museum of ethnography budapest napur architect 1

Foto: Gyorgy Palko

 

Koncom mája v Budapešti otvorili nové Múzeum etnografie, ktoré sídli v budove s oblou a rozsiahlou zelenou strechou.

 

Múzeum je súčasťou najväčšieho kultúrneho centra Európy s názvom Liget Budapest. Pod návrh tejto atypickej budovy sa podpísalo maďarské štúdio Napur Architect. Jemné zaoblenie vychádza z jej ďalšej funkcie: slúži ako pasáž či pomyselná brána spájajúca mesto s parkom.

 

museum of ethnography budapest napur architect 27

Foto: Gyorgy Palko

 

Fasáda z pixelov

Zaujímavosťou je, že 60 percent budovy sa nachádza pod úrovňou zeme, takže svojou mierkou nijako neruší okolité prostredie. Zapadá doň aj zelená strecha, ktorá má slúžiť ako komunitný priestor a verejný park.

 

museum of ethnography budapest napur architect 2

Foto: Gyorgy Palko

 

Ďalším výnimočným prvkom je sklenená fasáda s dekoratívnymi kovovými panelmi. Panely sú vytvorené z takmer pol milióna pixelov, ktoré vytvárajú dizajn odkazujúci na vybrané etnografické motívy z maďarských a medzinárodných zbierok múzea. Jednotlivé pixely vložil do laserovej vyrezanej hliníkovej mriežky špeciálny robot. Na celej budove je týchto mriežok viac ako dvetisíc.

 

museum of ethnography budapest napur architect 10

Foto: Gyorgy Palko

 

museum of ethnography budapest napur architect 28

Foto: Gyorgy Palko

 

Elegantné línie

Budapeštianske etnografické múzeum už dlhšiu dobu vzbudzuje medzinárodnú pozornosť a na svojom konte má už viacero prestížnych ocenení. Interiér pozostáva z kreatívne navrhnutých priestorov, ktoré ponúknu nové možnosti na komunikáciu s návštevníkmi. Stavba je špecifická svojím dynamickým pôsobením v kombinácii s jednoduchými, elegantnými líniami.  

 

museum of ethnography budapest napur architect 21

Foto: Gyorgy Palko

 

museum of ethnography budapest napur architect 8

Foto: Gyorgy Palko

 

museum of ethnography budapest napur architect 25

Foto: Gyorgy Palko

 

Pin It