insaid awards22

Koláž: SaB

 

Medzi laureátov ocenenia Insaid Awards patrí ateliér režiséra aj kaviareň v „surovej“ podobe.

 

Vo štvrtok 3. novembra verejnosť spoznala autorov najlepších slovenských interiérov podľa poroty súťaže Insaid Awards. Víťazov oznámila v piatich profesionálnych kategóriách a v troch určených pre študentov. Za svojho favorita mala možnosť hlasovať aj verejnosť.

Porota posudzovala prihlásené projekty v dvoch kolách. Z nich následne vzišiel shortlist nominovaných interiérov. Po osobných obhliadkach napokon medzinárodná porota vybrala víťazov.

Predsedom poroty bol pedagóg z bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení Miroslav Debnár, jej členmi boli aj zástupcovia belgickej a nemeckej komory interiérových architektov.

Víťazi INSAID AWARDS 2022:

 

Kategória Občiansky interiér:

Konverzia Jurkovičovej teplárne

 

insaid Beef Architekti Pamarch Konverzia Jurkovicovej Teplarne 1

 Foto: BoysPlayNice

 

Autori: Martin Paško a tím DF Creative Group

„Tento koncept umožňuje jasne oddeliť a odlíšiť historické konštrukcie od nových, pôvodné od súčasných, a to všetko s pokorou k histórii, v kontraste a v súlade zároveň. Realizácia potvrdila zámer autorov vytvoriť komunitný priestor s industriálnou atmosférou, určený pre verejnosť na rôzne spoločenské podujatia, konferencie a výstavy,“ uvádzajú autori projektu.

 

Kategória Obchod:

ISADORE

 

insaid GRAU architects Isadore 3

Foto: Matej Hakár

 

 

Autori: GRAU Architects

Interiér obchodu pre úspešnú značku cyklistického oblečenia Isadore Apparel založenú bratmi Velitsovcami je situovaný v novovznikajúcom mestskom bloku na Mlynských Nivách. „Ústrednou témou je pre nás moment stretnutia, pozvanie do obývačky vznikajúcej cyklo-komunity. Dvojúrovňová topografia priestoru ho prirodzene delí na obchodnú a office/lounge zónu. Zároveň každá zóna je delená na ďalšie medzipriestory vymedzené kompozíciou funkčných objektov. Vychádzali sme zo snahy nevytvárať priestor obstavaný objemnými hmotami ale priznať jeho prirodzenosť a priestrannosť,“ opisujú autori projektu.

 

Kategória Horeca:

GRAO

 

insaid alanprekop Grao 1 

Foto: Sarah Weiss

 

Autor: Alan Prekop

Kaviareň v centre Bratislavy, ktorá zaujme viacerými originálnymi riešeniami vrátane výrazného svietidla. „Konceptom návrhu bol od začiatku anglický výraz HUE. Ten sa prevtelil do hlavného, 16 metrov dlhého osvetlenia kaviarne, ktoré mení farby a každým momentom dodáva interiéru iný ráz a atmosféru. Interiér je očistený od zbytočných nánosov pôvodných užívateľov,“ uviedol pre portál archinfo.sk architekt Alan Prekop.

 

Kategória Pracovisko:

SLC

 

insaid Kuklica Smerek architekti SLC 2

Foto: Matej Hakár

 

Autori: Kuklica Smerek architekti

Kancelárie spoločnosti BK na poslednom podlaží novozrekonštruovanej historickej budovy Silvocentrály z roku 1902. „Zamerali sme sa na precízne riešenie každého funkčného a technického prvku, ktorý vkladáme. Vyzdvihli sme v priestore hlavne nemenné kvality stavby, okná a tiahlové stĺpy a nami vkladané prvky ponechávame ako dočasnú kulisu, dočasnej funkcie. Priestor sa stáva akýmsi whiteboxom pre variabilne využitie, ktorý može byť neskôr bytom, galériou, kanceláriou a to bez nutnosti výrazných stavebných zásahov,“ spresňujú architekti.

 

Kategória Privátny interiér:

Ateliér režiséra

 

insaid benkobenkova gmb Atelier rezisera 0

Foto: Matej Hakár

 

Autori: Jana Benková, Juraj Benko, Marián Gombarček

Dom je podľa popisu autorov riešený tak, aby poňal dostatočné množstvo ľudí, 10-12. Domáca atmosféra zahŕňa veľký stôl, pec s možnosťou trávenia voľného času či schody na palandu. „Rekonštrukciu sme viedli veľmi racionálne, čo sa dalo zrecyklovať či zachovať ostalo na dome,“ hovoria architekti.

 

Kategória Cena verejnosti:

Kiosk Nuttery a Pijo Bio

 

insaid Veronika Paldia Kiosk pre Nuttery a Pijo Bio

Foto: Veronika Paldia

 

Autori: Veronika Paldia

Základom nášho návrhu je konštrukcia z brezovej preglejky, ktorá reprezentuje rozrastajúci sa strom. Reflektuje tak prírodné zloženie produktov firiem, ale aj logo firmy Nuttery. Lamelová konštrukcia prakticky využíva priestor nosnej oceľovej konštrukcie a zároveň ho esteticky vypĺňa.

Medzi študentskými konceptami bodovala Biofília v priestore Kataríny Csúzovej, Marťanský habitat Terézie Kováčikovej a Elektrický anjel Karolíny Bujdákovej.

Pin It