Fasáda tvorí ochranný obal domu, chráni jeho konštrukcie pred degradáciou spôsobenou dlhodobými klimatickými vplyvmi. Je však aj mimoriadne výrazným vizuálnym prvkom. Vo veľmi krátkej chvíli okoloidúcemu napovie veľa o životnom štýle a vkuse majiteľa domu.

 

Fasádane musí mať len klasickú, u nás veľmi zaužívanú povrchovú úpravu. Prinášame vám zopár tipov, ako môže byť fasáda estetická, pritom netradičná a ešte aj ekologicky prínosná.

 

COR-TEN

 

88-Ruukki_HJ7I2279_copy


Oceľ COR-TEN, vystavená atmosférickým vplyvom vytvára na povrchu konštrukcií tvrdú ochrannú vrstvu, ktorá výrazne spomaľuje ďalší proces korózie. Striedavým zmáčaním vodou a vysúšaním dochádza v prvých rokoch k trvalým zmenám farby, od teplej oranžovohnedej, cez červenohnedú až po tmavú purpurovo hnedú. Po niekoľkých rokoch získavajú obklady z tohto materiálu charakteristickú, veľmi pôsobivú patinu. Ich matný povrch sa výrazne líši od vzhľadu iných kovových povrchov. Veľmi dobre sa uplatňuje pri začleňovaní stavby do starej zástavby, aj pri riešení fasád moderných efektných stavieb, v architektúre ktorých sa uplatňujú chladné tóny.
Špeciálne vlastnosti dáva oceli COR-TEN jej chemické zloženie. Na rozdiel od bežnej uhlíkovej ocele obsahuje nízkolegovaná oceľ COR-TEN menej uhlíka a je obohatená o meď a fosfor. Nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu, preto je úplne recyklovateľná a ekologická.

 

 

DuPont™ Corian®
88-corian188-corian288-corian3


DuPont™ Corian® je materiál, pôvodne vyvinutý na povrchovú úpravu pracovných dosiek. Postupne sa stal funkčným riešením v množstve aplikácií. V poslednom čase prenikol aj do architektúry a stavebníctva, a hoci bol ešte pred pár rokmi považovaný za „futuristickú víziu", dnes je vyhľadávaným funkčným a estetickým riešením. Jeho použitie v exteriéri umožňujú jeho prirodzené vlastnosti: možnosť vyrábať panely na mieru, nepórovistosť a homogénnosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. DuPont™ Corian® má nižšie požiadavky na údržbu, poskytuje jednotnú, monolitickou štruktúru a kompaktnú hmotu, jednoducho sa inštaluje a má špeciálny, nevtieravý vzhľad s osobitým charakterom.

 

 

Fasáda z gabiónov

88-gabionwall4

Doteraz boli gabiónové stavby známe najmä ako infraštruktúrne aplikácie: podpora svahov a úbočí, zabezpečenie brehov, voľne stojace steny na obmedzenie hluku po bokoch diaľnic a ciest.
Tento výrobok však možno použiť aj kreatívnejšie. Napríklad v súkromných záhradách ako malá architektonická forma (Zenturo gabiónové steny), ako súčasť verejného priestoru, alebo ako predné navýšenie budov. Gabióny ako steny možno použiť na dokončenie rohov a hrán s uhlami inými ako 90 stupňov, trapiónov či pyramídových gabiónov. Ich hrubý povrch bráni mladým maľovať na ne graffiti. Použitie gabiónov prepožičiava budovám nielen inovatívny a mimoriadny vzhľad, ale umožňuje aj nájsť riešenie úplne spĺňajúce predstavy architektov a investorov.

 

 

Inteligentná fasáda Novabrik

 

88-Novabrik_211325-original1-hjc9o

 

Na tohtoročnom stavebnom veľtrhu IBF Brno zaujala okrem iných expozícia českej firmy Novabrik, vyrábajúcej betónové systémy. Ide veľmi zaujímavý fasádny systém, realizovaný tzv. suchou cestou bez použitia malty a bez potreby dodatočnej podmurovky, s množstvom ďalších stavebných, ekonomických a estetických predností. Samonosný odvetraný fasádny systém s 50-ročnou garanciou a celosvetovým patentom funguje na princípe komínového efektu a zaručuje optimálne vysušenie plášťa domu od vzlínajúcej vody a pri bývaní produkovanej vlhkosti, ktorá sa usadzuje v múroch domu či bytu. S použitím tejto fasády možno dokonca zbaviť vlhkosti a plesní aj staršie zavlhnuté objekty.

