richard rogers portret cb

Foto: Facebook Richarda Rogersa

 

Autor slávnej stavby Centre Pompidou či Lloyd’s Building skonal v sobotu 18. decembra večer vo veku 88 rokov.

 

Richrad Rogers mal na svojom konte azda všetky významné architektonické ceny. Tú najprestížnejšiu z nich – The Pritzker Price – nevynímajúc. V roku 1991 bol pasovaný za rytiera.

Kultúrny stánok s viditeľným potrubím

V súvislosti s jeho menom sa najviac skloňuje dnes už ikonické parížske Centre Pompidou, ktoré je vlajkovou loďou tzv. high-tech architektúry. Rogers bol pionierom tohto smeru, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii koncom 60 rokov. Centre Pompidou navrhol spolu s Renzom Pianom. Ide o budovu, ktorá slúži kultúre, no architekti ponechali jej štruktúru a mechanické časti viditeľné aj zvonku. Napriek tomu, že pozostáva zo skla, ocele a gigantických farebných rúr, v centre Paríža sa rýchlo udomácnila a stala sa jeho slávnou súčasťou.

 

centre pompidou

Centre Pompidou v Paríži. Foto: mesto Paríž

 

Kancelárie pre poisťovňu aj „strúhadlo na syr“

Ďalšou ikonickou stavbou z dielne Richarda Rogersa je londýnska Lloyd’s Building, ktorá sa radí medzi jeho prvé high-tech bloky kancelárií. Rogers ju navrhol pre jednu z najznámejších poisťovacích firiem sveta. Podobne ako v prípade Centre Pompidou, aj budova Lloyd’s má všetky servisné prvky umiestnené vonku, aby bol vnútri zabezpečený nerušený priestor.

 

lloyds building

Lloyd's Building v Londýne. Foto: visitlondon.co.uk

 

V Londýne zanechal však okrem tejto budovy ešte mnoho iných významných stavieb, napríklad centrum Millenium Dome alebo 225-metrový mrakodrap prezývaný vďaka trojuholníkovému tvaru „Cheesegrater“ (strúhadlo na syr). Medzi Rogersove diela patrí aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, Terminal 5 na londýnskom letisku Heathrow či Terminal 4 na madridskom letisku Barajas.

Richard Rogers mal talianske korene, narodil sa vo Florencii a do Veľkej Británie prišiel kvôli štúdiám. Neskôr študoval aj na americkej Yale. Podľa stanice BBC patril medzi najvplyvnejších svetových architektov súčasnosti.

Pin It