poveglia ostrov

Ostrov Poveglia pri Benátkach dodnes zíva prázdnotou. Foto: Visit Venezia

 

Od strašidelného ostrova v Taliansku, ktorý je neprístupný verejnosti, až po niekdajšie väzenia – viaceré miesta skrývajú temnú minulosť.

 

Prvý november je pre niekoho spätý s Halloweenom, pri iných je to Sviatok všetkých svätých. Tak či tak ide o obdobie viac zamerané na tajomno a nadprirodzenosť. Prečítajte si o niekoľkých miestach, na ktoré upozornili na svojej webstránke Techne Architects a ktoré bez zveličovania možno označiť za strašidelné.

Ostrov Poveglia, Taliansko

Niektorými označovaný ako najstrašidelnejší ostrov na svete, maličká Poveglia dokázateľne má svoju temnú stránku. Historicky sa spájala najmä s morovými epidémiami. V 14. a neskôr v 17. storočí bol ostrov využívaný ako miesto karantény pre tých, ktorí sa nakazili morom – a rovnako aj ich masovým pohrebiskom. O približne dvesto rokov neskôr tu vybudovali psychiatrickú liečebňu. Najvýraznejšou stavbou ostrova ležiaceho medzi Benátkami a Lidom je zvonica. Ohľadom pôvodnej zvonice, ktorá bola neskôr odstránená, koluje desivý príbeh: Lekár, ktorý mal liečiť tunajších psychiatrických pacientov, sa údajne namiesto liečby venoval rôznym pochybným experimentom. Napokon sa zo zvláštnej atmosféry tohto miesta sám zbláznil a svoj život ukončil skokom z tejto vysokej veže. Psychiatrickú liečebňu na Poveglii v definitívne zatvorili v roku 1968. Odvtedy je ostrov pustý, neúspešne ponúkaný na predaj a verejnosti je tam vstup zakázaný.

 

Hrad Himeji, Japonsko

 

spooky himeji castle

Foto: Japan Objects

 

Bez ohľadu na príbehy, ktoré sa s týmto hradom spájajú, ide o predstaviteľa typickej hradnej architektúry Japonska v stredoveku. Je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Vďaka svojej žiarivo bielej fasáde a strechám s lomenicovými štítmi je tiež nazývaný Pevnosť bielej volavky. Tento hrad však podľa legendy zahŕňal aj Vežu márnosti, kam jeden z majiteľov zamykal svoju nevestu. Rovnako bola jeho súčasťou aj miestnosť pre rituálne samovraždy – neskôr využívaná už len ako zásobáreň vody. Ako uvádzajú Techne Architects, hrad bol postavený na vojnu a je údajne chránený svojimi keramickými dlaždicami. Faktom je, že v priebehu storočí akoby záhadne odolal niekoľkým veľkým katastrofám a akoby zázrakom sa zachoval až dodnes.

 

Kaštieľ Dobrej nádeje, Južná Afrika

 

spooky castle good hope

Foto: Castle of Good Hope

 

Napriek svojmu názvu je kaštieľ považovaný za jednu z najstrašidelnejších stavieb v Južnej Afrike. Ide totiž o bývalú vojenskú pevnosť a väzenie známe pod prezývkou Donker Gat, čiže temná diera. Budova bola bez okien, často zaplavená a údajne v nej aj mučili väzňov. S kaštieľom Dobrej nádeje sa spája meno generála Pietera Gysberta van Noodta, ktorý tu mal dať nespravodlivo uväzniť siedmich vojakov. Jeden z nich ho pred smrťou preklial a van Noodt krátka nato naozaj zomrel.

 

Pevnosť Bhangarh, India

 

spooky architecture Bhangarh Fort

Foto: Rajasthan Tourism

 

Vraj jedno z najstrašidelnejších miest Indie. Do karát jeho zvláštnej povesti hrá aj fakt, že do tejto pevnosti je zakázaný vstup v noci. História hovorí, že miesto je opustené od roku 1783, legendy, že sa tak stalo kvôli viacerým prekliatiam a paranormálnym javom. Miestni stále veria, že všetko, čo by sa vnútri postavilo, bude zničené. Pevnosť Bhangarh však rozhodne zaujme svojou architektúrou a napríklad aj blízkymi domami bez striech. Stále tu prevláda aj myšlienka, že ak by mal dom strechu, tá sa na svojich obyvateľov zrúti.  

Pin It