Ismont kastiel cely

Vizualizácia: ISMONT

 

Hotelový rezort Château Révay predstavuje unikáte miesto s nádychom histórie, v lone nádhernej prírody dvestoročného parku. Okrem samotného kaštieľa v Turčianskej Štiavničke sú súčasťou rezortu apartmány, vhodné ako rekreačná nehnuteľnosť. O priebehu rekonštrukcie i o tom, aké služby bude rezort hosťom ponúkať, sme sa rozprávali s Paulínou Kostelanskou, projektovou manažérkou spoločnosti ISMONT.

 

Spoločnosť Ismont realizuje výnimočný projekt – rekonštrukciu renesančného kaštieľa v Turčianskej Štiavničke na Château Révay. Okrem záchrany národnej kultúrnej pamiatky, čo je cieľom tohto projektu?

Prvou dôležitou úlohou je zhodnotiť potenciál unikátneho priestoru prostredníctvom pamiatkovej obnovy, ale aj celkový citlivý prístup k rekonštrukcii takéhoto typu po viacerých stránkach. V budúcnosti bude pre prevádzkovateľa výzvou vytvorenie adekvátneho lokalitného programu, vzhľadom na historické pomery, súčasné nároky i normy, a sprostredkovanie jedinečného a neopakovateľného zážitku. 

Čo všetko je a bude súčasťou unikátneho hotelového rezortu Château Révay? 

V prvom rade treba spomenúť znamenitý historický park so súborom vodných plôch, ktoré boli v minulosti súčasťou Turčianskych serpentín. V parku okamžite zabudnete na okolitý ruch a začnete „počúvať ticho“. V celom areáli pribudne areálové osvetlenie, parkový mobiliár, altánok, lukostrelecká strelnica, dom jogy a na konci pozemku je plánované zázemie pre domáce zvieratá, tzv. zoopark, ktorý by v budúcnosti mal poskytovať aj služby, ako zooterapia a hipoterapia. Súčasťou historického parku je tzv. „empírový skleník“ alebo arborétum, ktorému plánujeme prinavrátiť autentickú atmosféru a funkciu. V neposlednom rade je to samotný 6-krídlový kaštieľ a jeho pre mňa rôzne podoby, ktorými v minulosti alebo aktuálne prechádza. Súčasťou rezortu budú aj apartmánové domy nachádzajúce sa v bezprostrednej blízkosti kaštieľa, ktorého súčasťou bude aj wellness zóna, reštaurácia či kaviareň. 

 

Ismont kastiel celok

Vonkajšia architektúra apartmánov bude v prevedení meštianskych domov. Vizualizácia: ISMONT

 

Keďže kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, bolo pri rekonštrukcii potrebné použiť špecifické stavebné procesy a metódy? Ktoré jedinečné prvky sa podarilo zachovať?

Samotná rekonštrukcia staršieho objektu je vždy veľmi špecifická, obzvlášť v takomto rozsahu a objeme aj ekonomicky náročná. A keď k tomu pridáme pamiatkovú obnovu a otázny statický stav objektu, je to súhrn nie úplne najšťastnejších predispozícií, ktoré by ste ako projektový manažér alebo investor chceli vo svojom projekte riešiť. No na druhej strane, je to veľká výzva a jedinečný príbeh, ktorého je teraz náš tím súčasťou. 

Z takých najzaujímavejších procesov, ktoré sme pri rekonštrukcii absolvovali, bola trysková injektáž, ktorú nám zabezpečila spoločnosť Keller s. r. o., kde vo východnom krídle kaštieľa prebehol proces „soilcrete“, a teda dodatočné vytvorenie základov pod úrovňou terénu. Aktuálne sme v procese, kedy budujeme bielu vaňu a čelíme problému podzemnej vody. Ďalším zaujímavým procesom bolo podrezanie muriva diamantovým lanom, ktoré pre nás realizovala spoločnosť Grizzly, s.r.o. Dôvodom tejto ralizácie bolo zamedzenie vzlínajúcej vlhkosti prenikajúcej do muriva. 

 

ismont kastiel

 Apartmány Révay sú unikátnym projektom. Vizualizácia: ISMONT

 

Čo sa týka pamiatkovej obnovy, zachovalo sa niekoľko prvkov z obdobia renesancie, ako napríklad drevený a kamenný portál, ktoré sa zakonzervujú pre ďalšie generácie, alebo štukové výzdoby stropov spolu s unikátnym krbom, révayovský erb, ktorý je dominantou západného krídla a hlavného vstupu, alebo „epitaf“ Jána Révaya, ktorý bude vystavený v kaplnke. Zachovalo sa tiež balustrádové schodisko, ktorého chýbajúce časti budú doplnené replikami. Samozrejme, všetky prvky sú zaznamenané v tabuľke chránených prvkov a musia byť remeselne alebo reštaurátorsky obnovené, pretože podliehajú pamiatkovej obnove, na čo dohliada Krajský pamiatkový úrad Žilina. 

 

ismont kuchyna Denoiser

Kuchyňa jedného z apartmánov. Vizualizácia: ISMONT

 

Súčasťou Château Révay sú aj apartmánové domy s luxusnými apartmánmi. Aké bude ich prevedenie, aby vhodne dopĺňali samotný kaštieľ a historický park?

