kino druzba exterier

Dnes ruina, v budúcnosti centrum kultúry plné života. Foto: Mesto Košice

 

Ikonická Družba bola prvým panoramatickým kinom na Slovensku. S novým zámerom na jeho využitie prišli lokálpatrioti Milan Antol a spevák Igor Timko.

 

Trvalo viac ako desať rokov, kým sa od projektu z roku 1967 diváci v Košiciach pozreli na prvé premietanie. Odvtedy sa však Kino Družba, prvé svojho druhu na Slovensku, tešilo záujmu návštevníkov. Až do roku 2002, kedy sa v týchto výnimočných priestoroch hralo naposledy. Odvtedy kino napriek viacerým plánom chátralo. Stavba z dielne Eugena Kramára a architekta Jána Šprláka-Uličného je označovaná aj ako jedna z ikon modernej architektúry. V pondelok 10. augusta mesto Košice spolu s občianskym združením Chi3 informovali o zámere dať mu druhú šancu s urobiť z niekdajšieho kina Družba kultúrny stánok.

Z ruiny oáza slobodnej kultúry

Za nápadom stojí riaditeľ Chi3 Milan Antol a známy hudobník Igor Timko. „Ako rodeného Košičana ma roky trápi, že takýto architektonický skvost obrovskej kultúrnej hodnoty, ktorý všade inde na svete by zveľaďovali, sa postupne rozpadáva. Naším cieľom je vytvoriť z neho multifunkčný priestor, oázu slobodnej kultúry, v ktorej by prekypoval život,“ vysvetľuje Igor Timko.

„Bez Igora Timka, jeho energie a kontaktov by som o znovuobnovení Družby ani neuvažoval, neveril by som, že to vyjde. Dnes som presvedčený, že o pár rokov sa stretneme s Košičanmi na jej otvorení,“ uviedol Milan Antol.

Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka podmienkou bolo, aby táto ikonická stavba ostala ikonickou, aby zásahy do nej boli minimálne, aby plnila svoj kultúrny účel a aby okolie ostalo zachované.

Rešpekt k architektúre

Po novom by sa okrem premietania filmov v Kine Družba mali konať aj divadelné predstavenia, koncerty, výstavy či iné kultúrne akcie. Autori projektu rátajú aj s kongresmi, konferenciami alebo workshopmi. Kino by malo dostať aj ekologickú zelenú strechu.

„Dôležitejšie ako samotná štúdia, je realizácia myšlienky prinavrátiť život a aktivity do tohto priestoru. Najviac si cením otvorenú komunikáciu a rešpekt k architektonickej hodnote budovy a zároveň zámer rozšíriť ponuku kultúry aj v exteriéri, čo môže byť prínosom nielen pre Terasu, ale pre celé Košiciach,“ povedal starosta mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota.

Pin It