 

 

Fasáda akumulujúca energiu

88-reynaers_2

Reynaers Aluminium priniesol systém ochrannej steny, umožňujúci akumulovať slnečnú energiu dopadajúcu na budovu. Riešenie pozostáva zo slnečnej clony Brise Soleil a fotovoltickej zasklenej steny BIPV (Building-Integrated Photovoltaics) CW 60 Solar integrovanej s objektom. Okrem akumulácie energie, ktorú transformuje na elektrický prúd, spĺňa aj funkcie súvisiacie s ochrannou a estetickou stránkou konštrukcie objektu. Systém je plne kompatibilný s doterajšími systémami zasklených stien CW 50 a CW 60 pre fasády obytných budov, kde je zasklenie zabezpečené prítlačnými lištami upevnenými k nosnej konštrukcii. Zhotoviteľom a architektom to umožňuje uplatniť rôzne kombinácie pre dosiahnutie najlepšieho tvorivého a funkčného výsledku a integrovať prednosti štandardnej dilatácie, odvodnenia a izolácie CW 60 vo vyhotovení CW 60 Solar.

 

 

Fasáda pre niekoľko generácií

 

88-Rheinzink_o_Libeskind-Villa_cam06_01072009

Fasádne systémy z materiálov Rheinzink tvorí zliatina elektrolyticky čistého zinku taveného s legovacími prísadami medi a titánu, pričom je materiál homogénny v celej hrúbke. Jeho životnosť môže dosiahnuť 120 až 200 rokov podľa lokality, klimatických podmienok a kvality ovzdušia. Recyklovateľnosť titánzinkových materiálov presahuje 90 %. Po hodnotení celého životného cyklu, od ťažby, spracovania, využitia až po recyklovanie, bol Rheinzink grémiom AUB certifikovaný ako výrobok ohľaduplný k životnému prostrediu. Jedinečný vzhľad titánzinkovej fasáde dodáva aj prirodzene sa tvoriaca patina. Rýchlosť tvorby patiny závisí od sklonu konštrukcie, od orientácie na svetovú stranu, výdatnosti zrážok a čistoty ovzdušia. Zvyčajne trvá 10 až 20 rokov, kým homogénny povrch fasád kontinuálne vyzrie a fasáda budovy s postupom času pôsobí čoraz zaujímavejšie.

 

 

Fasáda z popínavých rastlín

 

88-Arbanassi02

Lacný a esteticky zaujímavý spôsob vylepšenia fasády ponúkajú zelené popínavé rastliny. Dokážu zakryť isté stavebné nedostatky a dom prirodzeným spôsobom oživia. Nezanedbateľné sú aj ich praktické a ekologické výhody. Na ozelenenie fasády sú vhodné viacročné rastliny, ktoré sa delia na dva druhy. Prvá skupina rastlín sa prichytáva pomocou stopiek priamo na fasádu, druhá rastie po pripravenej opornej konštrukcii. Ak sa chcete tešiť pohľadom na zelenú fasádu celý rok, vyberte si stálozelené druhy popínavých rastlín. V našom klimatickom pásme je to zimolez a známy brečtan, najtradičnejšia rastlina používaná na tento účel. Z opadavých druhov prevláda pavinič päťcípy či trojlaločný s krásne vyfarbenými listami na jeseň. Zelený kabát výrazne znižuje teplotné rozdiely medzi dňom a nocou a bráni rýchlemu ochladzovaniu interiérov. Odborníci hovoria o 10 – 30-percentnej úspore nákladov na vykurovanie.

 

Pripravili Barbara Turčíková a Jana Zajasenská
FOTO archív firiem

Pin It