helsinki hotel stanica

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

Ikonické dielo slávneho architekta Eliela Saarinena doplnil nový hotel, ktorý rešpektoval ducha budovy v štýle art noveau.

 

Hlavná vlaková stanica v Helsinkách je nielen cieľom cestujúcich, ale aj fanúšikov architektúry. Pochádza zo začiatku 20. storočia a je považovaná za majstrovské dielo fínskeho art noveau. Zároveň patrí medzi top pamätihodnosti mesta. V tomto roku k nej pribudla prestavba z dielne architektov zo štúdia Futudesign. Je dizajnová, súčasná, no zároveň mimoriadne citlivá k svojmu historickému dedičstvu.

 

helsinki hotel stanica exterier

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

Súčasný zážitok z historickej architektúry

Nový luxusný hotel sa udomácnil v bývalých administratívnych priestoroch patriacich k železničnej stanici. Tá sa zaraďuje k najkrajším železničným staniciam na svete. Po novom tu hostia nájdu 500 izieb, spoločenské a banketové priestory. „Víziou nového dizajnu je vytvoriť súčasný hotelový zážitok a zároveň sa postarať o jeden z najviac cenených kúskov architektúry,“ hovorí architekt Aleksi Niemeläinen z Futudesign. Ako dodal, ich cieľom bola odvážna interpretácia architektúry Eliela Saarinena z úplne novej perspektívy, ktorá urobí staré aj nové prvky zaujímavými.

 

helsinki hotel stanica

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 


V praxi to znamená, že obnovená budova sa riadi logickým usporiadaním pôvodnej stanice: jej členitou fasádou a výrazným zakončením. Oblúkové okná na poschodí hotela nadväzujú na pôvodné plány Eliela Saarinena. Za zmienku stojí aj fasáda nového hotela. Zmes betónu a červenej žuly pripomína fasádu samotnej stanice a zároveň jej prepožičiava veľkolepý vzhľad.

 

helsinki hotel stanica fasada

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

Okná od stropu až po zem

Pocit priestrannosti izbám dodáva zachovaná výška podlaží na úrovni 4,5 metra a architekti ich zároveň vybavili oknami od podlahy až po strop. Hostia si tak môžu vychutnať výhľad na krásny park, ktorý obklopuje hotel.

 

helsinki hotel stanica okna

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

Zaujímavosťou je, že samotný Saarinen mal už v roku 1918 víziu, že železničná stanica sa presunie viac na sever a mesto sa v tejto časti bude rozvíjať v duchu európskych bulvárov s monumentálnymi budovami. Nový Scandic Grand Central Helsinki takou budovou určite je. Úcta k pôvodnému sa prejavila zreštaurovaním pôvodného nábytku, ale aj chodieb či schodísk. Vo výsledku je tak hotel pútavou kombináciou histórie a architektúry.

 

helsinki hotel stanica exterier fasada

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

 

helsinki hotel stanica

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

 

 

helsinki hotel stanica letecky pohlad

Foto: Marc Goodwin, Iikka Airas

 

Pin It