Apartmány Révay sú unikátnym projektom, ktorý v sebe kombinuje najmodernejšiu stavebnú technológiu a historický štýl exteriéru. Vonkajšia architektúra apartmánov bude v prevedení meštianskych domov, ktoré budú dokonale zakomponované v historickom parku s kaštieľom. Interiéry budú pripravené vo vyhotovení holobyt alebo v štandardnom vybavení s jemným nádychom štýlu art deco. Nachádzať sa tu bude spolu 116 apartmánov v siedmich apartmánových domoch, ktoré budú riešené ako rezidenčné zóny s dostatkom parkovacích miest. Apartmány Révay prinesú unikátnu kombináciu úzkeho spojenia nadštandardného bývania s prírodou, budú doslova obklopené historickým parkom. Celý komplex budov ponúkne dostatok súkromia s orientáciou okien do zelene a s výhľadom na park. 

 

ismont kastiel exterier

 

 Vizualizácia: ISMONT

 

ismont spalnna Denoiser

Spálňa apartmánu. Vizualizácia: ISMONT

 

Aké bude ich využitie a pre koho sú určené? Ide o vhodnú investíciu do rekreačnej nehnuteľnosti?

Apartmány budú určené na rekreačné účely. Majitelia apartmánov budú môcť využívať svoju nehnuteľnosť na vlastnú rekreáciu a rovnako budú môcť apartmány prenajímať. V prípade prenájmu je koncept projektu nastavený tak, aby majiteľovi apartmánu prinášal výnos, bez nutnosti jeho osobnej účasti. Bude záležať len na tom, aký hotelový program si vyberie. Všetky činnosti spojené s prenájmom a prevádzkou apartmánov zabezpečí správa hotela. Z tohto pohľadu ide o vhodnú rekreačnú investíciu, ktorá sa, navyše, nachádza v príjemnom podhorskom prostredí. 

 

 ismont kastiel park

Parku chcú vrátiť jeho pôvodný historický charakter. Foto: ISMONT

 

Budú môcť majitelia a hostia apartmánov využívať 16-hektárový priestor historického parku, resp. aké budú ďalšie benefity?

Do budúcna plánujeme sprístupniť park pre hostí rezortu a apartmánov, ako aj pre širokú verejnosť, pri súčasnom rešpektovaní potrieb budúcich klientov a hostí. Ďalej plánujeme v časti areálu vybudovať zóny pre outdoorové aktivity, či už športového alebo relaxačného charakteru. Okrem vyššie uvedeného budú môcť majitelia a hostia apartmánov získať zľavy na gastro, wellness a doplnkové služby poskytované Château Révay podľa aktuálnej ponuky. Všetky spomenuté aktivity sú v procese plánovania, takže o aktuálnej ponuke budeme budúcich hostí rezortu včas informovať. 

 

ismont kastiel Park2

Foto: ISMONT

 

Súčasťou rezortu je i empírový skleník, tzv. oranžérium – aké bude mať využitie?

Ako je spomenuté vyššie, ponecháme funkciu oranžérie s rôznorodou vegetačnou zložkou, do ktorej citlivo zakomponujeme kaviareň a sprístupníme tak priestor verejnosti. Pre zaujímavosť spomeniem, že empírový skleník bol vybudovaný v 19. storočí podľa návrhov Matúša Šmalu a pestovali sa v ňom citrusové plody, ktoré v tej dobe šľachta veľmi obľubovala.

Dôjde aj na revitalizáciu parku a jedinečného vodného systému?

Vodné plochy, nátokové plochy a nátokové objekty, tzv. „mníchy“, bolo nutné vyčistiť od nánosov a lokálne zaizolovať, čo nebolo úplne jednoduché. Zistili sme, že čistenie plôch nemôže prebiehať v inom ako zimnom období, práve keď boli rybníky vypustené a nánosy zamrznuté, lebo inak by sa strojové vybavenie len veľmi ťažko pohybovalo. Aktuálne sme v momente, kedy testujeme funkčnosť a tesnosť rybníkov.

Zaujalo nás:

  • Révayovský kaštieľ sa objavil vo filme Martina Friča „Jánošík“ v scéne, keď gróf Révay z terasy kaštieľa strieľal na nášho najznámejšieho zbojníka – Juraja Jánošíka.

  • V susedstve kaštieľa sa narodil významný slovenský básnik Ján Kostra, ktorý opísal svoju lásku k rodisku a kaštieľu v básni „Môj rodný dom“.

  • Château Révay je obklopený historickým anglickým parkom z 19. storočia. Tento park, či skôr arborétum, má neopakovateľné kúzlo a pochváliť sa môže šiestimi nádhernými rybníkmi a niekoľkými tisíckami stromov z rôznych kútov sveta, z ktorých sú mnohé jedinečné pre európsky región.

 

Projekt v číslach 

1 unikátny hotelový rezort

7 apartmánových domov

116 apartmánov

16-hektárový historický park 

 

www.chateaurevay.sk

Viac informácií o projektoch spoločnosti ISMONT, s. r. o. nájdete na www.ismont.sk.

 

Pin It