c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 13

Foto: Marek Hajkovský

 

Už deviaty raz na Hrebienku vyrástol chrám z ľadu. Tentoraz odkazuje na Svätojakubskú púť.

 

Cieľom pútnikov, ktorí mieria do španielskeho Santiaga de Compostela, je tamojšia Katedrála svätého Jakuba. Jeho zimná verzia je oddnes prístupná aj na Hrebienku. Realizačný tím opäť viedol ostrieľaný Adam Bakoš.

Koniec zlých čias

Stalo sa tak práve v roku, ktorý má v Santiagu prívlastok Jubilejný, keďže sviatok sv. Jakuba po dlhých 11-tich rokoch pripadol v tomto roku na nedeľu (25. júla). „Na ľadovej katedrále nebudú chýbať ani také ikonické detaily ako nenápadný kruh na fasáde chrámu s vyobrazením gréckych symbolov v netradične opačnom poradí – omegy a alfy symbolizujúcich miesto, kde niečo staré končí a nové začína či ľadové mušle ako dôverný znak sprevádzajúci pútnikov na ceste poznania a zážitkov pri púti do Santiaga de Compostela. Chýbať nebude ani socha sv. Jakuba, ktorú pútnici pri dokončení púte chodia objímať – v ľadovom dóme bude vyrobená z dreva a bude umiestnená v ľavom krídle katedrály,“ informoval Lukáš Brodanský z horkého strediska Vysoké Tatry. 

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 15

 

Voľba tohto ikonického diela nebola náhodná. Podľa Brodanského majú omega a alfa z katedrály znamenať symbolický koniec zlých covidových čias, a, naopak, začiatok lepších dní.

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 16

 

Takmer dvetisíc ľadových blokov

Technologickou novinkou je termoizolačná vložka pod strechou kupoly, v ktorej stavba stojí. „Táto novinka nám výrazne uľahčuje udržiavanie ľadového dómu v špičkovej kondícii. Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ informoval Rastislav Kromka, technický manažér stavby. Na stavbe ľadového chrámu pracovali sochári už tradične pod vedením Adama Bakoša – 20 šikovných remeselníkov zo Slovenska a Českej republiky doplnila Američanka Griffon Ramsay. Na stavbu bolo použitých spolu 225 ton ľadu v podobe 1 880 ľadových blokov.

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 17

 

Tatranský ľadový dóm vyrástol na Hrebienku po 9-ty krát. V predchádzajúcich ročníkoch mohli návštevníci Hrebienka obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála Notre Dame v Paríži, Bazilika sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonáda a ďalšie.

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 18

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 19

 

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 22 c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 23

 

c Marek Hajkovsky foto LADOVY DOM 2021 28

Pin It