CEZAAR vitazi

Koláž: SaB

 

Vo štvrtok 6. októbra sa verejnosť dozvedela laureátov tohtoročnej Ceny za architektúru. Medzinárodná porota ich vybrala spomedzi celkovo 88 prihlásených diel.

 

Kategória Rodinné domy:

Vila Bôrik, Žilina

 

vila borik zilina1

 

Ateliéry: PLURAL, LABAK

Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, Ruslan Dimov

Krajinný architekt: Michal Marcinov Iné: statika: Katarína Kyselová; oceľové konštrukcie: Samuel Šimonovič

Foto: Maxime Delvaux

Výnimočný architektonický koncept, v ktorom sa urbanistické riešenie, konštrukcia, materiálové riešenie aj dôraz na detail prepájajú v jeden konzistentný celok. Priestorovo bohatý svet interiéru sa prepisuje do formy domu a vytvára jedinečnú architektúru, ktorá znesie porovnanie v medzinárodnej mierke.

 

vila borik zilina2 vila borik zilina3 vila borik zilina4

 

 

Kategória Bytové domy:

Nová Dunajská, Bratislava

 

Nova Dunajska4

 

Ateliér: JRKVC Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla

Foto: Peter Jurkovič

Výborný príklad zastavania prieluky, ktorý kultivovanou architektúrou prispieva k životu mesta. Porota ocenila skromný výraz budovy, založený na jasnom členení stavby, architektonický detail a zrozumiteľné dispozičné riešenie.

 

 

Nova Dunajska1 Nova Dunajska2 Nova Dunajska3

 

Kategória Exteriér:

Obnova turistického areálu Malý Slavín v mestských lesoch Bratislavy, Bratislava

 

Maly Slavin2

 

Ateliér: BAKYTA architekti

Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková Iné: statika: Pavol Drha; spolupráca: Július Vass

Foto: Matej Hakár

Známu turistickú destináciu malého Slavína výrazne zatraktívnil nový objekt prístrešku, ktorý je vymedzený zázračne levitujúcou mriežkou/strechou. Objekt je otvoreným spoločenským priestorom dobre integrovaným do scenérie lesa

 

 

Maly Slavin1 Maly Slavin3 Maly Slavin5

 

Kategória Občianske a priemyselné budovy

Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch

 

PLANTEX 01

 

Architekt: Adam Lukačovič

Foto: Adam Lukačovič

Záhradné centrá sú väčšinou miestami, kde sa stretáva všehochuť, kombinácia živého aj neživého gýča. Toto záhradné centrum však nejde vyšliapanou cestou. Je znamením, ktoré načrtáva nové, neošúchané prístupy. Rastlina je integrálnou súčasťou architektúry. Architektúry, ktorá dokáže voňať.

 

 

PLANTEX 04 PLANTEX 05 PLANTEX 06 1

 

Kategória Fenomény architektúry

Bunky Jelšava, kaštieľ Coburgovcov, Jelšava

 

Bunky Jelsava1

Ateliér: 2021

Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká Iné: spoluautori dizajnu buniek: Matúš Šestina, Miro Šestina; osvietený investor: Čierne Diery; svetelný dizajn: Laura Murguía Sánchez, Lenka Balážová; statik: František Hladký

Foto: Vladimír Eliáš

Autori vytvorili „mikrohotel” v čase. Návštevník sa stáva súčasťou záchrany a transformácie pamiatky. V našich končinách unikátny a inovatívny spôsob dočasnej zážitkovej intervencie.

 

 

Bunky Jelsava2 Bunky Jelsava3 Bunky Jelsava4

 

Kategória Interiér

EMA, Bratislava

 

EMA5

 

Ateliér: TOITO

Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke

Foto: Katarína Príkopská

Rekonštrukcia bytu Ema z 50. rokov zaujme odvážnym prenikaním funkcionalít, ktoré narúšajú tradičný pôdorysný rozvrh. Pozitívnym momentom je antihierarchickosť miestností, dynamickosť prepájania jednotlivých rolí bytu, ako aj stieranie hraníc medzi nosnými prvkami bytu a tými, ktoré vymedzujú priestor.

 

EMA1 EMA2 EMA4

 

V priebehu slávnostného galavečera odovzdali aj dve špeciálne ocenenia. Držiteľom ocenenia Patrón architektúry sa stal Metropolitný inštitút Bratislavy. Cenu verejnosti získala obnova Mestskej plavárne v Trebišove.

 

Obnova mestskej plavárne v Trebišove

 

mestska plavaren trebisov

 

Architekt: Patrik Panda

Foto: Patrik Panda, Zoltán Kanócz, Vlastimil Slávik

Najsilnejšou kvalitou tejto rekonštrukcie je to, že je súčasťou väčšieho a dlhodobého plánu. Ide o plán oživenia mesta Trebišov cez fenomén mestského parku a k nemu priliehajúcej športovej a voľnočasovej infraštruktúry. Autorovi sa podarilo dosiahnuť veľmi presvedčivý výsledok vo veľmi zložitých podmienkach a položil tak základ procesu, ktorý môže viesť k radikálnej zmene kvality života v Trebišove.

Pin It