podobe výstavy architektúry a výtvarného umenia bude pripravovať SNG," doplnila Klára Hudáková zo Slovenskej národnej galérie.

Čo s povojnovou architektúrou? Odpovie maďarský pavilón

Napriek tomu sme však v Benátkach našli aj slovenskú stopu. Maďarský pavilón prezentuje kolektívnu výstavu pod názvom Othernity – Reconditioning our modern heritage. Jej súčasťou je aj práca slovenského ateliéru Plural. „Výstava sa zaoberá témou starostlivosti o architektúru druhej polovice 20. storočia. Kurátorský tím pod vedením Dániela Kovácsa pre ňu vybral niekoľko stavieb, ktoré majú jednu spoločnú črtu: ich existencia je ohrozená,“ vysvetľuje pre SaB Martin Jančok z Pluralu.

 

MZO AZRA AKSAMAIJA 1053 Photo by Marco Zorzanello

 

Návštevníci si výstavu môžu pozrieť až do novembra. Foto: La Biennale di Venezia/Marco Zorzanello

 

MZO EFFEKT 1192 Photo by Marco Zorzanello

 

Pre každý z objektov kurátori vybrali iný architektonický ateliér z rôznych krajín prevažne strednej Európy. „Maďarský pavilón je priestorovo rozdelený na dve polovice. Prvá sa venuje pôvodným objektom a ich architektonicko-historickým hodnotám. Druhá reaguje na situáciu jednotlivých domov v kontexte spoločnej témy prostredníctvom komentárov, interpretácií a projektov,“ dodáva Martin Jančok.

Radikálna zmena v slovenskom podaní

Úlohou ateliéru Plural bolo pozrieť sa na budovu Endre Ady Cultural Centre Újpest. Toto bývalé kultúrne centrum navrhol architekt István Ferencz a postavené bolo v roku 1986. „Už niekoľko rokov je uzavreté. Stratilo svoje opodstatnenie v momente, keď bolo v jeho blízkosti dokončené a spustené nové kultúrne centrum omnoho viac vyhovujúce súčasným požiadavkám pre organizovanie kultúrnych podujatí,“ informuje Martin Jančok.

Projekt Pluralu predstavuje podľa jeho slov pomerne radikálnu zmenu, keďže sa nesnažia zachovať objekt za každú cenu. Práve naopak, ich riešením je jeho odstránenie. „Robíme to však aj preto, aby sme odhalili doteraz menej výraznú danosť areálu bývalého centra, ktorou je jeho fyzické oddelenie od okolitého sídliska. Návrh je založený na tejto idei priestorovej autonómnosti a transformuje pôvodné kultúrne centrum na akúsi vonkajšiu obývaciu miestnosť pre miestnu komunitu. Návrh je na výstave dokumentovaný prostredníctvom skíc, plánov a koláží,“ hovorí Jančok.

 

MZO ELEMENTAL 1426 Poto by Marco Zorzanello

 

Foto: La Biennale di Venezia/Marco Zorzanello

 

Ako sa budeme spoločne hrať?

Hlavnú inštaláciu tohtoročnej benátskej výstavy vytvorilo 5 architektov a má názov How will we play together? (Ako sa budeme spoločne hrať?). Ide o projekt venovaný detským hrám. Bienále, ktoré sa koná až do 22. novembra, dopĺňa aj séria 17 sprievodných podujatí. Tie sa venujú povojnovej architektúre, mladým architektom či vzdelávaniu. Piaty rok po sebe predstaví spoločný projekt aj organizátor La Biennale di Venezia a londýnske Victoria and Albert Museum. V pavilóne úžitkového umenia sa tentoraz zamerali na často nezdokumentovaný svet do-it-yourself mešít.

V rámci bienále bude opäť odovzdaný aj Zlatý lev za celoživotné dielo. Tento rok poputovala do rúk Rafaela Monea – španielskeho architekta, pedagóga a kritika. Špeciálnu cenu za celoživotné dielo in memoriam udelili Line Bo Bardi, dizajnérke, editorke, kurátorke a aktivistke.

 

Rafael Moneo Germán Saiz

Rafael Moneo. Foto: Germán Saiz

 

Hlavná téme podujatia How will we live together? je zameraná na dialógy o nových výzvach, ktoré do architektúry prináša zmena klímy, na úlohu verejného priestoru v mestách, na nové techniky rekonštrukcie a meniace sa formy kolektívneho budovania; o architektúre vzdelávania a výchove architekta či o vzťahu kurátora a architektúry.

 

MZO GIARDINI 1269 Photo by Marco Zorzanello

 

MZO GIRARDINI 1294 Photo by Marco Zorzanello 

Na bienále sa prezentuje 112 architektov zo 46 krajín sveta. Foto: La Biennale di Venezia/Marco Zorzanello

 

Pin It