presov papez podium celok

Zdroj: Prešovská archieparchia

 

Navrhol ho miestny architekt Peter Marcinko. Bude siahať do výšky približne 13 metrov.

 

V rámci blížiacej sa návštevy Slovenska pápež František odslúži 14. septembra v Prešove liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Pred mestskou športovou halou preto vyrastie priestor, ktorému bude dominovať kríž a červená farba.

Ústedným motívom je kríž

„Východná svätá liturgia je veľmi dynamická a plná symboliky a tomu zodpovedá aj architektonická príprava celého liturgického priestoru. V božskej liturgii sa spája pozemské s nadpozemským, časnosť s večnosťou,“ uviedol Michal Pavlišinovič z Prešovskej archieparchie.

 

presov papez podium zblizka

Zdroj: Prešovská archieparchia

  

Tento priestor bude takmer 30 metrov široký, 15 metrov hlboký a bude siahať do výšky asi 13 metrov. Keďže práve na deň pápežovej návštevy Prešova pripadá sviatok Povýšenia svätého kríža, práve kríž je aj ústredným motívom samotného pódiového komplexu. Na jeho vrchole bude umiestnený typický gréckokatolícky kríž, symbolicky povýšený a podopretý rukami, ktoré ho obdarovávajú. „Práve byzantský oslávený kríž, na ktorom Kristus nie je trpiaci, ale už vzkriesený, bude dominovať na zadnej stene svätyne nad pápežským trónom – sedesom,“ vysvetlil ďalej Michal Pavlišinovič.

 

presov papez podium zboku

Zdroj: Prešovská archieparchia

 

Pripomienka neprávom odsúdených

Celému podujatiu bude podľa informácií z Prešovskej archieparchie dominovať červená farba, ktorá má opäť svoju symboliku – Kristovu obetu. Ide však tiež o symbol mučeníctva biskupov a kňazov Gréckokatolíckej cirkvi, ktorí v 50. rokoch minulého storočia boli štátnym aparátom neprávom odsúdení. V liturgickom priestore sa bude nachádzať aj ikona klokočovskej Bohorodičky a ikony z dreveného chrámu v Kožanoch.

Autorom návrhu je prešovský architekt Peter Marcinko. Práve on v minulosti navrhol liturgický priestor počas návštevy pápeža Jána Pavla II. V Prešove v roku 1995.  

Pin It