istropolis flickr

Takýto obraz je už minulosťou. Snímka: flickr.com/Peter Kuzmin

 

Developerská spoločnosť Immocap pokračuje v asanácii Istropolisu na Trnavskom mýte v bratislavskom Novom Meste, konkrétne demontážou výškovej administratívnej budovy bývalého Domu odborov ROH.

 

Práce sa začali odstraňovaním fasády, od utorka by sa mala špeciálnym vysokým ramenom začať odstraňovať samotná stavba. Práce by mali trvať do konca roka, spoločnosť žiada obyvateľov o trpezlivosť i pochopenie.

Najnáročnejšie obdobie je už minulosťou

"Uvedomujeme si, že aktuálne práce môžu obyvateľom v okolí dočasne znepríjemniť život. Príprava projektu nový Istropolis sa dostala do fázy, ktorá so sebou prináša aj nepríjemné vplyvy v podobe dočasného zvýšenia hluku a prašnosti, ale to najnáročnejšie obdobie by malo byť za nami," skonštatoval generálny riaditeľ Immocap Martin Šramko.
Developer ubezpečuje, že asanácia bude postupná a opatrná, aby sa čo najviac znížili negatívne vplyvy súvisiace s prácami. Poukazuje na to, že asanačné rameno, ktoré dokáže pracovať vo veľkej výške, má zabudované zavlažovacie trysky na zníženie prípadnej prašnosti. Tá má byť eliminovaná aj dodatočnými vodnými zdrojmi na úrovni terénu vrátane vodného dela.

Prípravy na nový Istropolis

Stavby bývalého Istropolisu by mali byť odstránené do konca tohto roka. Developer zároveň pokračuje v projekčných prácach a prípravách na realizáciu nového Istropolisu. V súčasnosti pracuje na územnom rozhodnutí, ktoré by chcel získať v priebehu budúceho roka. Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia. Slúžila ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bola majetkom odborov. Novomestská samospráva sa ju pred rokmi pokúšala odkúpiť, k dohode neprišlo.
Bývalý Istropolis má nahradiť projekt Nový Istropolis. V ňom developer počíta okrem kultúrno-spoločenského centra aj s dvoma obytnými budovami, troma administratívnymi budovami či kongresovým hotelom. Z toho jedna stavba má mať výšku 116 metrov. Okrem Domu odborov chce investor prestavať aj jeho okolie.

Pin It